Covid 19: Ztráta čichu a chuti

14. 3. 2021 · Mgr. Radka Grec · 5 minut čtení

Průběh nemoci COVID-19 je až v 80 % případů spojen s částečnou nebo celkovou ztrátou čichu (anosmie) a chuti (ageusie). Tyto potíže se ve většině případů objevují současně, ale mohou se vyskytovat i jednotlivě, častěji jen jako ztráta čichu. Mnohdy jsou i jediným příznakem probíhajícího onemocnění, zejména u mladších osob.

Ztráta čichu COVID 19

V různé míře může ale ztráta čichu a chuti přetrvávat i po odeznění nemoci, a jsou tak jedním z častých příznaků tzv. postcovidového syndromu. Návrat čichu po nemoci provází i další nepříjemný příznak, parosmie. Při ní můžete místo příjemné vůně potravin či nápojů cítit nepříjemný zápach.

Co způsobuje ztrátu čichu a chuti

V počátku je ztráta čichu způsobena zduřením nosní sliznice a poškozením čichového epitelu. Za přetrvávající obtíže pak může poškození (přímo virem či zánětem v důsledku imunitní reakce) určitých nervových buněk v nose zodpovědných za vnímání vůní. Pro vnímání chuti je čichový zážitek nezbytný, proto je snížená či změněná chuť obvykle následkem poruchy čichu. I když se nejedná o život ohrožující obtíže, mohou významně snížit kvalitu života a vyvolat jiné komplikace. Například se může stát, že nebudete cítit zkažené jídlo či kouř a plyn v domácnosti, a zejména u seniorů může dojít i k odmítání jídla (nechutenství) a k prudkému poklesu hmotnosti.

Kdy k lékaři?

V případě náhlé ztráty čichu a/nebo chuti, vždy kontaktujte svého ošetřujícího lékaře. Kromě COVID-19 existuje totiž řada dalších stavů (např. neurologické, hormonální i onkologické), které mohou tyto příznaky vyvolat a v případě negativního testu na COVID-19, pak bude nutné podrobnější vyšetření. Pokud se čich a chuť nevrací ani po 4 týdnech od prodělání infekce COVID-19, je vhodné zažádat si o podrobnější vyšetření na oddělení otorinolaryngologie (ORL).

Komentář odborníka:

Zhoršení nebo úplná ztráta čichu a chuti je projev nepříjemný a obtěžující, jehož řešení v každém případě potřebuje delší čas.

MUDr. Markéta Vitoul
Na dotaz odpovídáMUDr. Markéta Vitoul
ORL lékařka/ Olomouc

Jedním z projevů onemocnění Covid-19, který se u pacientů s tímto onemocněním objevuje velmi často, je zhoršení nebo úplná ztráta čichu a chuti, které může mít i dlouhodobější charakter. Pro pacienta se jedná o projev nepříjemný a obtěžující, jehož řešení v každém případě potřebuje delší čas. V ambulantní praxi lékaře v oblasti otorinolaryngologie lze za malou revoluci v léčbě považovat topické kortikoidy podávané ve formě nosního spreje. Díky protizánětlivým a dekongestivním účinkům topických kortikoidů se daří udržet stav sliznic horních cest dýchacích v přiměřeném stavu. Jen platí, že chronické stavy vyžadují chronickou péči. Je také nutno vyzvednout další velkou výhodu topických kortikoidů, a to možnost jejich dlouhodobé aplikace pod pravidelnou odbornou péčí. Využití nacházejí ale i u akutních stavů, kdy jsou taktéž důležitou součástí léčebného plánu, urychlují léčbu a návrat stavu sliznic do původního stavu. Neméně důležitou roli hrají topické kortikosteroidy také v době covidové. Z praxe mám již zkušenost, že u těchto pacientů dochází při jejich používání přibližně do třech měsíců k postupné obnově čichu i chuti.

 

Jak se léčí ztráta čichu a chuti?

Žádná specifická léčba těchto potíží neexistuje. Naštěstí tento stav nebývá trvalý, u většiny pacientů se čich a chuť obnovuje v průběhu několika týdnů. Výjimečně to může trvat i mnoho měsíců a nám jednoduše nezbývá než vyčkat. Ač se Vám to nemusí líbit, bývají zmatené čichové vjemy (tzv. parosmie – např. káva Vám voní zcela jinak) znakem obnovy čichu. V některých případech může lékař předepsat kortikosteroidy, ve formě tablet, nebo častěji ve formě nosního spreje. Před jejich aplikací nezapomeňte vypláchnout nos mořskou vodou.

Co pro sebe můžete udělat sami?

Objevují se důkazy o tom, že chuťový a čichový trénink  může pomoci urychlit návrat těchto smyslů, a to na podkladě novotvorby nervových drah. Princip těchto cvičení spočívá v čichání silných vůní např. éterické oleje, káva, parfémy a v konzumaci chuťově výrazných potravin např. čerstvá cibule, citrusy, zázvor, křen a hořčice.

Jak pomůže lékárna

V doporučení některých odborných společnosti se objevuje zvýšit příjem omega-3 nenasycených mastných kyselin, které jsou mimo jiné důležité i pro udržení normální činnosti mozku. Mezi další studované látky patří kyselina alfa-lipoová a vitamin A. Vhodné je doplnit také vitaminy skupiny B, hořčík a zinek, jejichž nedostatek bývá často spojován s rozvojem nechutenství. Pro zotavení je důležitý dostatečný příjem bílkovin. V případě nechutenství můžete využít i speciální tekutou výživu s vysokým obsahem bílkovin a energie tzv. sipping, proteinové tyčinky či proteinové nápoje. Ke zvýšení chuti k jídlu a na podporu správné funkce trávící soustavy můžete využít i bylinné čaje obsahující například anýz, fenykl, mátu, řebříček či zeměžluč.

Důsledně pečujte také o dutinu ústní, 2krát denně si čistěte zuby, přičemž po dobu rekonvalescence se doporučuje používat ústní vody bez alkoholu.

Zdroje:

Současný pohled na poruchy čichu a chuti u nemocných s COVID-19

Pacienti s Covid-19 trpí zkreslenými pachy a chutěmi – zotavení může trvat až 2 roky, SZU

Olfactory Dysfunction in COVID-19 Diagnosis and Management

Články k tématu Covid 19: Ztráta čichu a chuti

  • Vysoko v Himálajích, v krajině osmi z deseti nejvyšších hor světa se vyskytuje díky podnebí, které se mění od tropického na úpatí hor až po věčný sníh a led na vrcholcích, obrovská rozmanitost rostlinných druhů. Známé jsou rododendrony, rostoucí pouze na návětrných svazích Himaláje.
  • Seznam superpotravin ze všech koutů světa se každým dnem rozrůstá. Ačkoli se u nás moringa olejodárná objevila mezi trendy zdravé výživy teprve nedávno, její jedinečné účinky a množství zdraví prospěšných látek ji cenila již prastará ajurvédská medicína.
  • Irský mech (Chondrus crispus) je červená mořská řasa velmi bohatá na vitamíny a minerály. Obsahuje 15 z 18 esenciálních, tedy pro tělo nezbytných, látek. Dále např. vápník, síru, jód, draslík, vitamíny A, D, E, F a K. JE TO DAR MOŘE!
O autorovi
Mgr. Radka Grec
Mgr. Radka Grec
Od malička mi lékárna voněla. Často jsem do ní chodila pro letáčky, za kapesné jsem si kupovala hroznové cukry a vitaminy, později i kosmetiku. To, že bych v lékárně jednou ráda pracovala, jsem věděla již na základní škole a nikdy jsem této volby nelitovala. Jasně, že to není vždy snadné, některé dny jsou opravdu náročné. Přesto vidím v práci v lékárně smysl, my lékárníci jsme takoví snadno dostupní zdravotní rádci. A protože ne vždy můžete mít nějakého lékárníka po ruce, jsem moc ráda, že můžu tvořit texty do naší on-line poradny. Jsem maminkou dvou malých sportovců, a i já ve svém volném čase ráda sportuji. Proto jsou mi nejbližší témata dětských nemocí, úrazů, pohybové medicíny a jako ženě i péče o pleť a dermokosmetika.
Číst více od autora
O autorovi
Mgr. Radka Grec
Mgr. Radka Grec
Od malička mi lékárna voněla. Často jsem do ní chodila pro letáčky, za kapesné jsem si kupovala hroznové cukry a vitaminy, později i kosmetiku. To, že bych v lékárně jednou...
Číst více od autora