Spálová angína - příznaky, léčba a režimová opatření

5. 6. 2023 · PharmDr. Lucie Drábková · 6 minut čtení

Spálová angína je akutní zánět krčních mandlí doprovázený kožními příznaky. Toto bolestivé a nepříjemné onemocnění trápí nejčastěji děti ve věku 5 až 15 let. Co spálovou angínu vyvolává, jak se léčí a jak nemocnému dítěti ulevit od příznaků? Podrobné informace vám přinášíme v tomto článku.

Co je spálová angína?

Spálová angína je bakteriální onemocnění vyvolané streptokokem skupiny A, konkrétně se jedná o Streptococcus pyogenes. Tzv. spálový bacil se vyznačuje tím, že produkuje Dickův erytrogenní toxin, jehož působením dochází k typickým kožním projevům spálové angíny (vyrážka, malinový jazyk). Spálová angína se přenáší kapénkami vzduchem nebo při sdílení předmětů denní potřeby (hračky, nádobí).

Inkubační doba spály je 2-4 dny. Pokud původce pronikne do organismu kůží, a nikoliv sliznicí dýchacích cest, může se projevit pouze kožními příznaky v tomto případě hovoříme o tzv. ranné spále.

Spálová angína nejčastěji postihuje předškoláky a školáky ve věku 5-15 let. Jedná se o onemocnění, které se typicky vyskytuje v dětských nebo studentských kolektivech nebo v rodinách. Nemocné dítě musí být z kolektivu okamžitě vyřazeno, počítejte přibližně se 2 týdny léčby a následné rekonvalescence. 

Rizikovým faktorem je kromě zmíněného věku také roční období. Spálová angína se obvykle vyskytuje v chladnějších částech roku, zejména v zimě a na jaře.


Jak se projevuje spálová angína?

Typické příznaky spálové angíny jsou:

  • Velmi silná bolest v krku, oteklé krční mandle s bílými či zažloutlými potahy (čepy), obtíže s polykáním.
  • Vyrážka obvykle nastupuje několik dní po bolesti v krku, připomíná spálení od slunce, na dotek je kůže drsná. Nejdříve se objevuje v obličeji, na krku, výsev pak pokračuje na trupu a končetinách. Při zatlačení na postiženou kůži místo zesvětlá. Kožní příznaky obvykle odezní přibližně do týdne, postižená kůže se pak může začít olupovat, například v oblasti dlaní nebo chodidel.
  • Zarudlé záhyby kůže kožní rýhy v oblasti třísel, podpaží, kolenou atd. mají tmavší červenou barvu než okolní vyrážka.
  • Zarudlý obličej, přičemž jeho střed zůstává bledý (Filatovův příznak).
  • Malinový jazyk jazyk jasně červené barvy.
  • Drobné papulky v oblasti lůžek nehtů a na boltcích (Šrámkův příznak).

Spálovou angínu často doprovází horečka (nad 38,5 °C), zimnice či kombinace obojího a zvětšené mízní uzliny na krku, které bývají bolestivé při stlačení. Dále se může přidat i nevolnost, zvracení, bolesti břicha nebo hlavy.

Léčba spálové angíny a antibiotika

Při podezření na spálovou angínu je třeba vyhledat lékaře. Pokud lékař diagnózu potvrdí (fyzikální vyšetření, ordinační strep-test, CRP event. odeslání stěru z hltanu do laboratoře), přicházejí ke slovu antibiotika, lékem první volby je Penicilin V (10 dní). Při antibiotické léčbě je velmi důležité dobrat celou dávku předepsaných léků, a to i v případě, že došlo k úlevě od příznaků, protože nedostatečně léčená spálová angína může mít celou řadu závažných následků např. postižení srdce, ledvin, kloubů, nervového systému či kůže. Pokud se při antibiotické léčbě stav nelepší po 3-4 dnech, je třeba informovat lékaře, který zváží další postup, event. změnu antibiotika. Po ukončení léčby může lékař předepsat kontrolní laboratorní vyšetření krve.


Režimová a úlevová opatření

Snažte se dohlédnout na to, aby dítě dodržovalo klidový režim. V prvních dnech, kdy může být nakažlivé, je ideální izolace od dalších členů rodiny. Dbejte na dostatečný přísun tekutin, i když se dítěti špatně polyká. U pokrmů volte jemná, nedráždivá jídla, např. vlažnou polévku. Doporučujeme pravidelně zvlhčovat vzduch. V bytě by se v žádném případě nemělo kouřit. Při úklidu během nemoci dítěte nepoužívejte dráždivé čisticí prostředky, např. s obsahem chlóru, který dráždí dýchací cesty.

Pomoc z lékárny

  • Při spále můžete dítěti podat běžné léky proti bolesti a horečce (paracetamol, ibuprofen). U dětí do 16 let nepodáváme kyselinu salicylovou (aspirin, acylpyrin).
  • K úlevě od bolesti v krku může dítě cucat pastilky proti bolesti v krku(sledujte věkové omezení v příbalovém letáku).
  • Antihistaminika pomohou omezit svědění vyrážky o vhodném přípravku se poraďte s lékařem nebo lékárníkem.
    Doplnit můžete také vitaminy a stopové prvky potřebné pro správně fuželezogující imunitu (B, C, D, selen, zinek, železo).
    Probiotika pomohou obnovit střevní mikrobiotu narušenou antibiotiky.


Preventivní opatření proti spálové angíně

Proti spálové angíně neexistuje očkování a člověk ji může prodělat několikrát za život. V její prevenci je proto důležité především dodržovat základní hygienická pravidla a posilovat imunitní systém.

  • Hygiena rukou děti od malička učíme umývat si ruce před jídlem, po návratu z venku apod.
  • Při kašlání nebo kýchání naučíme děti zakrývat si nos a ústa.
  • Děti by se s kamarády v kolektivu neměly dělit o skleničky, lahve na pití, příbory ani jídlo.
  • Základem prevence všech infekčních onemocnění je silný imunitní systém proto dbáme na zdravou a vyváženou stravu, dostatek pohybu na čerstvém vzduchu, kvalitní spánek apod.

Články k tématu Spálová angína - příznaky, léčba a režimová opatření

  • Pásový opar – příznaky a léčba

    Pásový opar – příznaky a léčba

    · 7 minut čtení
    Pásový opar (odborně herpes zoster) je nepříjemné a bolestivé virové onemocnění, které může postihnout každého, kdo v minulosti prodělal plané neštovice. Vir, který je způsobuje, totiž v těle zůstává v tzv. „spící“ formě a může se za určitých okolností probudit. Jak se pásový opar projevuje a jak se léčí?
  • Jak ošetřit puchýře?

    Jak ošetřit puchýře?

    · 7 minut čtení
    Puchýře, otlaky či mozoly vznikají nejčastěji v důsledku nevhodné obuvi či kloubních deformit na chodidlech. Svou roli hraje důležitou i délka pobytu v dané obuvi, tření i nadměrné pocení. Nejčastěji vznikají puchýře na chodidlech, a to na patě a na prstech u nohou.
  • Svrab – příznaky a léčba

    Svrab – příznaky a léčba

    · 3 minuty čtení
    Svrab patří mezi vysoce nakažlivá infekční onemocnění postihující kůži, které je způsobeno mikroskopickými roztoči. Způsobuje silné svědění a pokud není svrab léčený, může způsobit i nepříjemné komplikace. Jak svrab poznat i jak se ho co nejrychleji zbavit, vám poradíme na následujících řádcích.
O autorovi
PharmDr. Lucie Drábková
PharmDr. Lucie Drábková
Číst více od autora
O autorovi
PharmDr. Lucie Drábková
PharmDr. Lucie Drábková
Číst více od autora