Nedovolte alergické rýmě, aby vám kazila jaro

Co je to alergická rýma?

Alergická rýma je zánět nosní sliznice vyvolaný alergickou reakcí. Při alergii reaguje imunitní systém člověka nepřiměřeně na určité běžně se vyskytující, jinak neškodné podněty – alergeny (pyly, plísně, roztoči, zvířecí sliny, srst…). Výskyt alergické rýmy bohužel stále stoupá, dle odhadu jí aktuálně trpí 20 až 25 % populace. Alergickou rýmu nelze podceňovat – neléčená představuje rizikový faktor pro rozvoj astmatu.

Typy alergické rýmy – sezónní a celoročnípylová alergie

Podle délky trvání se alergická rýma dělí na dva základní typy – sezónní a celoroční.

Sezónní alergická rýma se projevuje jen v určitém ročním období, jejími spouštěči jsou obvykle pyly, spory plísní ve vzduchu ve vlhkém počasí, teplo nebo chlad. Příznaky sezónní alergické rýmy jsou: silné svědění sliznice nosu a očních spojivek, ucpaný nos, záchvaty kýchání a vodnatá sekrece z nosu, slzení očí, škrábání v krku. Často bývá přítomen i pocit únavy.

Celoroční alergická rýma se projevuje celý rok. Její příčinou může být alergie na roztoče, domácí zvířata, plísně, profesní alergeny, potravinové alergie nebo alergie na některé léky. U celoroční alergické rýmy z příznaků převažuje zduření nosní sliznice s pocitem ucpaného nosu, méně časté je svědění nosu a postižení očí.

U koho je vyšší pravděpodobnost rozvoje alergické rýmy?

Někteří z nás mají bohužel zvýšené riziko vzniku alergické rýmy. Jsou to:

 • Děti v rodinách s výskytem alergií – pokud jsou oba rodiče alergici, pak je až 80 % pravděpodobnost, že i jejich potomci budou alergičtí.
 • Děti, které v kojeneckém věku trpěly potravinovými alergiemi nebo atopickým ekzémem.
 • Lidé s chronickým onemocněním dýchacích cest.

Co pro sebe můžete udělat sami?

Jako u většiny zdravotních obtíží, i u alergické rýmy existuje řada opatření, jejichž dodržováním můžete sami průběh onemocnění zmírnit. Zde je několik tipů:

 • Dodržujte bezalergenový režim – dobře odstranitelné jsou alergeny především z domácího prostředí (prach, plísně…)

 • Využívejte pylovou informační službu, abyste měli přehled, zda je sezóna právě „vašich alergenů“, a pokud ano, omezte pobyt venku, zejména za suchého a větrného počasí.

 • Při akutním záchvatu alergické rýmy opláchněte obličej studenou vodou, můžete spláchnout i vlasy, abyste odstranili alergeny.

 • Pokud se alergie vyskytují v rodině, dítě by mělo být kojeno minimálně do 6 měsíců, dále je pak vhodné podávat hypoantigenní mléka (HA).

 • Pokud se chystáte otěhotnět, plánujte tak, aby potřeba soustavné léčby nepřipadala na první trimestr těhotenství.

 • Přestaňte kouřit, nepobývejte v kuřáckém prostředí.

 • Užívejte léky proti alergii.

 

Kdy navštívit lékaře?

Jakmile se u vás poprvé projeví příznaky alergické rýmy, je dobré objednat se na alergologické vyšetření, během něhož se dozvíte, které alergeny vám způsobují obtíže – pak bude mnohem snazší se jim vyhýbat. Kromě toho je vhodné vyhledat lékaře v následujících situacích:

 • když se příznaky alergie nelepší nebo zhoršují,

 • pokud vám vadí vedlejší účinky léků (ospalost, poruchy soustředění),

 • když propuknou další příznaky (dušnost, kašel, tlak na hrudi, vyrážky),

 • když se alergická rýma projeví u dětí.

I alergická rýma se v některých případech může zkomplikovat, tzv. druhotnou infekcí. V tomto případě vyhledejte lékařskou pomoc neprodleně. Známky komplikací jsou: horečka nad 38 °C, bolesti hlavy, bolesti ve tvářích, hnisavý sekret.

Jak pomůže lékárna?


 


Užívejte léčivé přípravky pouze tehdy, pokud pociťujete příznaky, pro které jsou určené, a po konzultaci s lékařem nebo lékárníkem. Léčivé přípravky omezené při výdeji na lékařský předpis (recept) užívejte výhradně podle doporučení lékaře. Účelem tohoto materiálu není zvýšení spotřeby, výdeje ani předepisování léčivých přípravků. Nenabádáme vás k nevhodnému, nepřiměřenému ani neopodstatněnému užívání léků. Vždy si pečlivě prostudujte příbalový leták, účinky a použití léků konzultujte s lékařem nebo lékárníkem, dávkování dle příbalového letáku. Za tiskové chyby neručíme.

Při výběru vhodného přípravku se o jeho účincích a způsobu užití poraďte s lékárníkem.