Calcium Chloratum Teva por.sol.1x100ml

Registrovaný léčivý přípravek

3 za 2

Produkt je dočasně nedostupný Tento produkt je vyprodaný a neznáme přesný termín jeho dodání na sklad

O produktu

Příbalová informace - VP
Informace pro použití, čtěte pozorně!

 
Calcium chloratum TEVA
(Calcii chloridum dihydricum)
Perorální roztok


Držitel rozhodnutí o registraci/ Výrobce
TEVA Czech Industries s.r.o., Opava – Komárov,  Česká republika
 
Složení
Léčivá látka
Calcii chloridum dihydricum 8,72 g (odpovídá 2,4 g vápníku)  ve 100 ml. V 1 lžičce (5 ml) je obsaženo 120 mg Ca.
Pomocné látky
Sacharosa, ethanol 96% (v/v), natrium-benzoát, monohydrát kyseliny citronové, silice oplodí sladkého pomeranče, karamel, čištěná voda.
Obsah sodíku: 16 mg ve 100 ml.
 
Indikační skupina
Kalciový přípravek.
 
Charakteristika
Calcium chloratum TEVA  je  přípravek s obsahem vápenaté soli, ze které se v organismu uvolňují vápenaté ionty. Ionty vápníku mají vliv na normální činnost nervové a svalové tkáně, tvorbu a pevnost kostí a snižují chorobně zvýšenou propustnost krevních kapilár  provázející reakce z přecitlivělosti (alergické reakce).  Přípravek je především vhodný pro děti a pacienty, kteří obtížně polykají tablety.
 
Indikace
Calcium chloratum TEVA se používá  ke krytí zvýšené potřeby vápníku zejména v období růstu. Na doporučení lékaře se používá jako součást léčby u řídnutí, popř. měknutí kostí, k urychlení  hojení  zlomenin, při alergických onemocněních, u chronických zánětlivých onemocnění, svědivých zánětů kůže, mokvajících  ekzémů nebo ekzémů postihujících celé tělo a jako podpůrná léčba zvýšené nervosvalové dráždivosti se sklonem ke křečím (spazmofilie) nebo křečovitými stavy (tetanie).

Přípravek Calcium chloratum TEVA mohou užívat dospělí i děti a mladiství, rovněž těhotné a kojící ženy.
 
Kontraindikace
Calcium chloratum TEVA se nesmí užívat (podávat dětem)  při  zvýšené hladině vápníku v krvi, např., zvýšené činnosti příštitných tělísek, nadbytku vitamínu D (hypervitaminóze D), při nádorech s odvápňováním kostí, při ledvinových a močových kamenech, nadměrném ukládání vápníku do tkání (např. do ledvin),  nedostatečné funkci ledvin a při známé přecitlivělosti na některou složku přípravku.
 
Nežádoucí účinky
Přípravek může vyvolat podráždění žaludku, projevující se nevolností nebo bolestmi žaludku. Proto by se měl zapíjet dostatečným množstvím nápoje.  Při užívání vyšších dávek se může vyskytnout zácpa, nechutenství a nucení na zvracení.
Při případném výskytu těchto nežádoucích účinků nebo jiných neobvyklých reakcí se o dalším užívání (podávání dětem) přípravku poraďte s lékařem.
 
Interakce
Účinky přípravku Calcium chloratum TEVAa účinky jiných současně užívaných léků se mohou navzájem ovlivňovat.
Při současném užívání s látkami povzbuzujícími srdeční činnost (především digitalisovými glykosidy) může dojít ke zvýšení jejich účinku a zhoršení snášenlivosti.  Přípravek může snižovat  účinnost léčiv ze skupiny blokátorů kalciového kanálu (např. nifedipinu a nimodipinu). Proto  nesmí být současně s těmito léky užíván.

Calcium chloratum TEVAse nesmí užívat ve stejnou dobu s některými antibiotiky (tetracykliny, kanamycin), fluoridem sodným a přípravky s obsahem železa, protože snižuje vstřebávání těchto léčiv.
Při současném užívání přípravku Calcium chloratum TEVA a vitamínu D se zvyšuje riziko nadměrné hladiny vápníku v krvi (hyperkalcémie), proto je nutné sledovat hladiny vápníku v krvi, popř. jeho vylučování  močí.
 
Dávkování a způsob použití
Pokud lékař  nedoporučí jinak dětem do 1 roku se obvykle  podává 1/2 čajové lžičky, dětem od 1 do 6 let 1 čajová lžička, od 6 do 15 let 2 čajové lžičky jedenkrát denně. Dospělí užívají obvykle 1 polévkovou lžíci 3 krát denně. Při léčbě chorob z nedostatku vápníku se užívají dávky vyšší, např. při měknutí kostí podle snášenlivosti dospělí 1 až 2 polévkové lžíce 3 krát denně. Mezi jednotlivými dávkami musí být časový odstup nejméně 3 hodiny.

Přípravek se podává na lžíci a zapíjí dostatečným  množstvím nápoje.  Nedoporučuje se zapíjet mléčnými nápoji.  Užívá se  1 hodinu před jídlem.
 
Upozornění
O vhodnosti současného užívání přípravku Calcium chloratum TEVA s jinými léky se poraďte s lékařem. Bez  porady s lékařem je možno přípravek užívat nejdéle 1 rok. Děti do 6 let mohou přípravek užívat pouze na doporučení lékaře.  Při dlouhodobém užívání přípravku a současném užívání vitamínu D může dojít ke zvýšení hladiny vápníku v krvi, proto lékař bude u Vás sledovat  koncentrace vápníku v krvi nebo moči.  Bez doporučení lékaře neužívejte jiné léky s obsahem vápníku nebo vitamínu D.

Přípravek obsahuje 51,7% sacharózy a 0,31% ethanolu. Přípravek není vhodný pro diabetiky.

Předávkování
Předávkování se může projevit nechutenstvím, malátností, bolestmi svalů a kloubů, zvracením, nevolností, žíznivosti, nadměrným močením a poruchami srdečního rytmu. Při výskytu těchto obtíží nebo dojde-li k požití většího množství přípravku dítětem se ihned poraďte s lékařem.
 
Uchovávání
Uchovávejte při teplotě do 25 °C. Uchovávejte lahvičku v krabičce, aby byl léčivý přípravek chráněn před světlem. Chraňte před mrazem.
 
Varování
Nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti vyznačené na obalu.
Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí.
 
Balení
Lahvička s obsahem 100 ml roztoku.
 
Datum poslední revize
13.1.2010
 
LÉČIVÝ PŘÍPRAVEK, ČTĚTE PEČLIVĚ PŘÍBALOVOU INFORMACI

BALENÍ
Perorální roztok, 100 ml

Parametry
SUKL kód 0016442
EAN 8594737005312
Přílohy
Příbalová infomace PDF