Superpotraviny jsou stále hitem

Víte, co mají společného šišák, moringa a graviola? Jsou to superpotraviny – nebo chcete-li anglicky „superfoods“.

Co jsou to superpotraviny?

Termín „superpotravina“ bylo údajně poprvé použit v roce 1949, když v jistém časopise v Kanadě redaktoři vyzdvihovali nutriční kvality muffinů. Od té doby se definice poněkud změnila. V současnosti se superpotravinami rozumí potraviny, které obsahují větší množství prospěšných přírodních látek nebo naopak obsahují takové, které se často v potravinách, které máme pravidelně na jídelníčku, nevyskytují. Těmi přírodní látkami jsou vitamíny, minerály, stopové prvky, aminokyseliny, enzymy, vláknina a další složky, u nichž se předpokládá, že mají pozitivní vliv na lidský organismus.

Které potraviny to vlastně jsou? rakytník

Jedním z často citovaných moderních seznamů superpotravin pochází bestselleru Superfoods: 14 potravin, které vám změní život amerického lékaře Johna Pratta (2006). Podle tohoto odborníka na zdravou výživu a anti-aging medicínu do kategorie superpotravin patří: fazole, borůvky, brokolice, oves, pomeranče, dýně, losos, sója, špenát, čaj, rajčata a krůtí maso. Čeští novináři nedávno označili za superpotravinu např. zelí.

Další trendem jsou potraviny pocházející z exotických krajin, které se v minulosti v našich zeměpisných šířkách buď vůbec nekonzumovaly, nebo se se konzumovaly minimálně. Zeměmi původu jsou většinou Čína, Japonsko, Peru a podobně.

Mezi nejoblíbenější superpotraviny patří napříkladGoji- plody kustovnice čínské (Lycium chinense), chia semínka(Salvia hispanica), rakytník plody rakytníku řešetlákového (Hippophae rhamnoides), zelené prášky jako spirulina, chlorela nebo zelený ječmen, některéjedlé houby, ořechy, přírodní sladidla a mnohé další.

I na superpotraviny je třeba pohlížet s rozumem

Superpotraviny jsou jistě velmi užitečným zdrojem výše uvedených prospěšných přírodních látek, ale samozřejmě je třeba vzít do úvahy, že se stále jedná o potraviny, které nepředstavují ekvivalent léků nebo terapeutických postupů lékaře, ani nenahradí běžnou pestrou a vyváženou stravu. To ale nic nemění na tom, že mohou být příjemným zpestřením jídelníčku pro všechny, kteří se zajímají o novinky ve zdravé výživě a chtějí udělat něco pro své zdraví. Každé zajímavé rozšíření jídelníčku vás potěší.