Jak ošetřit drobná poranění kůže?

14. 1. 2020 | 0x
 • Kožní problémy

Při cestování, na túrách, při koupání, táboření i sportu, ale také při běžném provozu domácnosti. Tam všude Vás mohou potkat drobná poranění. Nejčastěji se jedná o odřeniny, puchýře, strženou kůži a drobná řezná poranění. Je nutné mít na paměti, že i když se tato poranění mohou jevit jako nevýznamná, neměla by se podceňovat. I drobné poranění může být vstupní bránou infekce, proto je nutné postižené místo ihned ošetřit.

 

Drobná poranění

Jak ošetřit drobná poranění kůže? 

Prvním krokem je vždy zástava krvácení, a to přitlačením obvazu, čistého kapesníku či ručníku. Poté je třeba ránu důkladně vyčistit, například pod tekoucí vodou, a případné pevné nečistoty jemně odstranit. Po osušení rány je nezbytné ránu i její okolí vydezinfikovat.Pro děti jsou vhodné dezinfekční přípravky, které neštípou, jako je například Dettol či Betadine 

Co znamená vlhké hojení ran?

Pro urychlení hojení ran se v dnešní době upřednostňuje tzv. mokrénebo-livlhké hojení ran. Využívají se při něm speciální gely pro vlhké hojení ran (tzv. hydrogely), případně speciální náplasti a krycí materiály, jako jsou hydrokoloidy. Typickým příkladem hydrokoloidu jsou  náplasti na puchýře, které podporují a urychlují hojení rány a současně mírní tlak a bolestivost. V případě použití hydrogelu, nebo jiného hojivého přípravku, je vhodné na ránu přiložit i tzv. mastný tyl, který také udržuje ránu vlhkou a pomáhá předcházet přichycení krytí na ránu.  

Posledním krokem je překrytí rány, aby se zabránilo jejímu znečištění a vstupu infekce. Na menší rány postačí náplasti, na větší rány je vhodnější gázový čtverec v kombinaci s obvazemI po zhojení a zacelení rány je vhodné pokračovat v péči o ránu. Novou jemnou kůži pravidelně promazávejte krémy s obsahem panthenolu, zinku a vitaminu E. Nezbytné je také chránit kůži před působením slunečního záření opalovacími přípravky s vysokým SPF (nejlépe 50+). 

Péče o specifické typy drobných ran 

Při drobných řezných ranách, jako je říznutí do prstu, je vhodné dát porušenou kůži co nejblíže zpátky ksobě pomocí lepících proužků (stripů) nebo vytvořením mašličky. Hojení takového říznutí doprstu urychlíte použitím hydrogelu do ranky. Pro překrytí jsou ideální elastické náplasti, které jsou pružné apřizpůsobí se každému pohybu.  

I puchýře vyžaduji specifickou péči. Na malé neporušené puchýře stačí nanést hydrokoloidní náplast. Velký puchýř je vhodnénejprve sterilně propíchnout a po vysušení ho přelepit hydrokoloidní náplastí. Podobně se postupuje v případě strhlého puchýře, který je nezbytné nejprve vydezinfikovat.  

 

Drobná poranění 2

Péče o popáleniny  se liší dle stupně popálení. Prvním krokem je obvykle ochlazení pod studenou tekoucí vodou. Poté je vhodné na ránu nanést hydrogela překrýt ji sterilním krytím. Puchýře při popáleninách nikdy sami nepropichujte.   

Jak podpořit hojení ran?

Hojení ran můžete podpořit i zevnitř, správnou výživou. Nezbytný je dostatečný denní příjem bílkovin (proteinů). Z dalších složek stravy je důležitý příjem vitaminu C a zinku 

Kdy vyhledat lékaře?

K lékaři zamiřte, pokud se jedná o rány silně krvácející, hnisající, pokud se rána nehojí více jak 5dnů, při všech typech chronických ran nebo pokud se jedná ohojení otevřené rány. Odborné ošetření vyžadují také rozsáhlejší popáleniny, puchýře podlité krví a také všechny případy, kdy se po poranění objeví horečka. 

Články k tématu Jak ošetřit drobná poranění kůže?

 • Jak ošetřit popáleniny?

  Jak ošetřit popáleniny?

  • Kožní problémy

  Popáleniny vznikají působením vysokých teplot na povrch těla. Nejčastějšími příčinami jejich vzniku jsou oheň, horké tekutiny, sluneční záření, chemikálie nebo elektrický proud.

 • Opruzeniny, odborně intertrigo nebo lidově zkrátka „vlk“, označují nepříjemný a bolestivý zánět kůže, který vzniká v místech těla, kde je vlhko, teplo a kde o sebe kůže tře. Zejména v teplých měsících roku, kdy se přidá ještě zvýšené pocení, není vznik opruzenin ničím zvláštním. Jak se s nepříjemným problémem vypořádat?

 • Jak ošetřit puchýře?

  Jak ošetřit puchýře?

  • Kožní problémy

  Puchýře, otlaky či mozoly vznikají nejčastěji v důsledku nevhodné obuvi či kloubních deformit na chodidlech. Často hraje důležitou roli i délka pobytu v dané obuvi, tření, či nadměrné