Jak posílit imunitu dítěte

13. 2. 2021 · 4 minuty čtení
 • Babyclub

Bývá vaše dítě často nemocné a vy si už nevíte rady? Důvodem může být snížená obranyschopnost jeho organismu. Imunita dítěte se vyvíjí ihned po porodu, kdy se dítě dostává do kontaktu s nejrůznějšími vlivy, proti nimž si začíná vytvářet první protilátky. Významný vliv má v tomto období kojení, díky němuž je dítě chráněno cennými látkami obsaženými v mateřském mléce. S ukončením kojení obvykle narůstá četnost horečky, rýmy a pokašlávání. Velkým mezníkem je nástup do školky, kdy se dítě setkává se zárodky chorob, které z domácího prostředí dosud neznalo. Jak se bránit nástrahám předškolního věku a jak podpořit budování imunity dítěte?Jak posílit imunitu dítěte

Základem je zdravé stravování a dostatek vitaminů

Klíčem ke správně fungující obranyschopnosti je pestré a vyvážené složení jídelníčku dítěte. Vícekrát denně by mělo dostávat ovoce a zeleninu. Důležité jsou v tomto věku i mléčné výrobky a příjem bílkovin z libového masa. Na správném fungování obranyschopnosti se podílí řada vitaminů (A, C, D) a stopových prvků (selen, zinek).

Zcela zásadní je vitamin D, který přispívá ke správnému fungování imunitního systému a udržení správného stavu kostí a zubů. Tělo si umí vitamin D vyrobit za pomoci slunečního záření, proto bývá obranyschopnost zranitelnější v zimním období, kdy jsou krátké dny a kdy je slunce často schované za mraky. Zdrojem vitaminu D je také potrava, především rybí tuk, játra, vejce a mléčné výrobky.


Pomoc z lékárny pro dětskou imunitu

Vitamin D obsahují také některé doplňky stravy: Terezia Vitamin D3 BABY, určený pro děti od 1 měsíce, Mollers Omega 3 Můj první rybí olej, určený pro děti od 1 roku, nebo otevíratelné kapsle Dr.Max Vitamin D3 Junior twist-off, určený pro děti od 3 let. Dostupná je rovněž řada multivitaminových přípravků, nejčastěji ve formě želatinových bonbonů s ovocnou příchutí: Vibovit Imunity,Rakytníček multivitaminové želatinkys rakytníkem nebo  Dr.MaxKids Gummies Airplanes. Vhodné jsou pro děti od 3 let. V období vyšší nemocnosti nebo během pobytu dítěte v dětských kolektivech mohou být užívány přípravky s obsahem betaglukanu. Dr.Max Betaglucan + vitamin C obsahuje vysoce čištěný betaglukan v ideálním řetězení β-1,3/1,6 z hlívy ústřičné doplněný vitaminem C. Vitamin C přispívá k normální funkci imunitního systému a pomáhá snižovat míru únavy a vyčerpání. Je určený pro děti od 3 let.


Lactobacily a bifidobakterie

V zažívacím traktu dětí i dospělých se vyskytují laktobacily a bifidobakterie, které tvoří součást přirozené střevní mikroflóry. Počet prospěšných bakterií i celková rozmanitost bakteriálního osídlení ve střevě příznivě ovlivňuje fungování imunitního systému. Přirozenou střevní mikroflóru dítěte lze podpořit zakysanými výrobky a dostatkem vlákniny ve stravě. Vhodné je užívat antibiotika pouze v odůvodněných situacích na doporučení lékaře. Doplněk stravy Dr.Max ProbioMaxik Sticks obsahuje komplex 3 vybraných kmenů laktobacilů (Lactobacillus rhamnosus, Lactobacillus paracasei, Lactobacillus helveticus). Obsah sáčku můžete vysypat dítěti rovnou do úst bez nutnosti zapíjení. Přípravek je vhodný pro děti od 1 roku. Dostupné jsou také probiotické kapky BioGaia Protectis nebo Dr.Max ProbioMaxik Baby, které lze užívat již od narození.

Jak posílit imunitu dítěte 2


Další možnosti, jak posílit imunitu vašeho dítěte

 • Pobyt na čerstvém vzduchu
  Obranyschopnost dítěte podpoříte společným pobytem na čerstvém vzduchu. Snažte se s dětmi chodit na procházky a zapojujte je do pohybových aktivit. Podpoříte tím rovněž správný duševní a psychický vývoj a snížíte riziko rozvoje civilizačních nemocí v budoucnu.
 • Správné oblečení
  Dbejte, aby vaše dítě bylo přiměřeně oblečené. Volte raději více vrstev oblečení z funkčních materiálů než neprodyšný oděv, ve kterém se dítě snadno zpotí a následně prochladne.
 • Přiměřená hygiena
  Nedržte dítě ve špinavém prostředí, pozor však rovněž na přehnaný úklid. Dovolte dítěti, aby si hrálo s pískem nebo hlínou, přijde díky tomu do kontaktu s vnějšími podněty, což vede nejen k přirozenému rozvoji imunity, ale také k snížení rizika vzniku alergií.
 • Psychická pohoda
  Na imunitu dětí má velký vliv psychický neklid nebo strach (např. ze školky). Dopřejte dítěti pocit jistoty a rodinné pohody plné laskavé náruče. Mluvte s dětmi o tom, jak se cítí, a jejich potíže a pocity považujte za zásadní. Pokuste se omezit stresové situace i ve vlastním životě, mohli byste je na děti totiž přenášet. Nepodceňujte ani význam spánku v dětství. Děti, které se potýkají se sníženým množstvím spánku, např. v důsledku přeplněného denního programu, bývají častěji nemocné.

Pokud je vaše dítě nemocné každý měsíc a nemoc trvá týden a více, poraďte se se svým dětským lékařem o dalších možnostech, jak ovlivnit imunitu.

Věděli jste, že už na začátku 5. měsíce věku dítěte je vhodné začít s prvními příkrmy? Zajímá vás, které zvolit a jak dítěti první lžičky dávkovat? Více o příkrmech zde.

Články k tématu Jak posílit imunitu dítěte

 • Kojení – šance, která se neopakuje

  Kojení – šance, která se neopakuje

  · 4 minuty čtení
  • Babyclub

  Setkání s nově narozeným dítětem v člověku pokaždé vyvolává přirozenou touhu chránit ho a poskytnout mu tu nejlepší možnou péči.

 • 5 nejčastějších nemocí u dětí do jednoho roku

  5 nejčastějších nemocí u dětí do jednoho roku

  · 5 minut čtení
  • Babyclub

  S jakými nemocemi se miminko může během prvního roku života nejčastěji setkat? Jak jej před nimi chránit? Které nemoci lze vyléčit v domácím prostředí, a kdy je naopak vhodné navštívit lékaře?

 • Rh faktor v těhotenství

  Rh faktor v těhotenství

  · 3 minuty čtení
  • Babyclub

  Co přesně je Rh faktor, co znamená, když je pozitivní nebo negativní, jak může ohrozit těhotenství a jaký je postup současné medicíny, to jsou otázky, na které přinášíme odpověď v novém článku na Dr.Max BABY.