Koronavirus – 10 faktů, které by měl každý znát

 • Koronavirus
Koronavirus – slovo, které hýbe celým světem. Bohužel se nejedná jen o slovo, ale o vysoce nakažlivé virové onemocnění, které je hrozbou pro naše zdraví a zdraví našich blízkých. Informací o COVID-19 je k dispozici ohromné množství, mnohdy mohou být nesprávné či zavádějící. Proto jsme shrnuli ta nejdůležitější fakta, která by měl v současné době znát opravdu každý.

Koronavirus

1. Co je to koronavirus?

Označení koronavirus se používá pro jakýkoliv virus, patřící do podčeledi Coronaviridae. Jde o souhrnné označení pro čtyři čeledi virů, které způsobují onemocnění u zvířat a lidí s různým stupněm závažnosti. Název je odvozen od charakteristického uspořádání povrchových struktur lipidového obalu virů ve tvaru sluneční korony.

Koronavirus může způsobit běžné obtíže, jako je nachlazení, kašel, dýchací obtíže, teploty, ale také život ohrožující choroby, jako je dýchací onemocnění zvané těžký akutní respirační syndrom (SARS; Severe Acute Respiratory Syndrome) či infekci MERS (Middle East Respiratory Syndrome).

Nový typ koronaviru označovaný jako „nový koronavirus“ neboli SARS-CoV-2 (původně označený jako 2019-nCoV), případně také jako wuchanský koronavirus, se objevil poprvé na začátku prosince 2019 v čínské provincii Chu-pej, v níž se nachází jedenáctimilionové město Wu-chan. Vědci už dokázali popsat genetickou strukturu viru. Čína tyto údaje uvolnila veřejnosti, takže na výzkumu nyní pracuje řada odborných pracovišť po celém světě. Onemocnění, které tento koronavirus způsobuje, dostalo označení COVID-19.

2. Jaké jsou hlavní příznaky onemocnění COVID-19?

Příznaky onemocnění COVID-19

Dušnost je charakterizována subjektivně vnímanými problémy s dýcháním. Pacient má pocit tíže na prsou nebo nedostatku vzduchu, obtížně se mu dýchá.

3. Kdo je onemocněním COVID-19 nejvíce ohrožen?

Mezi ohrožené skupiny patří zejména senioři, chronicky nemocní či osoby s oslabenou imunitou. Také to zatím vypadá, že pro těhotné ženy riziko zvýšené není. Ukázalo se, že i u dětí je zatím, podle dostupných informací, virus snášen dobře.

4. Jak se onemocnění COVID-19 přenáší?

Koronavirus se přenáší z člověka na člověka po úzkém kontaktu. Jedná se o tzv. kapénkovou infekci, která je přenášena vzduchem. Zasahuje nejčastěji sliznice horních a dolních dýchacích cest a spojivky. Inkubační doba je cca dva až čtrnáct dní. Nemoc projeví horečkami, které neustupují. Mohou být provázené nepříjemnými pocity, bolestmi kloubů a svalů a objevují se i projevy kašle.

5. Jak se proti nákaze COVID-19 preventivě chránit?

 • Často a důkladně si myjte ruce mýdlem či dezinfekčním gelem
 • Pravidelně otírejte dezinfekčními ubrousky také vlastní předměty (např. mobilní telefon)
 • Kašlete a kýchejte do kapesníku či rukávu
 • Používejte jednorázové kapesníky a poté je vyhoďte
 • Vyhýbejte se velkému uskupení osob a udržujte si bezpečný odstup (cca 2 metry)
 • Eliminujte kontakt s nemocnými lidmi
 • Necestujte do zasažených lokalit
 • Pokud se necítíte dobře, zůstaňte doma
 • Sledujte aktuální informace na ověřených webech
 • Řiďte se doporučením příslušných úřadů a vlády ČR 
 • Posilujte imunitu – dostatek vitamínů, vyvážená pestrá strava

Koronavirus

6. Jak si správně mýt ruce?

Základem prevence přenosu kapénkové infekce je správné mytí rukou, které by mělo trvat 40-60 vteřin.

7. Existuje vakcína proti nákaze COVID-19?

V současné době není k dispozici vakcína, která by chránila proti tomuto onemocnění. Na vývoji a distribuci nové vakcíny se pracuje. Klinické studie účinnosti a bezpečnosti trvají vždy minimálně několik měsíců, většinou až roky. U stávající pandemie bude snaha to maximálně urychlit.

8. Jaká je tedy léčba tohoto onemocnění?

Pro onemocnění COVID-19 není doporučena žádná specifická antivirová léčba. Lidé infikovaní koronavirem by měli zahájit podpůrnou léčbu, zmírňující příznaky infekce. K podpůrné léčbě se využívají běžně dostupné léky (léky proti horečce, bolesti a příznakům nachlazení užívané při běžných chřipkových onemocněních). Množství symptomů onemocnění COVID-19 se dá úspěšně léčit. Vysokou účinnost léčby potvrzuje na svých stránkách i Světová zdravotnická organizace. Kromě podávání léků k mírnění příznaků dodržujte další opatření jako u běžné chřipky. Dbejte na dostatečný příjem tekutin a dodržujte klidový režim.

Samozřejmě i v případě COVID-19 lze jako prevenci obecně doporučit celkovou podporu imunity – tedy dostatečný spánek, pravidelný pohyb (v rámci možností cvičení doma nebo procházka v parku), pestrá a vyvážená strava s dostatkem vitamínů a minerálů. Kromě vitamínu C je pro imunitu důležitý také vitamín D, z minerálů pak selen a zinek, můžete také zvýšit příjem omega-3 nenasycených mastných kyselin.

Správné snižování horečky:

Jedním z hlavních příznaků onemocnění COVID-19 je zvýšená teplota či horečka. Zde jsou základní rady, jak při horečce postupovat:

 • Zvýšená teplota či horečka v průběhu jakékoliv virózy je jedním z nejvýznamnějších obranných mechanismů organismu, proto není třeba ji ihned a za každou cenu snižovat – léky proti horečce podáváme až v případě, že tělesná teplota přesáhne 38,5 ˚C. Teploty pod (a kolem) 38 ˚C naopak účinně pomáhají v boji s infekcí.
 • Léky proti horečce užíváme až v případě, že horečku opravdu máme – neužívají se preventivně, tzn. abychom horečku nedostali. Pamatujte na to, že pokud si pomocí léků snížíte horečku, nejste ještě zdrávi, a měli byste dodržovat karanténu až do úplného vyléčení.
 • Léky proti horečce se stejnou účinnou látkou v různých formách nekombinujte, abyste předešli předávkování (např. tablety s paracetamolem a horký nápoj s paracetamolem.) Nepřekračujte doporučené denní dávky, čtěte pečlivě příbalové letáky užívaných léčiv.

ibu

9. Proč je tak důležité dodržovat karanténu?

Pokud Vám byla nařízena domácí karanténa měli byste zůstat doma a nikam nevycházet (ani na nákup či k lékaři). Toto omezení je nepříjemné, ale buďte prosím ohleduplní, a dodržujte jej. Kromě nošení ochranných prostředků mnoho jiných možností, jak zamezit šíření koronaviru, zatím nemáme. O tom, jak je dodržování karantény efektivní, svědčí jednoduché schéma níže. Statistika praví, že pokud omezíte kontakt o 75 %, pak bude po 30 dnech nakaženo o cca 400 lidí méně!

Karanténa

V případě zdravotních potíží je nutné kontaktovat lékaře nebo příslušnou hygienickou stanici či se obrátit na linku 112 s tím, že musíte uvést, že jste v nařízené karanténě. Pokud máte možnost využijte pro potřeby nákupu dodavatelské služby, jestliže takovou možnost nemáte je možné na nezbytně nutnou dobu opustit domov. Detailní informace, jak se chovat při karanténě, najdete zde.

10. Kde mohu získat o COVID-19 více informací?

I nadále můžete volat na informační linky Státního zdravotního ústavu viz níže.  Další kontaktynaleznete zde. Pokud potřebujete poradit v souvislosti s aktuálním výskytem onemocnění COVID-19, volejte na bezplatnou linku 1212.  V případě vážných zdravotních problémů či ohrožení života volejte linky 155 a 112.

Můžete si také stáhnout do mobilu digitální kartu COVID 19 s aktuálními údaji o výskytu a kontakty.

 

Korona

Slovo na závěr – ke koronaviru přistupujte s rozvahou

O tom, jak předcházet nákaze koronavirem, koluje spousta mýtů a nepravdivých informací. Přestože mnohé z nich mohou znít věrohodně, žádný efekt mít nebudou.

Zde jsou ty nejčastější mýty o koronaviru, uvedené na pravou míru:

Vypracováno na základě oficiálních informací Ministerstva zdravotnictví ČR

Více na https://koronavirus.mzcr.cz/

 

Články k tématu Koronavirus – 10 faktů, které by měl každý znát

 • Nouzový stav, zavřené školy, obchody, nejistota – to je realita dnešních dní. Negativní informace, pokyny, příkazy, zákazy, omezení a doporučení se na nás hrnou ze všech stran. Právě proto jsme se rozhodli potěšit vás dnes pozitivním vzkazem – chceme vám, zákazníkům lékáren Dr.Max, poděkovat.

 • V souvislosti s šířením nákazy koronaviru bychom rádi chránili vás i naše lékárníky, kteří stojí v přední linii zdravotní péče. Proto si prosím přečtěte doporučení, jak se chovat v lékárně, aby se riziko nákazy co nejvíce snížilo.

 • V těchto dnech se všichni usilovně snažíme zvládnout situaci kolem koronaviru – hlavním úkolem je zabránit dalšímu šíření nákazy. Jedním z klíčových faktorů je časté a důkladné mytí rukou. Víme, že dezinfekce je nyní nedostatkové zboží, ale v případě, že ji máte k dispozici, tak doporučujeme i dezinfekci domácnosti a předmětů denní potřeby. Poradíme vám, jak na to.