Luxusní bezlepková vánočka

1. 10. 2019 · Mgr. Barbora Jedličková · 3 minuty čtení
 • Hubnutí a zdravá výživa
Co by byly Vánoce bez vánočky? Na naší luxusní kváskové vánočce ozdobené plátky mandlí si můžete pochutnat, i pokud držíte bezlepkovou dietu. Bude chutnat skvěle s kávou, čajem, máslem, marmeládou nebo jen tak. Stačí pořídit ty správně ingredience a pustit se do pečení!

Vánočka 1

Rozkvas:

Ingredience:

Na potření: celé vejce (rozšlehané)

Na posypání: plátky mandle

Vánočka 2

Příprava

 1. Nejprve připravíme rozkvas. Večer před pečením smícháme v míse dvě lžíce kvásku, 110 g teplé vody a 110 g bezlepkové směsi na pečivo Nutrifree (Mix per Pane). Můžeme si pomoci šlehačem, rozkvas pěkně probublá a bude bez hrudek. Necháme na teplém místě přes noc kvasit.
 2. Ráno do rozkvasu přidáme bezlepkové směsi na koláče (Mix per Dolci) a směsi na pečivo (Mix per Pane), přidáme vlákninu inulin, citronovou šťávu, tvaroh, cukry, špetku soli, vejce, smetanu, rozpuštěné máslo a tapiokovou mouku. Vše vyhněteme v jemné a vláčné těsto.
 3. Necháme minimálně dvě hodiny v teple kynout. Zakryjeme igelitem nebo poklopem, aby těsto neoschlo. Po dvou hodinách zkontrolujeme prstovým testem, zda je těsto připravené na další zpracování.
 4. A můžeme plést. Těsto položíme na vál, popřekládáme a rozdělíme na devět nebo šest dílů. Z dílů vytvoříme dlouhé válečky. Splétání copů je ideální již na pečicím papíře, abychom spletenou vánočku nepřenášeli.

Vánočka z 9 válečků: Pokud budeme pracovat z 9 válečků, tak si nejprve spleteme cop ze 4 dílů, na tento spletený cop položíme cop z 3 dílů a na tento cop položíme cop z 2 dílů. Vznikne nám vysoká vánočka.

Vánočka z 6 válečků: Pokud pracujeme s 6 díly, vzniknou nám 2 vrstvy. Nejprve si připravíme cop ze 4 válečků, na který položíme cop z 2 válečků.

Vánočka 3

 1. Upletenou vánočku necháme na pečicím papíře ještě cca dvě hodiny kynout. Nezapomeneme přikrýt fólií nebo pečicím papírem, aby neoschla. Pak ji potřeme rozšlehaným vejcem a posypeme mandlemi, vložíme do trouby na 200 °C a vytvoříme zapaření tím, že na spodní plech nebo pekáček, který si rozpálíme zároveň s troubou, nalijeme horkou vodu, aby v troubě vzniklo hodně páry. Po 8 až 10 minutách troubu vyvětráme, snížíme teplotu na 180 °C a dopékáme. Pekáček s horkou vodou z trouby vyjmeme.
 2. Vánočku krájíme, až když je úplně vychladlá.

 

Dobrou chuť a krásné Vánoce!

Zdroj:

http://bezlepkove.com/

Články k tématu Luxusní bezlepková vánočka

 • Zdravé vaření – snadno, rychle, chutně

  Zdravé vaření – snadno, rychle, chutně

  · 3 minuty čtení
  • Hubnutí a zdravá výživa

  Máte pocit, že zajistit rodině pravidelně zdravé, chutné a nutričně hodnotné jídlo je při současném životním tempu nadlidský úkol? Vyvedeme vás z omylu. Pokud pořídíte vhodné pomocníky do kuchyně, hravě zvládnete připravit zdravé svačinky i hlavní jídla pro celou rodinu – a možná i každý den.

 • Jablečný ocet – skvělý do kuchyně a výborný pro zdraví

  Jablečný ocet – skvělý do kuchyně a výborný pro zdraví

  · 7 minut čtení
  • Zdraví a prevence
  • Hubnutí a zdravá výživa

  Jablečný ocet je velmi ceněn jako pomocník při hubnutí, k očistě organismu, urychlení metabolismu nebo ke kontrole hladiny krevního cukru. Využití jablečného octa je ale mnohem širší – od vaření přes vlasovou péči až po úklid. Získá si jablečný ocet i vás?

 • Kokosový olej a jeho využití

  Kokosový olej a jeho využití

  · 7 minut čtení

  Kokosový olej patří mezi další trendové potraviny současných dní. Využít ho můžete v kuchyni jako náhradu másla, ke zvláčnění pokožky, na masáž nebo si z něj připravit přírodní kokosový šampon. Přečtěte si více o přínosu kokosového oleje v kuchyni i v péči o tělo.