Nedělejte si vrásky z menopauzy

20. 10. 2020 | 0x
 • Krása a péče

Po 25. roce života  se začíná pokožka každého z nás postupně měnit. Stárnutí je přirozený vývoj, který je ovlivněn jak vnitřními, tak vnějšími faktory.

Projevy stárnutí pleti

Specifikem stárnutí kůže u žen je významný vliv poklesu endogenních estrogenů na stav pokožky. Estetický význam kůže je pro ženy neodmyslitelnou součástí vnímání kvality života, sebehodnocení i vlastního vnímání sexuální atraktivity. Péče o kůži tak patří ke klimakterické medicíně v jejím komplexním pojetí anti-aging medicíny

Kůže je tvořena třemi vrstvami: pokožka (epidermis), škára (dermis), podkožní tuková tkáň (subcutis). Stárnutí kůže je charakterizováno zpomalením procesu regenerace buněk a sníženou obranyschopností organizmu. Pokožka se ztenčuje a stává se propustnější pro chemické látky. Kůže se stává suchou snížením obsahu vody a mění se její pigmentace. Snížení funkce mazových žláz vede k vysychání kůže. Pokles pevnosti je způsoben sníženou tvorbou a uspořádáním kolagenních vláken. Pokles elasticity má na svědomí zkrácení a zhrubění elastických vláken. Na kůži se objevují vrásky. Nejdříve a nejvýrazněji bývá stárnutím postižena kůže obličeje, krku a dekoltu. Stárnutí je postupný proces. Největší změny ale pleť čekají po 45. roce života, v období menopauzy, kdy úbytkem DHEA hormonu (dehydroepiandrosteron) pleť ztrácí svou pevnost a svěžest. V období po menopauze pak dochází k dalšímu úbytku lipidů a pleť začíná být suchá a podrážděná.

První projevy menopauzy, které na pleti můžeme pozorovat

Nejviditelnější projevy menopauzy se zrcadlí na pokožce, která se v období menopauzy rychle mění a vyžaduje speciální péči. Postupný úbytek DHEA hormonu má za následek delší dobu obnovy buněk, zpomalení regenerace a hydratace, ztrátu kolagenu a přeorientování elastinových vláken, které mohou vést ke změnám kvality pleti.

SUCHOST - Pleť může být drsná, mdlá, někdy lze zaznamenat svědění.

CITLIVOST - Pleť je často podrážděná, zarudlá, s pocity pálení. Potíže s akné se mohou zhoršovat nebo se znovu objevit v důsledku nižší hladiny ženských hormonů.

POVADAJÍCÍ PLEŤ - S poklesem kolagenu pleť začíná ztrácet pevnost.

ZTENČOVÁNÍ - Více viditelných vrásek, zejména kolem očí a úst, rány se hojí pomaleji.

ZNÁMKY VZNIKLÉ V DŮSLEDKU POŠKOZENÍ VLIVEM SLUNCE - V případě nedostatečného používání sluneční ochrany se můžou objevovat pigmentové a stařecké skvrny.

NÁCHYLNOST K TVORBĚ MODŘIN - V důsledku postupného ztenčování pleti vlivem ztráty kolagenu, glykosaminoglykanů (GAG) a vody.

VĚTŠÍ MNOŽSTVÍ CHLOUPKŮ NA OBLIČEJI, MÉNĚ VLASŮ - Je možné si všimnout nechtěných chloupků nad horním rtem, podél linie čelisti, řídnutí vlasů a někdy ustupující linie vlasů.

 

Péče o pokožku okolo 45. roku života

Změny kůže v pozdějším věku jsou nevratné, proto je potřeba o pokožku správně pečovat. Nejdůležitější součástí péče o pokožku v boji proti projevům stárnutí kůže je účinná prevence a ochrana před slunečním zářením. Fotoprotekční přípravky s vysokým stupněm ochrany před slunečním zářením by měly být součástí každodenní rutiny každé ženy.

„Kvalita pleti je nám z velké části dána geneticky. To ale neznamená, že s ní nemůžeme nic dělat. Kožní symptomy spojené s menopauzou lze do velké míry zmírnit pomocí vhodné rutiny péče o pleť.“

Doc. MUDr. Tomáš Fait, Ph.D. PŘEDSEDA ČESKÉ MENOPAUZÁLNÍ A ANDROPAUZÁLNÍ SPOLEČNOSTI

Základem každodenní péče o pokožku v pozdějším věku jsou vysoce hydratační krémy a správné čištění. Při čištění je vhodné používat jemné přípravky, které jsou uzpůsobeny potřebám citlivé pleti. Při výběru krémů, je dobré soustředit se na to, aby měly vysokou hydratační složku v podobě aktivních látek jako je kupříkladu kyselina hyaluronová ( např. Vichy Neovadiol Magistral ). V pozdějším věku je dobré zařadit do rutiny také krémy s obsahem omega 3 mastných kyselin, které dodávají vláčnost a pocit komfortu. Základem by mělo být používání krémů s klinicky prokázanou účinností v rámci každodenní rutiny ráno i večer.  Vyjma samotné péče je důležitá i strava a životní styl.

Články k tématu Nedělejte si vrásky z menopauzy

 • Jak pečovat o kůži v zimě

  Jak pečovat o kůži v zimě

  • Krása a péče

  A je to tady. I když to tak dlouhou dobu nevypadalo, nastala zima. Konec prosince s sebou přinesl sníh a mráz, které na naši pokožku působí negativně. Aby se vaše pokožka dočkala jara ve zdraví a pohodě, rozhodla jsem se přispět několika radami.

 • Kolagen – bojovník za krásnou pleť?

  Kolagen – bojovník za krásnou pleť?

  • Krása a péče

  Naprostá většina žen je zvyklá o pleť pravidelně pečovat pomocí denních či nočních krémů, pleťových tonik, odličovacích a dalších kosmetických přípravků. Péče zvenčí je samozřejmě důležitá, ale i přesto s přibývajícím věkem pružnost pokožky klesá a začínají se tvořit vrásky. Jejich tvorba začíná podle odborníků již po 25. roce života a velkou roli zde hraje úbytek kolagenu.

 • Pro krásný a zdravý úsměv

  Pro krásný a zdravý úsměv

  • Krása a péče

  Také toužíte mít nejen zdravé, ale i krásně bílé zuby? V dávné minulosti lidé používali mnohdy až nebezpečné způsoby bělení. V současnosti máme naštěstí k dispozici výběr z mnoha možností, jak pečovat o své zuby, aby byly nejen zdravé, ale i bílé.