Péče o drobná poranění a odřeniny u dětí

2. 7. 2021 · 4 minuty čtení
 • Babyclub

Odřené kolínko, drobné popálení, boule na hlavě či poštípání hmyzem. Všichni určitě dobře znáte tyto nepříjemné situace. Ačkoliv dítěti stále opakujete, ať neběhá, přesto čas od času „chytne zajíce“. Právě odřeniny jsou nejčastějším zraněním, se kterým se u malých dětí setkáváme. Jak odřeniny, ale třeba také škrábnutí či říznutí správně ošetřit?Péče o drobná poranění a odřeniny

Odřeniny a menší řezné rány

Odřeninu a její okolí důkladně opláchněte čistou vodou. Pokud rána krvácí, na postižené místo přiložte gázu nebo čistý kapesník. Následně ránu vydezinfikujte, ať se do ní nedostane infekce. Pro děti jsou vhodnější nepálivé dezinfekce.

Alternativou jsou krémy nebo gely, které mají dezinfekční a zároveň hojivé účinky. Nakonec dítěti na ránu přiložte hydrokoloidní náplast. Ta dobře drží i na koleni či loktu a je určena k ponechání na postiženém místě delší dobu. Její odstranění po několika dnech dítě nebude bolet, protože již nestrhne nově se tvořící tkáň. Pokud to poranění vyžaduje, zafixujte postižené místo ještě sterilním obvazem.

Pokud se vám nedaří zastavit krvácení, okolí rány během hojení stále červená a otéká, případně rána začne vylučovat hnis či nepřiměřeně bolí nebo pokud se objeví horečka, zajděte s dítětem k lékaři. 

 


3M Spofaplast Voděodolné Tattoo dětské náplasti + 2 x Max Hold voděodolné náplasti 10 ks

dětské náplasti + 2 x Max Hold voděodolné náplasti 10 ks

Zdravotnické prostředky

Voděodolné dětské náplasti odolné vůči bakteriím a nečistotám.
69 Kč

Drobné popáleniny

Děti jsou bohužel vystaveny celé řadě situací, během nichž se mohou popálit. Může jít o horkou vodu, popálení plamenem či spálení vzniklé silným třením. Jak si poradit? 

Léčba nejprve spočívá v chlazení postiženého místa studenou vodou. Po zchlazení je opět vhodné postiženou oblast vydezinfikovat, případně nanést i zklidňující a hojivé lokální přípravky. Místo klasického krytí je i v tomto případě vhodnější použít hydrokoloidní náplast nebo jinéspeciální krytí určené na popáleniny, které udržují popáleninu ve vlhkém prostředí, čímž podporují a urychlují tvoření nových buněk pokožky. Navíc zmírňují pocit bolesti a snižují riziko vzniku jizvy. Těžší popáleniny a všechny popáleniny v oblasti hlavy a krku by však vždy měl vidět lékař. 


Boule na hlavě a skřípnuté prsty

Možná si říkáte, že malé děti by při svých radovánkách měly na hlavě nosit helmu a na ručičkách chrániče. Boule na hlavě jsou v leckterých domácnostech na denním pořádku. Jak můžeme v tomto případě malému neposedovi pomoci?

Pokud se dítě uhodí do hlavy a naskočí mu boule či si omylem skřípne prstíky, rychle ošetřete dotčené místo pomocí chladivého obkladu. Pomohou třeba kostky ledu zabalené do utěrky. Studený obklad místo mírně znecitliví a předchází dalšímu napuchnutí. Pokud by však hlavička s boulí nepřiměřeně bolela, zajděte s dítětem k lékaři.

Bodnutí hmyzem

Velmi nepříjemné bývá pro malé děti poštípání hmyzem, ať již je původcem komár, muchnička, vosa nebo včela. Zvýšené opatrnosti je třeba dbát zejména v případě vosího či včelího bodnutí, a to kvůli riziku rozvoje neočekávané alergické reakce. Jak postupovat a na co si dát pozor?

Péče o drobná poranění a odřeniny 2


Místo bodnutí je vhodné zklidnit ledovým obkladem. Tím se zmírní otok a poranění se lehce znecitliví. V případě včelího bodnutí je nutné ještě předtím co nejdříve odstranit pinzetou žihadlo. Místo poštípání následně ošetřete přípravkem, který zmírňuje svědění a snižuje rozvoj alergické reakce. Sledujte v následujících minutách dítě kvůli možnému rozvoji alergické reakce. V případě nečekaných dechových obtíží je nutné neodkladně vyhledat lékařskou pomoc. Před poštípáním hmyzem chraňte děti vhodným oblečením a použitím repelentu

Drobná poranění potrápí občas každé malé dítě. Pokud vznikne odřenina či dojde ke štípnutí, především si zachovejte chladnou hlavu a nepanikařte. Děti budou klidnější a svým poraněním nakonec nebudou věnovat ani takovou pozornost, jako když vnímají nervozitu rodičů.

Články k tématu Péče o drobná poranění a odřeniny u dětí

 • Kojení – šance, která se neopakuje

  Kojení – šance, která se neopakuje

  · 4 minuty čtení
  • Babyclub

  Setkání s nově narozeným dítětem v člověku pokaždé vyvolává přirozenou touhu chránit ho a poskytnout mu tu nejlepší možnou péči.

 • Jak poznat alergii u dítěte v kojeneckém věku

  Jak poznat alergii u dítěte v kojeneckém věku

  · 6 minut čtení
  • Babyclub

  I malé děti do jednoho roku již mohou trpět alergií, nejčastější jsou v tomto věku alergie potravinové. Jak se u malých dětí alergická reakce projeví, jak ji správně rozpoznat, co můžete udělat vy a s jakými lékaři zdravotní stav dítěte konzultovat?

 • Jak fungují ovulační a těhotenské testy

  Jak fungují ovulační a těhotenské testy

  · 5 minut čtení
  • Babyclub

  Na co se používá ovulační test? Jak fungují těhotenské testy? Za jakých podmínek mohou spolehlivě stanovit výsledek, ať už jde o plodné dny, nebo těhotenství, se dozvíte v novém článku Dr.Max BABY.