Pocení (ne)musí patřit k životu

 • Alergie
 • Vlasy, kůže, nehty

Pocení je přirozený a pro organismus velmi důležitý proces. Hraje klíčovou roli např. při termoregulaci a vylučování toxických látek z těla. Asi každý někdy zažil nepříjemný pocit spojený se zvýšeným pocením, ať už při stresu nebo třeba při sportu. Nadměrné pocení se odborně nazývá hyperhidróza a to je patologický stav, kdy potní žlázy produkují více potu, než je fyziologicky potřeba k dostatečné termoregulaci.

Nadměrné pocení a jak jej rozpoznat

Nadměrné pocení negativně ovlivňuje zdraví a kvalitu života. Macerace kůže může vést k bakteriálním a plísňovým onemocněním. Pocení má negativní vliv i na lidskou psychiku, může být příčinou deprese a nedostatku sebedůvěry. Lidé, kteří trpí nadměrným pocením se často vyhýbají kolektivu a některým volnočasovým aktivitám a jsou nuceni si častěji měnit oblečení během dne.

Obecně se rozlišují 2 druhy hyperhidrózy – primární, která nemá zjevnou příčinu a je lokalizovaná v podpaží, na dlaních, ploskách a v obličeji. Postihuje přibližně 1- 3 % populace a výskyt je mezi muži a ženami stejný. Nejčastějším místem výskytu je podpaží (51 %), dále potom nohy (29 %), ruce (25 %) a 20 % pacientů trpí zvýšeným pocením v oblasti obličeje.  

Druhým typem hyperhidrózy, je tzv. sekundární, která bývá často přidružena k některým onemocněním nebo je spojena s užíváním některých léků.

Jak rozpoznat, že se jedná o primární hyperhidrózu? Mezi její příznaky patří: oboustranné a symetrické pocení, výskyt alespoň 1x týdně, postižený/á má problém zvládat běžní denní činnosti, první obtíže se objevily před 25. rokem života a podobné potíže se vyskytly i v rámci rodiny, během spánku se potíže neprojevují.

I když většina lidí má pocení spojené převážně s negativními pocity, je potřeba si uvědomit, že je nedílnou součástí života a existuje celá řada možností, jak se s ním vypořádat. Jednou z možností řešení jsou také dlouhodobě účinné antiperspiranty dostupné v lékárně.

Články k tématu Pocení (ne)musí patřit k životu

 • Atopický ekzém trápí dvě děti z deseti

  Atopický ekzém trápí dvě děti z deseti

  • Alergie
  • Vlasy, kůže, nehty

  Atopický ekzém, nazývaný také jako atopická dermatitida, je chronické zánětlivé onemocnění, kterým trpí přes 50 milionů Evropanů a až 20% dětí na celém světě.

 • Přichází jaro. Prodlužují se dny, sluníčko se pomalu osměluje, stromy a květiny rozkvétají do krásy.....právě nastává čas pylových alergií.

 • Kopřivka patří mezi nejznámější alergické reakce. Nejčastěji ji asi spojujeme s konzumací kyselého ovoce, zejména jahod, kterým se tak těžko odolává. Podívejme se společně na kopřivku podrobněji.