Pocení (ne)musí patřit k životu

23. 7. 2015 · 2 minuty čtení
 • Alergie
 • Vlasy, kůže, nehty

Pocení je přirozený a pro organismus velmi důležitý proces. Hraje klíčovou roli např. při termoregulaci a vylučování toxických látek z těla. Asi každý někdy zažil nepříjemný pocit spojený se zvýšeným pocením, ať už při stresu nebo třeba při sportu. Nadměrné pocení se odborně nazývá hyperhidróza a to je patologický stav, kdy potní žlázy produkují více potu, než je fyziologicky potřeba k dostatečné termoregulaci.

Nadměrné pocení a jak jej rozpoznat

Nadměrné pocení negativně ovlivňuje zdraví a kvalitu života. Macerace kůže může vést k bakteriálním a plísňovým onemocněním. Pocení má negativní vliv i na lidskou psychiku, může být příčinou deprese a nedostatku sebedůvěry. Lidé, kteří trpí nadměrným pocením se často vyhýbají kolektivu a některým volnočasovým aktivitám a jsou nuceni si častěji měnit oblečení během dne.

Obecně se rozlišují 2 druhy hyperhidrózy – primární, která nemá zjevnou příčinu a je lokalizovaná v podpaží, na dlaních, ploskách a v obličeji. Postihuje přibližně 1- 3 % populace a výskyt je mezi muži a ženami stejný. Nejčastějším místem výskytu je podpaží (51 %), dále potom nohy (29 %), ruce (25 %) a 20 % pacientů trpí zvýšeným pocením v oblasti obličeje.  

Druhým typem hyperhidrózy, je tzv. sekundární, která bývá často přidružena k některým onemocněním nebo je spojena s užíváním některých léků.

Jak rozpoznat, že se jedná o primární hyperhidrózu? Mezi její příznaky patří: oboustranné a symetrické pocení, výskyt alespoň 1x týdně, postižený/á má problém zvládat běžní denní činnosti, první obtíže se objevily před 25. rokem života a podobné potíže se vyskytly i v rámci rodiny, během spánku se potíže neprojevují.

I když většina lidí má pocení spojené převážně s negativními pocity, je potřeba si uvědomit, že je nedílnou součástí života a existuje celá řada možností, jak se s ním vypořádat. Jednou z možností řešení jsou také dlouhodobě účinné antiperspiranty dostupné v lékárně.

Články k tématu Pocení (ne)musí patřit k životu

 • Atopický ekzém trápí dvě děti z deseti

  Atopický ekzém trápí dvě děti z deseti

  · 3 minuty čtení
  • Alergie
  • Vlasy, kůže, nehty
  Atopický ekzém, nazývaný také jako atopická dermatitida, je chronické zánětlivé onemocnění, kterým trpí přes 50 milionů Evropanů a až 20% dětí na celém světě.
 • Histaminová intolerance - příznaky, léčba a tabulka potravin

  Histaminová intolerance - příznaky, léčba a tabulka potravin

  · 7 minut čtení
  • Alergie
  • Kožní problémy

  Čokoláda, zrající sýr, červené víno bohužel někdy představují spouštěč nepříjemných obtíží, jako jsou bolesti hlavy, otoky sliznic, trávicí nebo kožní problémy. Na vině může být histaminová intolerance. Jak se dá problému předcházet a na které potraviny si dát pozor?

 • Jak si poradit s kopřivkou?

  Jak si poradit s kopřivkou?

  · 3 minuty čtení
  • Alergie
  • Kožní problémy
  Kopřivka patří mezi nejznámější alergické reakce. Nejčastěji ji asi spojujeme s konzumací kyselého ovoce, zejména jahod, kterým se tak těžko odolává. Podívejme se společně na kopřivku podrobněji.