Péče o diabetika – rady pro rodinu či blízké osoby

9. 7. 2022 · Mgr. Lukáš Novotný · 6 minut čtení
 • DIA

Diabetes znamená pro rodinné příslušníky pacienta řadu otázek a obav. Jak onemocnění změní dosavadní život blízkého člověka? Jak můžete diabetika podpořit, aby byla jeho léčba účinná a bezpečná? A dokážete zvládnout případnou první pomoc při akutních komplikacích? V našem článku jsme pro vás připravili praktické tipy při péči o pacienta s cukrovkou. Podpora rodiny v péči, léčbě a edukaci diabetu.
Emocionální podpora pacienta s diabetem může výrazně zlepšit úspěšnost léčby a kvalitu jeho života.

Cukrovka vyžaduje trpělivost pacienta i okolí

Diagnóza cukrovky znamená spoustu otázek nejen pro pacienta, ale přirozeně také pro jeho nejbližší. Diabetik se musí vyrovnat s celou řadou změn (pravidelné užívání inzulínu nebo tablet, kontroly hladiny cukru v krvi, změny stravovacích návyků, zařazení fyzické aktivity aj.). Ačkoliv úspěšnost léčby spočívá z velké části na samotném pacientovi, dlouhodobé zkušenosti odborníků i studie hovoří jasně. Čím větší podporu má diabetik ve svém okolí, tím lepší jsou vyhlídky na zvládnutí léčebného režimu a celkové prognózy. Děti nebo senioři s diabetem se navíc bez pomoci svých blízkých zpravidla neobejdou.

Zdravý životní styl – podpořte se navzájem

Pacienti s diabetem 2. typu tvoří z celkového počtu diabetiků 90 %. Vzhledem k tomu, že diabetes 2. typu bývá důsledkem nezdravého životního stylu – obezity, nedostatku pohybu, nadměrného stresu, nadužívání alkoholu – je při jeho léčbě vedle léků vždy zásadní dodržovat i pravidla zdravého životního stylu. Zaměření celé rodiny na zdravý životní styl je velmi důležitou součástí každodenní léčby všech typů diabetu.


Praktické tipy 

 • Často se stává, že je zpočátku na člověka s diabetem naloženo příliš mnoho informací, ve kterých může ztrácet orientaci. Proto s ním projděte zásady léčby a režimových opatření a pomozte mu je pochopit, aby je uměl dodržovat. Připomeňte mu, že součástí terapie je i důsledná léčba dalších přítomných nemocí (např. vysokého tlaku, vysokého cholesterolu).
 • Nastudujte si v našem předchozím článku, jak podat první pomoc v případě akutních stavů (hypoglykémie nebo hyperglykémie).

 • Pokud je součástí léčebného režimu inzulín, ujistěte se, zda nepotřebuje zpočátku pomoc s jeho aplikací. Vhodným místem bývá podkoží břicha, vnitřní a vnější strany stehen nebo hýždě, přičemž místa vpichu je potřeba střídat. Dohlédněte, aby inzulín nebyl podán přes narušenou kůži (modřina, kůže čerstvě po oholení, nanesení krému apod.). Dezinfekce pokožky není potřeba, před aplikací je však doporučeno umýt si ruce.

 • Součástí léčby je také měření cukru v krvi samotným pacientem. Zkontrolujte, zda glukometr správně funguje, jestli s ním diabetik umí zacházet a jestli si glykémii pravidelně měří. Měření cukru v krvi je podmínkou dlouhodobě správně nastavené léčby a výrazně snižuje riziko akutních komplikací plynoucích z příliš vysoké nebo naopak příliš nízké hladiny cukru v krvi. Připomeňte diabetikovi, že v případě změny léčby, úpravy dávkování, při infekčních onemocněních či větším fyzickém nebo psychickém vypětí je nutné glykémii měřit častěji.

 • Diabetes může snížit citlivost kůže při poraněních nebo popáleních (diabetik o nich proto nemusí ani vědět). Zároveň zhoršuje hojení ran. Pomozte proto diabetikovi pravidelně kontrolovat pokožku, jestli na ní nejsou oděrky, puchýře nebo otlačeniny, zvláště na místech, kam si sám hůře dohlédne (např. na chodidlech). Oslabená kůže může být vstupní bránou infekce. Drobná poranění musí být zavčas a efektivně řešena, u větších raději doporučte diabetikovi návštěvu lékaře.


černý
Glukometr 3v1 obsahuje měřič cukru v krvi, odběrové pero a USB.
4.9
(8)
Glukometr s automatickým kódováním proužků a jednoduchým ovládáním.
červený
5.0
(1)
Malý, lehký přístroj pro měření glukózy, který komunikuje s Vaším telefonem.
souprava
Souprava na kontrolu hladiny cukru v pohodlí domova. Přesný výsledek do 5 vteřin.


 • Vyplňte s diabetikem „průkaz diabetika“. Obsahuje identifikační údaje, seznam užívaných léků a rychlý návod k pomoci v případě nenadálých komplikací. Dohlédněte, aby diabetik nosil průkaz stále u sebe.
 • Pokud pro diabetika vyzvedáváte volně prodejné léky v lékárně, upozorněte lékárníka na tuto diagnózu, aby mohl vybrat vhodný lék. Upozornit je třeba i všechny ostatní zdravotníky.
 • Buďte tolerantní a empatičtí. Změny nálad u diabetika mohou být ovlivněny hladinou cukru. Pokud se vám zdá, že je diabetik často smutný, navrhněte mu konzultaci s odborníkem. Diabetici jsou častěji ohroženi rozvojem deprese.
 • Mluvte otevřeně, zvláště v partnerských vztazích. Diabetes může ovlivnit řadu orgánů, včetně pohlavních. Ženy s diabetem jsou náchylnější k infekcím urogenitálního traktu. Poškození nervů může způsobovat vaginální suchost, což může vést k nepříjemným pocitům během sexu. Muži s diabetem častěji trpí erektilní dysfunkcí. Proberte spolu tyto aspekty a poraďte se s odborníky, jak je řešit.

Diabetes a zdravý životní styl
U cukrovky hraje zdravý životní styl zásadní roli v prevenci i v léčbě.

Zdravý životní styl

 • Podpořte diabetika ve zdravém životním stylu. Vhodný je pravidelný pohyb, jehož druh a intenzitu je však potřeba předem konzultovat s lékařem. Obvykle vyžaduje pohyb úpravu dávek inzulínu.

 • Důležité je omezit alkohol, který mimo jiné výrazně a těžko předvídatelně ovlivňuje hladinu cukru v krvi.

 • Stejně tak je potřeba zanechat nebo omezit kouření, které mimo jiné dále zhoršuje stav cév.

 • Motivujte diabetika v udržování optimální tělesné hmotnosti.

 • Zkuste se návzájem motivovat a do jídelníčku zařadit zdravé potraviny. Pro inspiraci si můžete nastudovat, které potraviny snižují hladinu cukru v krvi.

Každodenní péče o blízkého s diabetem může být zpočátku velmi náročná. Snažte se být trpěliví, tolerantní a empatičtí, ale ne urputní. Příliš důsledná kontrola diabetika může být vyčerpávající jak pro vás, tak pro samotného diabetika a ve výsledku může být kontraproduktivní. Pamatujte, že dospělý diabetik je za své zdraví zodpovědný sám. Nevyžádané rady, přílišné kárání nebo nadávání většinou ničemu nepomohou. Vaše podpora může přispět k tomu, aby diabetik přijal svou diagnózu jako běžnou součást života a přestal mít nesprávný pocit, že život je jen o cukrovce.Články k tématu Péče o diabetika – rady pro rodinu či blízké osoby

 • Testování hladiny cukru v krvi je pravidelnou součástí léčebného režimu diabetika. Domácí glukometry však měří pouze aktuální hodnotu glykémie. Přesnějším ukazatelem správné léčby a dlouhodobé kompenzace diabetu jsou hodnoty tzv. glykovaného hemoglobinu. Proč a co vše může u diabetika odhalit?
 • Glifloziny a léčba diabetu

  Glifloziny a léčba diabetu

  · 4 minuty čtení
  • DIA
  Glifloziny patří mezi relativně novou skupinu antidiabetik, která účinkují nezávisle na inzulinu a kromě žádoucího poklesu glykemie snižují výskyt fatálních srdečně-cévních komplikací, namáhají poklesu tělesné váhy či krevního tlaku. Jak glifloziny fungují a mohou pomoct v léčbě diabetu i vám?
 • Diabetes – péče o pokožku a nohy

  Diabetes – péče o pokožku a nohy

  · 6 minut čtení
  • DIA
  Cukrovka a s ní spojená nadměrná hladina glukózy v krvi postihuje vedle cév i řadu dalších orgánů, mimo jiné kůži. Proč právě kůže vyžaduje při diabetu zvláštní pozornost a pravidelnou péči, co znamená syndrom diabetické nohy a jaké další komplikace může diabetes pro pokožku znamenat?