Sladké a veselé Vánoce s cukrovkou? Žádný problém.

5. 12. 2021 · 3 minuty čtení
  • DIA

Vánoce jsou svátky klidu, pohody, rodinných setkání, návštěv přátel, a tudíž i přípitků a hodování. Cukroví, kapr s bramborovým salátem a spousta jiných dobrot k nim zkrátka patří. Jde to ale dohromady s diabetem? Máme pro vás pár tipů, jak si naplno vychutnat Vánoce, aniž byste se museli bát další kontroly u lékaře, zvýšeného cukru či nadbytečných kilogramů.Veselé Vánoce můžete prožít i s diabetem.
Základem v pohodě prožitých Vánoce s cukrovkou je udržet si svou obvyklou rutinu.

Stačí s mírou a nepřehánět

Jak jste si možná již všimli, mnoho tělesných parametrů jde ruku v ruce – když jde váha nahoru, jde nahoru obvykle i krevní cukr a krevní tlak. A funguje to tak i naopak. Rozhodně není cílem během Vánoc zhubnout, cílem je udržet si stálou váhu a krevní cukr pod kontrolou i přes vánoční hodování.

Přinášíme několik užitečných tipů, jak Vánoce prožít v klidu a v pohodě i s diagnózou diabetu. Všechna tato doporučení jsou určena především diabetikům 2. typu.
Pro diabetiky 1. typu a pro diabetiky na inzulinu jsou pravidla přísnější – v tomto případě musíte počítat s každým zdrojem sacharidů.

Nečíhejte na zlaté prasátko

Pravidelný příjem potravy je velmi důležitý proto, abyste se nedostali do stavu hypoglykemie. Nečíhejte tedy na zlaté prasátko. Naopak si měřte hladinu krevního cukru ještě častěji, ať máte vše pod kontrolou.

 


Cukroví

Připravte jen takové množství, které vystačí pouze na vánoční svátky. Spíše méně, ať ho nemusíte dojídat ještě v březnu. Dělejte raději menší kousky. Bílou mouku můžete nahradit moukou celozrnnou, cukru dejte méně, případně část nahraďte jinou alternativou. Pusťte se do druhů, které v sobě mají ořechy, ovesné vločky či sušené ovoce – i když nezapomínejte, že i to v sobě ukrývá hodně cukru. Vyhýbejte se druhům s máslovými krémy – ty obsahují velké množství nevhodných, nasycených tuků. A hlavně nemějte vánoční cukroví, sladkosti a další pokušení stále před sebou na očích.

Štědrovečerní večeře

Přestože bramborový salát zní jako zdravá strava, kvůli velkému množství majonézy se to o něm říci rozhodně nedá. Připravte si raději odlehčenou verzi – část majonézy nahraďte jogurtem a přidejte více zeleniny. Smaženého kapra nahraďte pečeným, i v trojobalu se dá připravit v troubě a na chuti mu to nic neubírá. Štědrovečerní talíř krásně rozzáří čerstvá zelenina, jako například paprika či rajče. A co k pití? Nejlepší je čistá voda. Sváteční punc jí dodá například plátek citrónu, limetky a pomeranče.

Vánoční hodování

K Vánocům patří stoly plné nejen cukroví, ale i dalších pochoutek, jednohubek, uzenin. Pozor na neustálé uždibování. Sníte tak toho mnohem více, a přitom nepřijde ten příjemný pocit sytosti jako po dobrém teplém obědě. Místo neustálého uždibování proto dejte přednost klasickému jídlu. Čím více zeleniny bude obsahovat, tím větší porci si bez výčitek můžete dopřát. Zeleninu přidejte i čerstvou syrovou – červenou papriku, okurku, rajče… Čím barevnější, tím lepší – vždyť jíme i očima. Jezte v klidu, nikam nespěchejte a jídlo si vychutnávejte.

A co na návštěvě?

Tam platí všechna předchozí pravidla a ještě jedno navíc: pamatujte, že na návštěvách nemusíte sníst vše, co je Vám nabídnuto. Také pozor na alkohol. Je to velmi bohatý zdroj energie a s krevním cukrem dokáže silně zamávat. A především nezapomínejte na své pravidelně užívané léky, obzvlášť pokud odjíždíte na pár dní z domu nebo se na návštěvě zdržíte déle.

Buďte aktivní

To platí po celý rok, nejen o Vánocích. Taková procházka Vám udělá dobře v mnoha ohledech – uděláte něco pro své trávení, fyzičku i psychickou pohodu. Obzvlášť pokud to přes všechny rady s jídlem trochu přeženete!

Přejeme Vám krásné svátky naplněné radostí a tou pravou vánoční pohodou!