Tenisový loket netrápí jen hráče tenisu…

 • Pohyb
 • Bolest
Jak název tohoto bolestivého problému v oblasti lokte napovídá, lze si jej přivodit při tenise, zejména pokud nehrajete backhand správně. Ovšem nejen při něm – tzv. laterální epikondylitida, jak se tenisovému lokti říká odborně, se může projevit po přetížení šlach i při práci, stačí aby pohyb, který vykonáváte, byl jednotvárný a dlouhodobě opakovaný.

Kromě rekreačních sportovců, kteří za problém vděčí nejčastěji nesprávné technice, postihuje lidi, kteří pracují manuálně – jsou to často malíři pokojů, truhláři, zedníci, řezníci, pekaři apod. Nevyhýbá se ani lidem v kanceláři, nevhodná poloha při užívání počítačové myši může kromě zápěstí postihnout i loket.

Co se s loktem děje?

Příčinou ostré vystřelují bolesti v oblasti lokte je v akutní fázi nejdříve přetížení svalů v dané oblasti, po delším čase již může docházet ke strukturálním změnám. V tom případě již ve šlachách svalů, které natahují zápěstí a prsty ruky a upínají se na výběžek pažní kosti, dochází ke vzniku drobných trhlinek, následují zánětlivé změny a zjizvení tkání. Zpočátku bývá bolest citelná pouze při doteku, může se ovšem rozvinout do takové intenzity, že je problém stisknout kliku či udržet hrnek s kávou. Postižené místo může být oteklé, zarudlé, přítomna může být i zvýšená teplota.

Co mohu s tenisovým loktem udělat sám?

Důležité je zasáhnout hned při prvních příznacích – v tom případě je na prvním místě klid, úlevová poloha (pokrčený loket i zápěstí, event. závěs na šátku) a chladivé obklady. Z léčivých přípravků se na tenisový loket používají látky z kategorie nesteroidních antiflogistik (NSA) neboli léky proti bolesti, zánětu a horečce. Mezi ně patří např. ibuprofen, diklofenak, naproxen, dexketoprofen… V lehčích případech postačí aplikace přípravku ve formě masti či gelu.

Nemá-li lokální aplikace dostatečný efekt, můžete užívat léky proti bolesti a zánětu ve formě tablet. Při chronických obtížích pohybového aparátu, jako je tenisový loket, se někdy doporučuje jako podpůrná léčba také enzymoterapie.

Kromě léků je vhodné dočasně nosit ortézu, používat tzv. epikondylární pásku nebo nechat si loket odborně zatejpovat.

Kdy k tenisovým loktem lékaři?

Pokud po několika dnech klidového režimu a samoléčby nedojde ke zlepšení stavu, je na čase jít se poradit k lékaři. Ten loket vyšetří (fyzikální vyšetření, ultrazvukové vyšetření, RTG), vyhodnotí závažnost vašeho problému a navrhne další léčbu. Kromě užívání léků na předpis může navrhnout též fyzioterapii, která bude zaměřena v první fázi na mírnění bolesti (uvolňovací cviky, fyzikální terapie), dále vás školení fyzioterapeuti naučí speciální cviky, které pomohou opakování problému předcházet. Pokud za vaším problémem stojí sport, poraďte se s profesionálním trenérem, jak vylepšit techniku. Jestliže se po několika měsících stav nezlepší nebo je-li velmi závažný, lékař pravděpodobně navrhne chirurgické řešení.

Zapamatujte si o tenisovém lokti

 • Tenisový loket nesouvisí jen se špatnou technikou při hraní tenisu – přivodit si jej můžete při jakémkoliv raketovém sportu, golfu, při práci s nářadím nebo u počítače.

 • Vylepšete techniku sportu s profesionálním trenérem, s fyzioterapeutem podle příčiny svých obtíží proberte ostatní možnosti a režimová opatření.

 • Tenisový loket souvisí i s věkem – nejčastěji problém postihuje lidi mezi 30 – 50 lety, mezi ženami a muži není ve výskytu rozdíl.

 • V žádném případě se nenechte strhnout a nevracejte se k pohybové aktivitě ihned, jakmile vám zaberou léky proti bolesti. Bolest má svůj význam, chrání před dalším poškozováním tkání a léky ji v počátku jen efektivně tlumí! Dbejte proto na úplné doléčení!

 • Pokud se stav nelepší, nebo se zhoršuje, vyhledejte lékaře – s tenisovým loktem vám pomůže nejlépe ortoped nebo rehabilitační lékař.

 

Články k tématu Tenisový loket netrápí jen hráče tenisu…

 • Nohy jsou nejvíce namáhanými končetinami lidského těla. Tvoří člověku oporu po celý den a jsou pro nás základním dopravním prostředkem. Jakmile s nimi není něco v pořádku, dávají to najevo nejen pořádnou bolestí, ale problémy se dál promítají do celého těla.

 • O pár kilo lehčí…

  O pár kilo lehčí…

  • Pohyb

  Shodit pár kilogramů je jedním z nejčastějších novoročních předsevzetí. Jestliže jste se rozhodli udělat něco se svojí váhou i vy, rádi vás ve vašem úsilí podpoříme!

 • S bolestmi zad se za život setká téměř každý a jsou také jednou z nejčastějších příčin návštěv lékaře a pracovní neschopnosti. Akutní bolest zad, ať je příčinou strnulé sezení u počítače, prochladnutí nebo nešikovný pohyb při sportu či práci na zahradě, je možné řešit pomocí celé řady volně prodejných přípravků z lékárny. Dopřejte svým zádům tu nejlepší péči.