Výhody a nevýhody kastrace

7. 4. 2021 · Mgr. Barbora Jedličková · 3 minuty čtení
 • Vetclub

Na jedné straně stojí upření přirozené možnosti mít potomky, pro nás lidi velmi citlivé téma. U zvířat se ale na kastraci díváme spíše pragmaticky. Vidíme jak pozitiva, tak negativa. Co přesně stojí na pomyslné misce vah, se dočtete v tomto článku.Etika kastrace

Není úplně fér srovnávat přístup ke kastraci u zvířat a u lidí, tedy že zvířatům s klidným svědomím činíme něco, co je u lidí sotva myslitelné. Velmi poučný je však jiný úhel pohledu. Ročně se v Česku odhadem utratí tisíce nechtěných štěňat a koťat, která se ne vždy podaří udat po známých a sousedech. V lepším případě pak dochází k jejich umístění do záchranných sítí zvířecích útulků, které často praskají ve švech. Majitelé by se tak měli zaměřit především na prevenci nechtěného zabřeznutí.

Zodpovědný přístup k jisté kontrole rozmnožování svých domácích mazlíčků tak nese každý páníček. K prevenci  reprodukce je potřeba přistupovat zodpovědně, promyslet všechna pro a proti, případně se poradit s ošetřujícím veterinářem zvířete s ohledem na jeho zdravotní stav, věk, anamnézu a další faktory.


Má kastrace zdravotní nevýhody?

Často se dočtete o zkušenostech chovatelů, kteří popisují nárůst váhy po kastraci. Reálně k němu často dochází, ale ani ne tak pouze vinou prodělaného zákroku, jako spíš nedostatečného přizpůsobení nové situaci, zejména co se týče stravovacích návyků zvířete.

Co to znamená? Kastrací zvíře přijde o rozmnožovací orgány (varlata, resp. vaječníky), které samy o sobě produkují několik hormonů. Právě tato hormonální proměna pak může zapříčinit nižší fyzickou aktivitu zvířete, případně trochu větší apetit. Pokud chovatel neupraví jídelníček a nezařadí do denního programu více pohybu, často po kastraci dochází k nárůstu váhy.

Jistá rizika pak samozřejmě přináší i samotná kastrace. Ačkoliv se jedná o naprosto běžnou, rutinní operaci, nikdy nelze předem vyloučit možné zdravotní komplikace. Riziko je velmi malé, ale pořád je kastrace operace prováděná zpravidla s úplnou nebo částečnou anestezií (umělým spánkem).


Potom už jen samé výhody?

Co se týče statistiky prodloužení života a zvýšení jeho kvality, pak ano. Kastrace skutečně většinou zajistí zvířeti pevnější zdraví. A platí to nejen u samiček, kde odpadne velmi intenzivní fyzická zátěž spojená s březostí, porodem a kojením, ale i u samečků, kde zase většinou dochází ke zmírnění temperamentu.


Jaké zdravotní důsledky má kastrace?

Snížení rizika rakoviny
U fen a koček se snižuje riziko rakoviny mléčné žlázy a zcela eliminuje riziko rakoviny dělohy a vaječníků, u psů a kocourů mizí riziko rakoviny varlat a snižuje se riziko rakoviny prostaty.

Snížení rizika útěku a zaběhnutí
Vlivem hormonálních změn dochází k útlumu temperamentu, zvyšuje se tak pravděpodobnost, že se Vašemu mazlíčkovi od vás zkrátka nebude chtít nikam utíkat.

Méně značkování
Psi, ale i kocouři jsou značkovací specialisté. Je to instinkt vycházející z jejich podstaty teritoriálního zvířete, které si střeží své dobyté území. Po kastraci se vlivem hormonálních změn i tato nutkavá potřeba zmírní, někdy i zcela zmizí.

Delší život
Statistika hovoří jasně, kastrace skutečně psům i kočkám prodlužuje průměrnou délku života. Zejména u samiček je to pak dáno tím, že jejich tělo není opakovaně vystaveno krásné, ale fyzicky nesmírně náročné periodě březosti, porodu a kojení.


Žádné hárání, žádné vábení

Pro nás lidi je tento bod možná eticky problematický. Na druhou stranu pro majitele fenek je báječná představa, že už nikdy nebudou muset řešit hárání, krvavé skvrny, úpěnlivé hlídání feny, a majitelům psů zase odpadne ustavičné běhání za pejskem, který upaluje za každou hárající fenou. Majitelům kočiček se také změní život. Žádné nervy s rozdáváním koťátek a žádní nenávratně zatoulaní kocouři.

Oprašte své vědomosti o hárání. Co se přesně děje, kdy a jak, Vám vysvětlíme v článku zde.

Články k tématu Výhody a nevýhody kastrace

 • Potravinové alergie u zvířat

  Potravinové alergie u zvířat

  · 3 minuty čtení
  • Vetclub

  Stejně jako roste výskyt potravinových alergií u lidí, tak i domácí mazlíčci se bohužel ve stále větší míře potýkají s alergickými reakcemi na různé složky potravy. Co alergie způsobuje, jak je poznat a jak je řešit?

 • Jak poznat a účinně řešit kožní plíseň u psa?

  Jak poznat a účinně řešit kožní plíseň u psa?

  · 2 minuty čtení
  • Vetclub

  Kožní plíseň je časté infekční onemocnění u pejsků, jež má zpočátku plíživé příznaky, a bohužel se také může přenést na člověka. V praxi se tak často děje u dětí, které mívají s pejsky intenzivnější kontakt. Léčba kožní plísně u zvířete, ale nakonec i u člověka je bohužel běh na dlouhou trať.

 • Blechy: prevence a léčba

  Blechy: prevence a léčba

  · 5 minut čtení
  • Vetclub

  Jestliže se váš pejsek začne nápadně často drbat, rychle ho prohlédněte, zda nemá blechy. Chytit blechy není nic složitého – váš mazlíček je snadno pořídí na procházce od svých psích kamarádů. Bleší kousnutí je velmi nepříjemné. Vyvolává silné svědění a u mnoha psů následuje výrazná alergická reakce. To ale není zdaleka všechno. Blechy přenášejí celou řadu onemocnění a navíc dokáží zamořit celou...