Zachraňte život přehřátému pejskovi

2. 3. 2021 · Mgr. Barbora Jedličková · 3 minuty čtení
 • Vetclub

Krvavě zbarvené sliznice, apatie, nekoordinované pohyby, odmítání tekutin, zvracení a pěna u tlamy jsou typické příznaky přehřátí a akutní dehydratace pejska.  Ať už se takový děsivý stav přihodí vašemu mazlíčkovi, nebo cizímu zvířeti, které uvidíte, vždy se pokuste mu pomoct. Rychlý a správný zásah mu může zachránit život.Jedna důležitá informace na úvod

Pejskové odvádějí teplo z těla pomocí intenzivního prokrvení podkoží, jako kdyby jejich srdce bylo kotel a cévy v blízkosti povrchu těla radiátory. Cévy se roztáhnou, aby jimi mohlo proudit více krve.

Pokud by povrch těla pejska byl rychle zchlazen ledovou vodou, cévy by se stáhly, a kdyby kardiovaskulární systém zvířete nezvládl dostatečně zareagovat, mohlo by v řádu vteřin až minut dojít k fatální zástavě srdce. Proto přehřátého pejska nikdy nepolévejte ledovou vodou, třeba ze zahradní hadice!

Zároveň se psi ochlazují vyplazeným jazykem v otevřené tlamě, kdy se teplo dostává ven z těla odparem velkého množství slin. Třetím chladicím systém jsou potní žlázky na bříškách tlapek.


Správná péče při přehřátí pejska

Když pejsek upadá do mdlob, okamžitě volejte veterináře. Pokud panikaříte, také zavolejte veterináře. Je to normální reakce na šok a nemáte se za co stydět.

 1. Odneste pejska do chládku
  Místo ve stínu, kde profukuje, dlážděná chodba nebo chladnější místnosti s dlažbou, typicky komora nebo toaleta.
 2. Ručníkem vlhčete čumák
  Namočte ručník tak, aby z něj trošku kapalo a jemně otírejte čumák, oči, uši a postupně celou hlavu a posléze nohy, začínejte od tlapek. Na chvíli můžete do vlhkého chladného ručníku zabalit tlapky.
 3. Dejte pejskovi napít
  Než se trochu vzpamatuje, možná ani nebude chtít, ale snažte se během příštích minut dostat do pejska alespoň trochu vody. Nedávejte mu led, ani ledově vychlazenou vodu, ideální je chladná voda z kohoutku.

  V následujících hodinách a dnech dodržujte klidový režim a zvyšte objem tekutin adekvátně podle plemene a velikosti psa. Pokud by se chtěl pejsek sám zchladit v rybníku, pokuste se co nejvíce zpomalit vstup do vody. Naštěstí české rybníky bývají v létě vyhřáté, takže to rozhodně není ledová voda a riziko zástavy srdce se významně snižuje. Mokrého pejska ale neukládejte na chladnou dlažbu, zvíře by téměř s jistotou prochladlo. Nechte ho uschnout ve stínu.

Prevence je jistota

My víme, že vy víte, ale stejně musíme připsat základní pravidla:

 • Nikdy nenechávejte pejska v autě. I s pootevřenými okénky se teplota na slunci může rychle vyšplhat vysoko nad 50°C a život ohrožující stav nastává v řádu minut.
 • V horkých dnech omezte aktivitu přes poledne. Držte siestu.
 • Pejskovi vždy zajistěte dostatek vody, a to i na procházce nebo výletu. Nespoléhejte se na to, že se „někde napije“.
 • Stavět pejskovi slunečník zní možná směšně, ale pokud nemáte na zahradě přirozený stín, vymyslete, jak ho tam dostat uměle. Váš pejsek je bez stínu vydán na pospas slunečním paprskům.

Přejeme vám krásné léto.


Články k tématu Zachraňte život přehřátému pejskovi

 • Potravinové alergie u zvířat

  Potravinové alergie u zvířat

  · 3 minuty čtení
  • Vetclub

  Stejně jako roste výskyt potravinových alergií u lidí, tak i domácí mazlíčci se bohužel ve stále větší míře potýkají s alergickými reakcemi na různé složky potravy. Co alergie způsobuje, jak je poznat a jak je řešit?

 • Jak poznat a účinně řešit kožní plíseň u psa?

  Jak poznat a účinně řešit kožní plíseň u psa?

  · 2 minuty čtení
  • Vetclub

  Kožní plíseň je časté infekční onemocnění u pejsků, jež má zpočátku plíživé příznaky, a bohužel se také může přenést na člověka. V praxi se tak často děje u dětí, které mívají s pejsky intenzivnější kontakt. Léčba kožní plísně u zvířete, ale nakonec i u člověka je bohužel běh na dlouhou trať.

 • Blechy: prevence a léčba

  Blechy: prevence a léčba

  · 5 minut čtení
  • Vetclub

  Jestliže se váš pejsek začne nápadně často drbat, rychle ho prohlédněte, zda nemá blechy. Chytit blechy není nic složitého – váš mazlíček je snadno pořídí na procházce od svých psích kamarádů. Bleší kousnutí je velmi nepříjemné. Vyvolává silné svědění a u mnoha psů následuje výrazná alergická reakce. To ale není zdaleka všechno. Blechy přenášejí celou řadu onemocnění a navíc dokáží zamořit celou...