Zpříjemněte mazlíčkovi jízdu autem

8. 2. 2021 · Mgr. Barbora Jedličková · 4 minuty čtení
 • Vetclub

Některým chlupáčům vadí stísněný prostor, jiné láká škrábat sedačky, další to těžce nesou a Vy trpíte s nimi. V dnešní době už však existuje celá řada možností, jak zvířeti pomoct překonat jízdu autem s menší psychickou újmou.Příprava před cestou

Možná Vás čeká jen dvouhodinová cesta, ale i 2 hodiny v autě mohou být pro některá zvířata úmorná. Zkuste před delší jízdou autem vždy dodržovat režimní opatření.

Klid a odpočinek
V letních měsících ještě přidáváme: chlad a stín.
Někdy chovatelé naopak volí strategii co nejvíce zvíře unavit, aby v autě spalo. Ale tahle strategie nemusí vyjít a unavené, vyčerpané zvíře rozhodně není nejlepším společníkem, pokud se mu nepodaří usnout.

Střídmé jídlo a pití
Před cestou šetřete s pamlsky, naopak si je schovejte po skončení jízdy. I žaludek by měl cestovat „nalehko“, takže žádné ochutnávky z páníčkova talíře.

Medikamenty
Pokud to není nezbytně nutné a na základě předchozích zkušeností si nejste jisti jejich přínosem, doplňky stravy na zklidnění raději nepodávejte.


30 žvýkacích tablet
Čistě přírodní veterinární přípravek pro potlačení stresu a nervozity u psů např. při změnách prostředí, při ohňostrojích a bouřkách, při cestování.
45 g
5.0
(1)
Pro potlačení stresu a nervozity u psů a koček. Čistě přírodní přípravek s rychlým nástupem účinku určený pro psy a kočky, které vykazují nervozitu, hyperaktivitu nebo úzkost.
60 tablet
5.0
(1)
Woykoff Relaxis je přípravek s obsahem esenciální aminokyseliny L-theanin určený pro rychlé zklidnění psů s hmotností od 10 kg.
60 tablet
Woykoff Relaxis mini je přípravek s obsahem esenciální aminokyseliny l-theanin určený pro rychlé zklidnění psů s hmotností do 10 kg.

Pokud však víte, že cestování znamená pro vaše zvíře utrpení, neváhejte mu ulehčit pomocí volně prodejných léčiv, která zvíře mírně utlumí. V lékárnách Dr.Max najdete takové preparáty například u značek Woykoff nebo Menforsan.

Místo pro cestování v autě

Volně puštěný pes, ale ani kočka a další domácí mazlíčci v autě během jízdy nejsou v dnešní době povoleni a riskujete pokutu od policistů. Ještě hůře – nepříjemnosti na palubě nebo autonehodu. 

Zvířata může rozrušit nějaká vnější situace, mohou se leknout a začít divoce skákat a trhat polstrování sedaček. Při prudkém pohybu vozu spadnou a poraní se, nečekaná situace je může vydráždit i k agresi vůči lidské posádce vozu, jakkoliv by za jiných okolností pejsek ani kočička nikdy svým blízkým neublížili.

Jízda autem není pro zvířata přirozená a představuje pro ně (většinou) stresovou situaci. Proto opravdu nikdy, ani na krátké vzdálenosti, nevozte zvíře v prostoru pro posádku na volno. Nikdy nevíte, co se může stát.


Správné varianty:

 • Menší zvířata v uzavřené přepravce nebo v kleci na podlaze vozu v části pro cestující.
 • Větší zvířata na volno v kufru vozu, pokud máte jistotu, že nepřelezou do přední části auta.
 • Střední a větší plemena se mohou přepravovat i v prostoru pro cestující, pouze pokud jsou zajištěni speciálními bezpečnostními pásy určenými pro psy.
 • Zvířata v uzavřené přepravce či v kleci v kufru vozu.
 • Psi nebo koně ve speciálním přívěsu určeném pro přepravu zvířat.

Co je to psí přívěs?

V Česku zatím není psí přívěs úplně běžný, přitom ale přináší mnoho užitečných funkcí.

Jedná se o uzavřený vozík, speciálně navržený a vybavený pro pobyt psa. Vždy má systém větrání, většinou i jedno či více oken. Má klasické silniční pneumatiky, jaké znáte z jiných přívěsů za auto, a připevňuje se na tažné zařízení auta. Má SPZ a musí být vyroben s certifikací, aby směl do silničního provozu. Velkou výhodou je, že na místě určení, ale i například při přenocování na dlouhých cestách, slouží zároveň i jako kotec pro pejska. Je to jeho vlastní království, hájemství a poskytuje mu tolik potřebný pocit bezpečí a jistoty v prostředí, které zvíře nezná. Má tam přece „své obydlí“.

Přestávky

Nerezignujte na potřeby svého zvířátka, i když už byste nejraději byli v cíli a nikde se moc nezdržovali. Zastavujte nejméně každé 2 hodiny a pauzu natáhněte alespoň na 20 minut. Projděte se se zvířetem (platí spíše pro pejsky) po okolí, nadýchejte se čerstvého vzduchu, nechte zvíře vykonat potřebu a poskytněte mu osvěžení vodou v horkých dnech. Samozřejmostí je pak lehká svačina a tekutiny.

7 tipů na věci, které Vám i Vašemu mazlíčkovi cestování usnadní najdete zde

Články k tématu Zpříjemněte mazlíčkovi jízdu autem

 • Konejšivé signály: Naučte se komunikovat s pejskem

  Konejšivé signály: Naučte se komunikovat s pejskem

  · 5 minut čtení
  • Vetclub
  Konejšivé signály jsou takové signály psa, kterými dává najevo, že se mu něco líbí či nelíbí nebo vám naznačit strach či nervozitu. Psi k těmto signálům používají všechny části těla, od očí, uší, tlamy až po ocas. Naučte se rozumět komunikaci vašeho pejska.
 • Bezpečné a komfortní cestování autem s mazlíčkem

  Bezpečné a komfortní cestování autem s mazlíčkem

  · 5 minut čtení
  • Vetclub
  Proč je nepřipoutané zvíře v kabině vozu nebezpečné pro sebe i pro lidskou posádku a jaké metody jsou při cestování s pejskem (či kočičkou) v autě doopravdy bezpečné a zároveň pohodlné pro zvíře, si můžete přečíst v novém článku na Dr.Max VET.
 • Kočičí ledviny nejsou přehnaně náchylné, jenom nejsou tolik přizpůsobeny kočičímu soužití s lidmi. Jaké jsou skutečné příčiny onemocnění ledvin u koček, jak je páníček může poznat a řešit a také jak jim účinně předcházet, si můžete přečíst na Dr.Max.