Zubaře se ve 21. století bát nemusíte

 • Zdraví a prevence
 • Krása a péče
Stomatologické ošetření dneška se naprosto nedá srovnat s tím, co se dělo v ordinacích třeba ještě před půl stoletím. Přesto se někteří lidé při vyslovení slova „zubař“ cítí nepříjemně. Jejich strach je ale zbytečný.

Pacienti se bojí zubaře zejména proto, že se domnívají, že výkony v dutině ústní jsou bolestivé. Nutno podotknout, že v dřívějších dobách, kdy nebyla dobrá anestetika, výkonné a kvalitní přístroje a zejména citlivý přístup lékařů a sester, tomu tak bylo.

Na počátku 20. století se výkony prováděly buď bez lokální anestezie, nebo v anestezii pomocí prokainu, jehož anestetické účinky byly poměrně malé. Pro hlubší anestezii se používal kokain. Nevýhodou kokainu však byla toxicita. K tlumení pooperačních bolestí se běžně používala kyselina acetylsalicilová s nevýrazným analgetickým účinkem, nebo opiové preparáty, jejichž užívání mohlo vést k získání návyku.

S rozvojem farmakologie byla postupně zavedena anestetika k infiltrační anestezii, což znamená, že anestetika se aplikovala injekčně a měla dostatečnou hloubku a délku znecitlivujícího působení, stejně tak došlo k pokroku ve výrobě analgetik. Mimo to pro bázlivé pacienty přišly ke slovu preparáty ovlivňující psychiku – anxiolytika, čili léky proti úzkosti a podobně. Vývoj pokračuje dál a volně navazuje na předchozí farmakologické výzkumy, nedá se však mluvit o skokovém posunu.

Bázlivé lze mírně uspat

Mezi nejnáročnější výkony pro pacienty patří chirurgické výkony, jako třeba extrakce zubů moudrosti, zubní implantace a úprava čelistí před protetickým ošetřením. Nejen tyto, ale i běžné stomatologické zákroky lze v dnešní době podstoupit také v přispání (analgosedace), rovněž se dá použít směs rajského plynu s kyslíkem, a nebo u handicapovaných pacientů celková anestezie (narkóza).

Minulostí jsou doby, kdy vrtání zubu bolelo tak, že by pacient nejraději z ordinace utekl. Pro bezbolestné vrtání lze použít lokální anestezii a ve vývoji jsou přístroje, které ošetřují na jiném principu, než klasické vrtačky - konkrétně za pomoci laserového paprsku – a preparace je údajně bezbolestná. Trhání neboli extrakce zubů, včetně zubů moudrosti, se běžně provádí v infiltrační nebo svodné anestezii, lze však, jak již bylo výše uvedeno, využít analgosedace nebo narkózy.

Nemalou roli hraje také prostředí, v němž stomatologické ošetření probíhá. Celkové prostředí počínaje recepcí a čekárnou až po ordinaci má být přívětivé. Vhodné jsou pastelové barvy, květiny, obrázky, pro děti to může být i dětský koutek s hračkami, omalovánkami a podobně. Klíčové je i přívětivé chování veškerého personálu a schopnost empatie u lékařů.

Odstranění zubního kamene nebolí

Klienti naší kliniky snášejí odstraňování zubního kamene většinou velice dobře, protože používáme nejnovější technologii ultrazvukového čištění - piezo, výrobci výstižně nazvanou NO-PAIN. Přístroj byl speciálně vyvinut pro bezbolestné ošetření. I tak však může být u pacientů se zánětem dásní přítomna citlivost během odstraňování zubního kamene, proto jim nabízíme možnost povrchové anestezie ve spreji.

Pokud klient přichází s potřebou léčby periodontitis (lidově parodontózy), provádíme hluboké čištění pod anestezí. Tím zaručíme, že i při odstraňování zubního kamene, který leží hluboko pod dásní, člověk nic necítí.

Zvláštní skupinu pacientů ve stomatologické ordinaci tvoří děti. V první řadě je důležitá role rodičů, správná výchova dítěte a jeho příprava na návštěvu ordinace. Zásadně se nedoporučuje před dětmi popisovat své, někdy negativní, zážitky se zubařem, už vůbec ne děti zubním lékařem strašit či mu s ním vyhrožovat, když zlobí. Bohužel, je to stále běžná praxe. Samozřejmě je stejně důležitý citlivý přístup ošetřujícího personálu. Důležité je začít s návštěvami včas, první návštěva dítěte u zubaře by neměla být až v případě bolesti. Doporučujeme první návštěvu absolvovat už kolem prvního roku věku. Úzkostlivé děti lze medikamentózně před výkonem připravit.

 

Články k tématu Zubaře se ve 21. století bát nemusíte

 • Alzheimerova nemoc nebrání prožívat lásku

  Alzheimerova nemoc nebrání prožívat lásku

  • Zdraví a prevence
  • Paměť

  Často v hovorech s přáteli nebo v rodině slýcháme věty typu: „Ten “Němec“ mi zase někam schoval brýle.“ Nebo „to je ta moje skleróza“. Jde o pouhé zhoršení paměti, nebo se jedná o nastupující nemoc?

 • K základnímu vybavení každého cestovatele patří lékárnička. Ta by měla být vybavena tak, aby nezabrala celý kufr nebo batoh. Na druhou stranu musí obsahovat vše potřebné na zdravotní obtíže, které Vás mohou na cestách postihnout.

 • Kdy používat repelenty?

  Kdy používat repelenty?

  • Zdraví a prevence

  Pokud chodíte v létě rádi do přírody, je dobré mít vždy u sebe repelent. Ten Vás ochrání před mnoha druhy obtížného hmyzu, který může pobyt venku velmi znepříjemňovat. Repelenty obsahují účinné látky, které odpuzují komáry, klíšťata, ovády a mušky.