Jak postupovat při spálení pokožky

Sluneční paprsky jsou pro lidské zdraví důležité. Slunce má však i svou odvrácenou stranu, bez náležité ochrany pronikají paprsky hluboko do pokožky a mohou způsobit její poškození. Pokud dojde ke spálení pokožky, je nutné ji co nejdříve ošetřit.

Sluneční paprsky jsou pro lidské zdraví důležité. Díky nim se totiž v pokožce tvoří vitamin D (prohormon), jehož nedostatek se může projevit jako únava, bolest svalů, deprese či špatná paměť.

Slunce má však i odvrácenou stranu, kterou poznáme, pokud se před slunečními paprsky nechráníme vhodnými prostředky včetně krému s dostatečně vysokým ochranným faktorem.

Paprsky pronikají hluboko do kůže a způsobují její poškození. UV záření se dělí do 3 typů – UVC, které je takřka kompletně absorbováno ozónovou vrstvou atmosféry, UVA, díky němuž se kůži dostává zvýšené pigmentace a konečně UVB, jež vyvolává erytémy, tedy ono charakteristické „spálení od slunce“. Právě toto zarudnutí kůže je akutní reakcí na narušení hlubokých buněčných vrstev. Uvádí se dokonce, že UVA paprsky mohou způsobit poškození DNA, ve vrstvách kde se regeneruje. Přílišné vystavování nechráněné pokožky slunečnímu záření tak vede k předčasnému stárnutí, vzniku vrásek na kůži a v horším případě i k vážným zdravotním komplikacím.

 

Při bezprostřední reakci na přílišné vystavení slunečnímu záření dochází ke spálení pokožky, u nějž  rozlišujeme 3 stupně:

1.       Mírné spálení – kůže je začervenalá, horká a bolestivá. Může se objevit svědění a vyšší citlivost.

2.       Středně těžké spálení – kůže je rudá s malými, bílými puchýřky. Velmi často se sloupává a praská.

3.       Těžké spálení – kůže je tmavě červená s puchýřky i bez nich. Objevuje se zimnice, bolest hlavy, nevolnost, závratě a horečka.

 

Každý stupeň spálení vyžaduje specifickou péči. Pokud na sobě pozorujete vážnější druh spálení, je nutné vyhledat odbornou pomoc.

Při mírném spálení je prvním krokem ochlazení postiženého místa, například studenými obklady. Stačí čistá voda, ale můžete přiložit i obklad namočený ve vychlazeném odvaru z černého či zeleného čaje.

Jako další krok lze doporučit aplikaci přípravku s obsahem D-panthenolu, který stimuluje a podporuje hojení, zklidňuje podráždění a zarudnutí pokožky.

Vysoký podíl D-panthenolu (10 %) nabízí například řada přípravků Panthenol Swiss PREMIUM. Kromě D-panthenolu jsou obohaceny také o Aloe vera, měsíček lékařský a vitaminy A, D, E a F. Aloe vera intenzivně hydratuje a zanechává pokožku svěží a hladkou. Vitamín A působí proti škodlivým účinkům volných radikálů, zpomaluje stárnutí pokožky, aktivuje proces obnovy kožních buněk. Vitamín D přispívá k zachování zdravého a mladistvého vzhledu pokožky. Vitamín E změkčuje a zjemňuje suchou pokožku a poskytuje rychlou úlevu. Vitamín F působí jako revitalizační a ochranný faktor, napomáhá udržet vodu v pokožce. Měsíček lékařský napomáhá hojení popálenin, omrzlin a některých druhů ekzémů. Přípravky po aplikaci příjemně chladí, regenerují a aktivně hydratují podrážděnou pokožku po opalování, pobytu v soláriu anebo v chlorované vodě. Přípravky Panthenol Swiss PREMIUM jsou k dostání ve formě pěny, spraye, gelu nebo tělového mléka.

V případě, že nemáte po ruce vhodný přípravek na ošetření pokožky, můžete se inspirovat u našich babiček, které na spáleniny přikládaly masky z tvarohu, jogurtu nebo syrovátky.