516 770 100 | info@drmax.cz | O nás

Jak řešit zvýšenou citlivost zubů?


Citlivé zuby představují častý a bolestivý stav, který se projevuje jako krátká, ostře vystřelující bolest mírné až silné intenzity u jednoho nebo více zubů. Pokud se u Vás uvedené potíže objeví, obraťte se na svého zubního lékaře a požádejte jej o odbornou pomoc. Zubní lékař musí rozeznat, zda je citlivost Vašich zubů způsobena zubním kazem, nebo je na vině jiná příčina. Bolest zubu způsobenou zubním kazem musí řešit zubní lékař, a to vyvrtáním kazu a nahrazením výplní. Bolest zubu způsobenou jinými příčinami řeší zubní lékař, dentální hygienik a Vy sami pomocí chemických preparátů.

Doc. MUDr. Eva Kovaľová, PhD.  

Jak vzniká citlivost zubů?

Na povrchu zubu se nachází zubní sklovina. V oblasti krčku zubu sklovina končí a začíná vrstva cementu, která pokrývá celý kořen zubu. Pod sklovinou a cementem se nachází zubovina (dentin). Uvnitř zubu je zubní dřeň, kterou procházejí cévy a nervy. Nervová vlákénka ze zubní dřeně procházejí skrz celou tloušťku zuboviny-dentinu přes tzv. dentinové kanálky, které sahají až k vrstvě skloviny a cementu. Sklovina a cement tyto kanálky překrývají, a tak se vnější podněty při jedení a pití nedostanou k nervovým vláknům. Pokud se vrstva zubní skloviny a cementu z nějakého důvodu ztenčí či vymizí, dojde k obnažení těchto kanálků. Obnažený dentinový kanálek znamená, že nervové vlákno je přímo drážděné veškerými podněty zvenčí – z ústní dutiny. Každý horký, kyselý nebo studený podnět (nápoje nebo pokrmy, například zmrzlina, káva) způsobí to, že zub zareaguje bolestí. Zub je citlivý na všechny vnější podněty, protože tyto podněty přímo dráždí nervová vlákna v obnažených dentinových kanálcích (nekrytých sklovinou a cementem).

 

Jak dochází k obnažení dentinových kanálků s nervovými vlákny?

Nejčastější příčinou ztráty skloviny z povrchu zuboviny-dentinu v oblasti korunky zubu a následného obnažení dentinových kanálků je silný tlak na povrchu zubu např. při čištění zubů zubním kartáčkem, abrazivní zubní pastou, horizontální a krouživou technikou čištění zubů. Toto mechanické opakované poškozování způsobí ztenčení skloviny až její ztrátu. Další příčinou je např. zatínání zubů při sportu nebo skřípání zubů, časté jedení tvrdé potravy, časté žvýkání žvýkaček apod. To vše vede k popraskané sklovině až její úplné ztrátě. Příčinou jsou i kyselé nápoje, které způsobují tzv. eroze na sklovině neboli její rozpouštění. Eroze vznikají i při opakovaném zvracení, pití coly, džusů, energetických nápojů u sportovců apod.

Nejčastější příčinou ztráty cementu z povrchu zuboviny-dentinu v oblasti kořenu zubu a následného obnažení dentinových kanálků je poškození cementu pří zánětu dásní a celého parodontu (parodontitida). Nánosy povlaků a zubního kamene při nedostatečné ústní hygieně je nutné pravidelně odstraňovat. Bakterie v těchto nánosech poškozují i zubní cement a jeho buňky odumírají. Tak dochází k obnažení dentinových kanálků, které se projeví zvýšenou citlivostí zubu na vnější podněty.

 

Jak je možné řešit zvýšenou citlivost zubů s obnaženými dentinovými kanálky?

Základním principem léčby zvýšené citlivosti zubů je odstranění všech příčin, které způsobují poškození skloviny a cementu a následné uzavření otevřených dentinových kanálků. Po jejich uzavření se žádný vnější podnět (teplo, chlad) k nervovým vláknům nedostane, a nevznikne tak bolest. Jak toho dosáhneme? Potřebujeme k tomu preparát, který je schopný dentinový kanálek uzavřít, například speciální ústní vodu.

 

Také by vás mohlo zajímat

Tento produkt momentálně nelze objednat.

Z důvodu inventury bude možné objednávku vytvořit příští týden.

Omlouváme se za dočasnou nedostupnost. Omezení se týká jen vybraných produktů.