7. týden

Těhotenství logo

Sedmý týden: Vytvářejí se mi ručičky a nožičky

Jak pokračuje vývoj?

 • Plodové vajíčko v děloze je veliké asi jako kanadská borůvka.
 • Za týden jsem povyrostlo, moje délka se pohybuje mezi 4 a 9 mm.
 • Jsem s tebou spojené pupeční šňůrou, která mi dodává kyslík a živiny.
 • Vytváří se mi základy ručiček a nožiček, teď vypadají jako maličká pádla.

Co se tento týden dozvíte?

Miminko

Mám dvě ruce a dvě nohy

Mám dvě ruce a dvě nohy

Zvětšuje se mi hlavička, protože se mi rychle vyvíjí mozek. Moje horní i dolní končetiny se začínají prodlužovat a začínají se rozdělovat na jednotlivé části – ruce na paže, předloktí a základy dlaní, nohy na stehna a holeně a základy chodidel. V tomto týdnu se mi také dále formuje pusa, vytváří se jazyk. Už mám játra, která postupně začnou pracovat na přeměně živin pro mé tělíčko. 

Vzkaz pro maminku

A je to tady, jak rostu, začíná ti tvoje oblečení být stále těsnější. Že by bylo načase zajít si koupit něco nového na sebe?

Právě řešíte

Strie

Strie

Strie (pajizévky) jsou velkým strašákem těhotných žen. Tím, jak se kůže na bříšku, ale i na ňadrech či bocích napíná, mohou vznikat prakticky přes noc drobné praskliny elastických vláken, bohužel dobře viditelné pod povrchem kůže. Mohou mít různé zabarvení, od bílé přes červenou až do fialova.

Striím se ale dá poměrně dobře předcházet každodenním a důsledným promazáváním ohrožených partií kvalitním krémem či olejem určeným přímo na prevenci vzniku strií.

Riziko vzniku strií můžete snížit také tím, že budete zdravě jíst, pít hodně tekutin, pravidelně se věnovat pohybové aktivitě, a především zamezíte rychlému váhovému přírůstku. Normální je přírůstek méně než 0,5 kg za týden. Normální průměrný váhový přírůstek za celé těhotenství je 14 kilogramů. 

U některých budoucích maminek se strie vytvoří, i když dodržuje veškerá režimová opatření včetně využití široké palety pomocných dermatologických přípravků. Příčinou může být dědičně podmíněná vyšší náchylnost pojivové tkáně k tvorbě strií.

Ve vaší lékárně je k dispozici nespočet lokálně aplikovatelných přípravků, které mohou vznik a rozvoj pajizévek pozitivně ovlivnit.

Tipy a triky

Zvětšující se prsa

Zvětšující se prsa

Pomalu se vám začínají zvětšovat ňadra. Bývají napjatá, objeví se výraznější žilkování, bradavky vystupují více než obvykle. Tyto změny jsou dány především hormonálními změnami, ale také tím, že se v prsou ukládá více tuku a zvyšuje se přísun krve do této oblasti. Hnědá oblast v okolí bradavky začíná být tmavší a zvětšovat se. I to je hormonálně podmíněno.

Nejlepší věcí, kterou pro svá ňadra můžete udělat, je dopřát jim správnou podporu. Dobře padnoucí podprsenka uleví od bolavých zad, zamezí zbytečnému povadnutí poprsí a přispěje i k prevenci strií. Proto navštivte obchod se spodním prádlem a nechte si poradit ohledně správné velikosti a tvaru. Ňadra vám v těhotenství budou ještě růst, takže je možné, že se v budoucnu budete muset do obchodu vrátit a pořídit si větší velikost. Pokud pravidelně cvičíte, budete potřebovat také sportovní podprsenku. Pokud je to možné, poříďte si rovnou i podprsenku na kojení – s odepínatelnými košíčky.

Slovo odborníka

Jaký má miminko tvar?

Jaký má miminko tva

Pokud se vše odehrává bez komplikací, lze v průběhu vaginálního ultrazvukového vyšetření zobrazit embryo, které má tvar písmene C. Jeho maximální délka dosahuje 9 mm.

konec 7. týdne

Články k tématu

 • Velká podzimní soutěž

  Soutěžte o 3x poukázky Dr. Max v hodnotě 5 000 Kč nebo produktové balíčky. Buďte členem věrnostního programu Karta výhod Dr. Max, nakupte v minimální hodnotě 300 Kč produkty vlastní značky Dr. Max nebo značky BEBELO® a odpovězte na soutěžní otázku. Neváhejte a pojďte si s námi zasoutěžit.
  Velká podzimní soutěž
 • Kojení

  Setkání s novorozencem v člověku pokaždé vyvolává přirozenou touhu chránit ho a poskytnout mu tu nejlepší možnou péči. Jedním z klíčových faktorů, které život nově narozeného dítěte ovlivňují nejzásadněji, je kojení. V čem je tak jedinečné a jaké největší výhody přináší? Odpovědi nejen na tyto otázky jsme pro vás připravili v přehledném článku.
  Kojení
 • Kdy přichází období vzdoru a jak zvládat záchvaty vzteku

  Drobný konflikt odstartuje záchvat vzteku. Dítě se válí po zemí, kope nohama, křičí, odmlouvá a protestuje. Vy jako rozčilený rodič ztrácíte trpělivost. Jak s vaším potomkem v takové chvíli jednat a co v období vzdoru vaše dítě vlastně prožívá?
  Kdy přichází období vzdoru a jak zvládat záchvaty vzteku
 • Nepodceňujte pravidelné preventivní prohlídky

  Pro děti bychom udělali vše, ale někdy zanedbáváme péči o své vlastní zdraví. Proč jsou preventivní prohlídky důležité, jak vypadá harmonogram prohlídek u dětí a na jaké prohlídky byste neměli zapomínat vy sami, si přečtěte v novém článku Dr. Max BABY.
  Nepodceňujte pravidelné preventivní prohlídky