31 měsíců

Těhotenství logo

Mám nového „kamaráda“

Jak pokračuje vývoj?

Nyní už je dítě natolik motoricky vyzrálé, že zvládne jednoduché výtvarné tvoření. Třeba v kreslení už umí rovnou čáru, někdy i šišaté kolečko. Oblíbené je potiskování dětskými razítky nebo hnětení z plastelíny. Dítě už také cítí pýchu, když si umělecké dílo vystavíte.

! Každé dítě je individuální a vyvíjí se svým vlastním tempem. Pro představu zde uvádíme pouze orientační pokroky ve vývoji dítěte. Pokud máte jakékoliv pochybnosti, obraťte se na dětského lékaře.

Co se tento týden dozvíte?

Miminko

Moje rozmary

Moje rozmary

Včera dítě jídlo milovalo, dnes ho nejí. Ano, jedná se o jeden z dalších dětských rozmarů, se kterými se musíte poprat. Částečně to můžete připisovat faktu, že dítě se chce čím dál více osamostatňovat, a tedy i kontrolovat, co bude jíst a co ne. Částečně je to dáno tím, že prostě nemusí být vždy hladové v době, kterou mu určíte. Takže pokud dítě jídlo v určitý moment dne odmítá, zkuste mu ho nabídnout třeba o něco později.

A když už jsme u těch rozmarů, tak jste možná zjistila, že si dítě domů přivedlo nového „kamaráda“ – kamaráda, kterého si vymyslelo. Kamaráda, s kterým se baví a hraje si s ním. Nejlepší, co můžete udělat, je kamaráda doma nějakou dobu akceptovat a na chvíli ho u vás nechat pobýt.

Tipy a triky

Výběr školky

Výběr školky

Pokud vaše dítě ještě nechodí do jeslí, školky nebo některé dětské skupiny, je nejvyšší čas začít výběr řešit. Důležité je pohlídat si termíny zápisu. Mohlo by se vám stát, že vaše tříleté dítě v polovině školního roku nikam nepřijmou. A dítě ve 3 letech již bude potřebovat nejen interakci se svými vrstevníky, ale i stimulaci ve formě nových her a učení, kterou mu školka dokáže poskytnout.

Důležité je, aby dítě bylo ve školce spokojené, takže se určitě věnujte jejímu výběru. Zajděte se podívat do více školek, ať už na dny otevřených dveří, nebo na individuální návštěvu. Popovídejte si s paní učitelkou, která by vaše dítě měla dostat na starosti, i s paní ředitelkou o tom, jaké používají výchovné metody. Důležité je, aby se Vám ve školce líbilo a abyste se Vy cítila s výběrem spokojená.

Slovo odborníka

Pozor na sůl

Pozor na sůl

Všichni známe pohádku Sůl nad zlato, ale tato lidová moudrost rozhodně neplatí v případě dětí. Pokud rodiče nedávají na množství soli velký pozor, její potřeba se u dětí postupně zvyšuje. Děti si na slanou chuť zvyknou a později ji samy vyhledávají, což může vést až k obezitě, zadržování vody v těle, zvýšení krevního tlaku a především k obtížím s ledvinami, pro které je vyšší množství soli velkou zátěží. Bohužel různé průzkumy ukazují, že množství soli, které české děti konzumují, výrazně převyšuje doporučené denní limity, přestože se rodiče obvykle snaží dbát na to, aby děti jedly správně. Velké množství soli je totiž v potravinách schováno. Například nesolený rohlík obsahuje více než 1 gram soli (přitom děti by měly za den přijmout maximálně 3 gramy soli).

Soli se úplně nevyhnete, ale můžete její množství snížit tím, že nebudete dosolovat vámi vařená jídla a budete se co nejvíce vyhýbat všemu, na čem je sůl vidět.


Články k tématu

 • Velká podzimní soutěž

  Soutěžte o 3x poukázky Dr.Max v hodnotě 5 000 Kč nebo produktové balíčky. Buďte členem věrnostního programu Karta výhod Dr.Max, nakupte v minimální hodnotě 300 Kč produkty vlastní značky Dr.Max nebo značky BEBELO® a odpovězte na soutěžní otázku. Neváhejte a pojďte si s námi zasoutěžit.
  • Babyclub
  Velká podzimní soutěž
  • Babyclub
 • Kojení – šance, která se neopakuje

  Setkání s novorozencem v člověku pokaždé vyvolává přirozenou touhu chránit ho a poskytnout mu tu nejlepší možnou péči. Jedním z klíčových faktorů, které život nově narozeného dítěte ovlivňují nejzásadněji, je kojení. V čem je tak jedinečné a jaké největší výhody přináší? Odpovědi nejen na tyto otázky jsme pro vás připravili v přehledném článku.
  • Babyclub
  • Těhotenství a kojení
  Kojení – šance, která se neopakuje
  • Babyclub
  • Těhotenství a kojení
 • Kdy přichází období vzdoru a jak zvládat záchvaty vzteku

  Drobný konflikt odstartuje záchvat vzteku. Dítě se válí po zemí, kope nohama, křičí, odmlouvá a protestuje. Vy jako rozčilený rodič ztrácíte trpělivost. Jak s vaším potomkem v takové chvíli jednat a co v období vzdoru vaše dítě vlastně prožívá?
  • Babyclub
  Kdy přichází období vzdoru a jak zvládat záchvaty vzteku
  • Babyclub
 • Nepodceňujte pravidelné preventivní prohlídky

  Pro děti bychom udělali vše, ale někdy zanedbáváme péči o své vlastní zdraví. Proč jsou preventivní prohlídky důležité, jak vypadá harmonogram prohlídek u dětí a na jaké prohlídky byste neměli zapomínat vy sami, si přečtěte v novém článku Dr.Max BABY.
  • Babyclub
  Nepodceňujte pravidelné preventivní prohlídky
  • Babyclub