36 měsíců

Těhotenství logo

Slavím další narozeniny!

Jak pokračuje vývoj?

Tříleté dítě je natolik vyspělé, že by mělo bez potíží zvládnout docházku do školky. Mluví včetně časování a skloňování, samo se nají, vyprázdní, svlékne a oblékne a dokáže se na několik desítek minut i samo zabavit, stejně jako si dovede bez rodiče hrát s dětmi. To ale neznamená, že mu nebudete ve školce chybět.

! Každé dítě je individuální a vyvíjí se svým vlastním tempem. Pro představu zde uvádíme pouze orientační pokroky ve vývoji dítěte. Pokud máte jakékoliv pochybnosti, obraťte se na dětského lékaře.

---

Všechny uvedené informace u jednotlivých měsíců vždy berte s rezervou, děti se jich totiž vůbec nedrží. V něčem jsou napřed, v něčem pozadu, a dokonce i dva sourozenci stejných rodičů se mohou vyvíjet odlišně. Dítě pozorujte a porovnávejte, ale nemusíte se obávat menšího opoždění v dílčích dovednostech, rozdíly mohou být v řádu týdnů až měsíců.

V případě jakýchkoliv vážných pochybností se ale neváhejte obrátit na pediatra nebo specializovaného dětského psychologa, který pomůže rodině zorientovat se ve výchově a vývoji dítěte.

Co se tento týden dozvíte?

Miminko

Koukni, kolik toho dokážu!

Koukni, kolik toho dokážu!

Vašemu dítěti jsou 3 roky a kolik toho už zvládne! Běhá, skáče, dokáže přelít tekutinu z jedné nádoby do druhé. Modeluje z plastelíny, umí kreslit pastelkami a vodovými barvami. Občas asi řešíte, co vaše dítě přesně nakreslilo, ale ono to moc dobře ví a dokáže vám to krásně popsat. Ve 3 letech jí samostatně lžičkou a vidličkou, pije z hrnečku a mělo by umět chodit na nočník a v noci být bez plen. Má rádo společnost ostatních dětí a začíná se s nimi kamarádit.

Tipy a triky

První dětské kolo

První dětské kolo

Ideální narozeninový dárek? Kupte dítěti jeho první dětské kolo.

Při výběru je úplně nejdůležitější jeho správná velikost. Častou chybou, kterou rodiče udělají, je, že koupí kolo s větším rámem, než je vhodné, s tím, že do něj dítě doroste. Problém pak je, že dítě sedí na kole v nepřirozeném posezu a je příliš natažené, aby dosáhlo na řídítka, nebo jsou pro něj řídítka moc vysoko.

Kolo přiměřené výšce dítěte

Nejmenší dětské kolo je 12“. Toto kolo je vybaveno zadní brzdou, která je pro malé děti lépe ovladatelná než klasická brzda přední, a jeho součástí jsou balanční kolečka. Ta jsou dobrá pro nacvičování prvních jízd, kdy se dítě učí šlapat. Dětských kol je na trhu velké množství a prodávají se ve všech sportovních obchodech. Pokud ale nejste cyklistický odborník, raději se zajděte poradit do specializovaného cyklistického obchodu. A nezapomeňte, že dítě musí mít cyklistickou helmu, než nasedne na kolo.

Slovo odborníka

Slovo na závěr

Slovo odborníka

Jako zkušená maminka si dokážete poradit s běžnými dětskými nemocemi. Umíte léčit rýmu, kašel, zácpu nebo naopak průjem. Víte, jaké léky jsou vhodné pro vaše dítě a jak je dávkovat. Víte také, kdy lze nemoc zvládnout samostatně domácím léčením, a kdy je naopak nutná odborná lékařská pomoc. Základní pravidlo, které platí, je, že když si nejste jistá, raději zajděte s dítětem za pediatrem.

A pokud právě chystáte narozeninovou oslavu, nezapomeňte pro malé hosty připravit velký talíř s ovocem a zeleninou a raději jim dopřejte kukuřičné křupky než chipsy a popcorn.


Články k tématu

 • Velká podzimní soutěž

  Soutěžte o 3x poukázky Dr.Max v hodnotě 5 000 Kč nebo produktové balíčky. Buďte členem věrnostního programu Karta výhod Dr.Max, nakupte v minimální hodnotě 300 Kč produkty vlastní značky Dr.Max nebo značky BEBELO® a odpovězte na soutěžní otázku. Neváhejte a pojďte si s námi zasoutěžit.
  • Babyclub
  Velká podzimní soutěž
  • Babyclub
 • Kojení – šance, která se neopakuje

  Setkání s novorozencem v člověku pokaždé vyvolává přirozenou touhu chránit ho a poskytnout mu tu nejlepší možnou péči. Jedním z klíčových faktorů, které život nově narozeného dítěte ovlivňují nejzásadněji, je kojení. V čem je tak jedinečné a jaké největší výhody přináší? Odpovědi nejen na tyto otázky jsme pro vás připravili v přehledném článku.
  • Babyclub
  • Těhotenství a kojení
  Kojení – šance, která se neopakuje
  • Babyclub
  • Těhotenství a kojení
 • Kdy přichází období vzdoru a jak zvládat záchvaty vzteku

  Drobný konflikt odstartuje záchvat vzteku. Dítě se válí po zemí, kope nohama, křičí, odmlouvá a protestuje. Vy jako rozčilený rodič ztrácíte trpělivost. Jak s vaším potomkem v takové chvíli jednat a co v období vzdoru vaše dítě vlastně prožívá?
  • Babyclub
  Kdy přichází období vzdoru a jak zvládat záchvaty vzteku
  • Babyclub
 • Nepodceňujte pravidelné preventivní prohlídky

  Pro děti bychom udělali vše, ale někdy zanedbáváme péči o své vlastní zdraví. Proč jsou preventivní prohlídky důležité, jak vypadá harmonogram prohlídek u dětí a na jaké prohlídky byste neměli zapomínat vy sami, si přečtěte v novém článku Dr.Max BABY.
  • Babyclub
  Nepodceňujte pravidelné preventivní prohlídky
  • Babyclub