33 měsíců

Těhotenství logo

Pojďme si hrát

Jak pokračuje vývoj?

Pamatujete si na začátky hry s dřevěnými kostičkami? Zkuste je dítěti znovu dát, nyní by mělo zvládnout postavit věž z 6–12 kostek, tak šikovné už může být! Stále šikovnější prstíčky už také leccos otevřou, vyšťourají a chytí, nemluvě o kouzlech, jaká umí s pastelkami.

! Každé dítě je individuální a vyvíjí se svým vlastním tempem. Pro představu zde uvádíme pouze orientační pokroky ve vývoji dítěte. Pokud máte jakékoliv pochybnosti, obraťte se na dětského lékaře.

Co se tento týden dozvíte?

Miminko

Už víš, jaké jsem?

Už víš, jaké jsem?

Vaše dítě bude mít za chvíli třetí narozeniny a yy pozorujete, že je stále zdatnější a šikovnější. Třeba na hřišti dokáže zdolat prolézačku nebo vylézt na vyšší klouzačku, než jste byla dosud zvyklá. Postupně se začíná tříbit jeho přirozený charakter. Už asi víte, jestli je vaše dítě opravdu temperamentní človíček, který nikde neposedí, nebo je naopak tišší a klidnější. A ač si doteď hrálo samo, i když vedle ostatních dětí, i to se postupně mění a vaše dítě si možná začíná vytvářet přátelský vztah s dalším dítětem, které často vídá.

Tipy a triky

Hry pro děti

Hry s dětmi

Dítě v tomto věku stále žije pro hru. Je to způsob, jak se dále rozvíjí, učí se nové věci, zapojuje mozek i jemnou motoriku.

Jenomže co pořád vymýšlet?

 1. Skládat a rozkládat: Kostky, puzzle, modelína – dítě něco vytvoří, pak to zase zboří a vytvoří něco jiného. A přitom se krásně formuje jeho analytické myšlení.
 2. Zábava v kuchyni: Dítě v tomto věku opravdu rádo pomáhá (užijte si to, protože to se časem změní).
  - Upečte společně bábovku. Nechte dítě, ať vám podává ingredience, ukažte mu, jak se váží mouka a rozklepává vajíčko.
  - Nechte ho, aby vám z myčky vyndalo, roztřídilo a uklidilo příbory (pozor na ostré nože).
  - Vařte spolu – pokud má dítě vlastní kuchyňku, přeneste mu ji blíže k té vaší. A pak si řekněte, co budete vařit – vy vařte opravdu a dítě pro plyšáky.
 3. Zapojte vlastní fantazii:
  - Sedněte si s dítětem venku na lavičku a počítejte spolu např. červená auta. Požádejte dítě, ať potom samo vymyslí nějakou podobnou hru.
  - Hrajte slovní fotbal – dítě musí vymyslet slovo začínající na písmeno, kterým končí poslední slovo, co jste řekla.
 4. Deskové hry: Můžete začít dítě učit hrát jednoduché deskové hry, např. člověče, nezlob se nebo domino.

Slovo odborníka

Hyperaktivita u dětí

Má vaše dítě tolik energie, že nevíte, kde ji vlastně bere? To je celkem normální paradox, který řeší všechny maminky. Nicméně občas jsou děti opravdu nadprůměrně živé, neposedné, neustále se vrtí, a to i při jídle, prostě nedokážou posedět ani na nic počkat. Ač se zdá, že jsou tak trochu nezvladatelné, obvykle jsou tyto děti nadprůměrně bystré. Prostě neustále potřebují pohyb a mentální stimulaci. Odlišit, zda se jedná o dítě, které je jen živější, nebo zda jde skutečně o syndrom ADHD, může jen odborník (klinický psycholog nebo psychiatr). Nicméně stanovit diagnózu je před třetím rokem dítěte ještě velmi obtížné. Pokud máte pocit, že vaše dítě patří mezi ty neposedné, poraďte se s pediatrem v rámci tříleté prohlídky.


Články k tématu

 • Velká podzimní soutěž

  Soutěžte o 3x poukázky Dr.Max v hodnotě 5 000 Kč nebo produktové balíčky. Buďte členem věrnostního programu Karta výhod Dr.Max, nakupte v minimální hodnotě 300 Kč produkty vlastní značky Dr.Max nebo značky BEBELO® a odpovězte na soutěžní otázku. Neváhejte a pojďte si s námi zasoutěžit.
  • Babyclub
  Velká podzimní soutěž
  • Babyclub
 • Kojení – šance, která se neopakuje

  Setkání s novorozencem v člověku pokaždé vyvolává přirozenou touhu chránit ho a poskytnout mu tu nejlepší možnou péči. Jedním z klíčových faktorů, které život nově narozeného dítěte ovlivňují nejzásadněji, je kojení. V čem je tak jedinečné a jaké největší výhody přináší? Odpovědi nejen na tyto otázky jsme pro vás připravili v přehledném článku.
  • Babyclub
  • Těhotenství a kojení
  Kojení – šance, která se neopakuje
  • Babyclub
  • Těhotenství a kojení
 • Kdy přichází období vzdoru a jak zvládat záchvaty vzteku

  Drobný konflikt odstartuje záchvat vzteku. Dítě se válí po zemí, kope nohama, křičí, odmlouvá a protestuje. Vy jako rozčilený rodič ztrácíte trpělivost. Jak s vaším potomkem v takové chvíli jednat a co v období vzdoru vaše dítě vlastně prožívá?
  • Babyclub
  Kdy přichází období vzdoru a jak zvládat záchvaty vzteku
  • Babyclub
 • Nepodceňujte pravidelné preventivní prohlídky

  Pro děti bychom udělali vše, ale někdy zanedbáváme péči o své vlastní zdraví. Proč jsou preventivní prohlídky důležité, jak vypadá harmonogram prohlídek u dětí a na jaké prohlídky byste neměli zapomínat vy sami, si přečtěte v novém článku Dr.Max BABY.
  • Babyclub
  Nepodceňujte pravidelné preventivní prohlídky
  • Babyclub