Lékárnička na cesty (3)

Řadit
Filtry výpisu
Lékárnička na cesty

Lékárnička na cesty

Dovolená, prázdniny a cestování  patří odjakživa k sobě. Přestože to letos s cestováním kvůli covidové pandemii dlouho nevypadalo moc nadějně, nakonec jsem se dočkali a můžeme při dodržování jistých opatření opět vyrazit na cesty a dokonce i k moři. A kdo se na cestu do zahraničí necítí, může využít situace a strávit dovolenou v Čechách, na Moravě a Slezsku –  u vody,  na horách nebo ve městech. Co by měla obsahovat cestovní lékárnička, abyste mohli bez odkladu vyřešit jakoukoliv zdravotní obtíž?

Aby slunce neublížilo

Základem výbavy na dovolenou je ochrana před sluncem. A to platí jak u moře, tak na horách nebo ve městě. Intenzita slunečního záření u moře i na horách je velmi silná, a proto je třeba se před sluncem chránit pomocí přípravků na opalování s vyšším ochranným faktorem SPF 30 až 50. Nepodceňujte ovšem ochranu před UV zářením ani ve městě a před každou výpravou do sluncem zalitých ulic nezapomeňte opalovacím krémem ošetřit všechny části těla, které nemáte kryty oděvem.

Jemnou dětskou pokožku chraňte pomocí opalovacích přípravků vyvinutých speciálně pro děti. U vody používejte voděodolné opalovací prostředky – jednak zůstanete dobře chráněni před UV i při koupání, a jednak zabráníte smývání přípravku, což neprospívá kvalitě vody. Nezapomeňte ani na ochranu rtů – mějte po ruce např. jelení lůj s ochranným faktorem. Pokud vás sluníčko na pláži přece jen svou intenzitou zaskočí, pak ke zklidnění zarudlé a podrážděné pokožky použijte přípravek po opalování s panthenolem ve formě tělového mléka, gelu či spreje.

Drobná poranění, odřeniny nebo puchýře

V cestovní lékárničce by neměly chybět náplasti, jejichž pomocí zakryjete drobná poranění kůže, jako jsou oděrky, odřeniny nebo puchýře. Voděodolné náplasti vydrží na svém místě i při koupání a navíc mají lepicí proužek po celém svém obvodu, a tak zabrání vniknutí vody a vlhkosti do rány. Před aplikací náplasti ránu vždy dobře očistíme a vydezinfikujeme. Nezapomeňte také přibalit nůžky, abyste mohli podle potřeby upravit velikost náplasti.  

Osvěžení během parného dne

Za horkého počasí, pokud netrávíte dny přímo u vody, lze využít k příjemnému osvěžení obličeje, dekoltu a paží termální vodu ve spreji – například při posezení v restauraci nebo na toulkách městem. Kromě osvěžení termální voda zklidňuje pokožku, vytváří bariéru proti alergenům a bakteriím a také fixuje make-up.

Hygiena a čistota jsou důležité, ať jste kdekoliv

Výbavou každého cestovatele by měl být čistící gel na ruce, který můžete aplikovat kdekoliv, kde není k dispozici tekoucí voda, nebo použít k dočištění umytých rukou. Další praktickou pomůckou se širokým využitím jsou vlhčené ubrousky – ty se uplatní především, pokud cestujete s dětmi nebo pomohou předejít nepříjemné zapářce.

Repelent proti obtížnému hmyzu

Chytit klíště na horách nebo ve městě není žádná vzácnost. Na dovolenou proto nezapomeňte přibalit repelent proti klíšťatům, komárům a jinému obtížnému. Jste-li příznivci kempování, pak je spolehlivý repelent zcela nepostradatelným pomocníkem. Na případné štípance od hmyzu můžete nanést octanový krém,

Lehké sportovní úrazy při turistice

Stačí špatné našlápnutí a podvrtnutý kotník je zde. Ke stabilizaci kloubů nebo svalových skupin, které mají tendenci dělat vám při vyšší zátěži potíže, poslouží tejpování pomocí vysoce přilnavé kinesiotape

 

Magnézium pro svaly i nervy

Dovolená může být velmi náročná jak fyzicky, tak psychicky – jednoduše proto, že se intenzivně věnujeme mnoha aktivitám, na které nejsme zvyklí. Navíc i po městě lze nachodit desítky kilometrů a v kombinaci s nevšedními zážitky může být výsledkem pořádné vyčerpání. Ke snížení míry únavy a vyčerpání a podpoře funkce svalů i nervů lze doporučit magnézium (hořčík). Vyzkoušejte doplněk stravy ve formě pohodlných jednorázových sáčků pro přímé použití, který kromě magnézia obsahuje také vitaminy skupiny B a vitamin C. Jednoduše stačí vsypat do úst a bez zapíjení polknout. Pro děti je tatáž kombinace magnézia a vitaminů dostupná ve formě lahodných želatinových bonbonů.

Jaké léky a další přípravky přibalit na cesty?

I na dovolené je třeba občas vyřešit některé běžné neduhy. V cestovní lékárničce by proto neměly chybět třeba pastilky proti škrábání v krku, běžné léky proti bolesti a horečce nebo léky k místní aplikaci na namožené svaly. Hodit se může také přípravek na podrážděné oči nebo lék proti alergii. Důležité jsou také léky na trávicí obtíže, zejména léky proti průjmu nebo zácpě, jíž mnoho cestovatelů trpí. Ztrátu tekutin při akutním průjmovém onemocnění zajistí rehydratační roztok v prášku. Probiotika pomohou obnovit rovnováhu střevní či vaginální mikrobioty. Nezapomeňte také na léky, které pravidelně užíváte, a přibalte i volně prodejné léky na obtíže, k nimž máte vy nebo vaši spolucestovatelé sklony (např. urologický čaj s brusinkami nebo lék na kvasinkové infekce apod.).