Melatonin

  (22)
Seřadit podle
  • Melatonin Rapid komplex ODT

    30 rozpustných tablet
    Tablety s melatoninem ve formě ODT působí již do 10 minut.
  • Obsahuje melatonin, takzvaný hormon tmy a spánku.
  • Melatonin je takzvaný hormon spánku, látka ovlivňující cirkadiální rytmy.
Melatonin

Melatonin

Melatonin je hormon, který se tvoří v mozku, konkrétně v šišince (epifýze) a který je důležitý pro správný biorytmus spánku a bdění. Říká se mu také „hormon spánku“ či „hormon tmy“. Jeho produkce je závislá na světle – zvýší se, jakmile dojde ke ztlumení světla, a naopak, jakmile je světla více, jeho produkce se snižuje. To platí v průběhu jednoho dne, ale týká se to i ročních období – v zimě, kdy je méně světla, je produkce melatoninu vyšší, na jaře se postupně snižuje. Tento proces bývá často spojován také s tzv. jarní únavou. Celková produkce melatoninu je nejvyšší u kojenců, s věkem přirozeně klesá.

Melatonin jako doplněk stravy

Melatonin je možné zakoupit bez lékařského předpisu jako doplněk stravy. Jako doplněk stravy se používá ve dvou případech – při potížích s usínáním a k mírnění příznaků tzv. jet legu – tedy pocitu únavy v důsledku časového posunu. Melatonin přispívá ke zkrácení doby nutné pro usnutí. Příznivého účinku se dosáhne při konzumaci 1 mg melatoninu před spaním. Melatonin přispívá ke zmírnění subjektivního pocitu únavy v důsledku časového posunu. Příznivého účinku se dosáhne při příjmu nejméně 0,5 mg, které je třeba požít krátce před spaním v první den cesty a po několik dalších dní po příjezdu do cílového místa. Po užití tablety melatoninu dodržujte již klidový režim, nejezte, nepijte alkoholické nápoje, kávu a čaj, optimálně ulehněte na lůžko s knihou. Pamatujte, že sledování LCD displejů (televize, tablet, telefon) narušuje proces usínání, neboť vyzařují modré světlo, které brání přirozené produkci melatoninu.

Komu může melatonin pomoci?

  • Lidem, kteří mají potíže s usínáním.
  • Seniorům, u nichž je přirozeně nižší produkce melatoninu.
  • Cestovatelům k mírnění únavy v důsledku časového posunu.
  • Osobám, které pracují na směny a spí v průběhu dne, kdy je světlo.

 

Jaké doplňky stravy s melatoninem existují?

Melatonin můžete zakoupit ve formě klasických tablet nebo ve formě rozpustných pastilek. Přípravky pro ústní podání jsou často obohaceny o extrakty bylin, které jsou tradičně používány ke zklidnění a příjemnému usínání. Výhodou může být i obsah vitaminu B6, který je důležitý pro normální funkci nervového systému. Doplňky stravy s melatoninem nejsou určeny pro děti. Těhotné a kojící ženy mohou melatonin užívat pouze po poradě s lékařem.

Jak jinak podpořit tvorbu melatoninu?

Nezapomeňte, že zdravý způsob života a vyvážená strava zajišťují řádné fungování organismu, a tedy i dobrou kvalitu spánku. Produkci melatoninu v šišince můžete podpořit i jinak - třeba konzumací některých potravin - jmenujme např. banány, rajčata, dále potraviny bohaté na vitamin B, např. droždí,  játra nebo pšeničné klíčky, potraviny s vysokým obsahem vápníku (luštěniny, brukvovité zeleniny, ořechy a semínka), hořčíku (mák, červená řepa) nebo potraviny obsahující aminokyseliny karnitin a tryptofan (tvaroh, mléčné výrobky, krůtí maso, datle, buráky).