Roušky, respirátory a ústenky

  (91)
Seřadit podle
Roušky, respirátory a ústenky

Roušky, respirátory a ústenky

Ústní roušky skladem. Textilní roušky i ochranná rouška s filtrem z nanovlákna. Výběr z různých velikostí i roušky pro děti. Ústní roušky neboli ústenky jsou určeny k ochraně našich blízkých před patogeny (viry, bakterie), které vydechujeme podle známého pravidla Moje rouška chrání tebe, tvoje rouška chrání mě. Základní funkce respirátoru je opačná, respirátor tedy chrání svého uživatele před proniknutím patogenů do dýchacích cest. Kromě virů a bakterií roušky a respirátory chrání také před prachovými částicemi, smogem či pyly.

Jednorázová moderní ústní rouška (chirurgická ústenka) se začala používat v 60. letech minulého století, kdy nahradila klasické bavlněné dvouvrstvé chirurgické roušky (chirurgické ústenky)  - ty se používaly v medicíně od konce 19. století. Moderní antibakteriální roušky (chirurgické ústenky) jsou vyráběné z papíru nebo netkaných textilií. Použité materiály jsou stále sofistikovanější a účinnější (např. tkaniny z nanovláken) a mají stále lepší filtrační schopnosti.

Filtrační účinnost ústních roušek

Výkon filtrace roušek se hodnotí na základě testování účinnosti bakteriální filtrace (BFE- Bacterial Filtration Efficiency). Čím méně částic pronikne, tím je účinnost vyšší. Vyjadřuje se v procentech a údaj BFE bývá uveden na obalu. 

 

Respirátory

Respirátory lze definovat jako masky na ochranu dýchacích orgánů. Chrání před vodnými a olejovými aerosoly, kouřem a jemným prachem. Jejich ochranná funkce je v celé Evropě standardizována podle normy EN 149. Označují se jako polomasky pro filtrování pevných částic nebo masky proti jemnému prachu, dělí se do tříd ochrany FFP1, FFP2 a FFP3. Zkratka FFP pochází z anglického výrazu Filtering Face-Piece. Obecně lze říci, že respirátory jsou účinnější než roušky. Mohou být na rozdíl od roušek používány opakovaně to je však třeba ověřit u návodu k použití.

Respirátory FFP1

  • Jedná se o respirátory s nižším stupněm účinnosti, obvykle se používají jako ochrana proti prachu, v běžném životě se FFP1  používají např. při práci v dílně nebo vyklízení.
  • Ochrana proti netoxickým a nefibrogenním prachům
  • Vdechování nevede k rozvinutí onemocnění, ale může dráždit dýchací cesty a představovat zatížení zápachem
  • Celkový únik smí činit maximálně 25 %

 

Respirátory FFP2

  • Ochrana proti pevným a kapalným zdraví škodlivým prachům, kouřům a aerosolům
  • Pevné částice mohou být fibrogenní, což znamená, že krátkodobé působení vede ke dráždění dýchacích cest a dlouhodobé ke snížení elasticity plicní tkáně.
  • Celkový únik smí činit maximálně 11 %
  • Respirátory třídy FFP2 jsou vhodné pro prostředí, kde se v dýchaném vzduchu nacházejí zdraví škodlivé a mutagenní látky. Musí zachytit minimálně 94 % pevných částic nacházejících se ve vzduchu až do velikosti 0,6 μm.

 

Respirátory FFP3

  • Ochrana proti jedovatým a zdraví škodlivým prachům, kouři a aerosolům
  • Tato třída filtruje karcinogenní a radioaktivní škodlivé látky a patogeny, jako jsou viry, bakterie a spory hub
  • Celkový únik smí činit maximálně 5 %

Respirátory třídy FFP3 poskytují maximální možnou ochranu před zatížením znečištěným ovzduším. Při celkovém úniku maximálně 5 % a potřebné ochraně alespoň 99 % před pevnými částicemi až do velikosti 0,6 μm jsou schopny filtrovat toxické, karcinogenní a radioaktivní pevné částice, viry, bakterie, viry, spory hub. V souvislosti s COVID-19 jsou určeny zejména pro pracovníky ve zdravotnictví, kteří jsou v intenzivním kontaktu s nakaženými. Respirátory této třídy výrobci často označují červenými gumičkami. Pozor na používání respirátorů s výdechovým ventilem!

Jakou zvolit velikost ústní roušky nebo respirátoru?

Pro dobrou funkci roušky, chirurgické ústenky nebo respirátoru je zcela zásadní vybrat správnou velikost. Ty jsou podobně jako u oblečení tři: S, M, L. Dětské roušky mají velikost XXS, XS nebo S. Velikost S je určena dětem ženám s drobnějším obličejem, velikost M vyhovuje 70 % populace a velkost respirátoru L je určena pro muže s větším obličejem nebo pro muže, kteří nosí vous. Stejně důležité jako správná velikost je i správné nasazení i v tomto případě věnujte pozornost návodu  k použití.

Jak správně používat roušku?

Pro zajištění optimální ochrany je důležitá správná manipulace s rouškou tedy její nasazování a sundávání. Správný postup pro manipulaci s rouškou je následující:

  • Před nasazením roušky si důkladně umyjte ruce, případně použijte dezinfekci na bázi alkoholu.
  • Rouškou zakryjte nos a ústa, gumičky přetáhněte přes uši, spodní strana musí být pod bradou. Pokud je v horní části roušky v oblasti nosu vložen elastický pásek, je třeba jej mírným tlakem vytvarovat tak, aby rouška co nejlépe přilnula.
  • Po nasazení se roušky už nedotýkejte, aby se nesnížila její účinnost.
  • Pokud ochranná rouška zvlhne, použijte jinou.
  • Při snímání roušky se dotýkejte pouze gumiček či její boční části. Použitou roušku vyhoďte do uzavíratelného odpadkového koše a znovu si důkladně umyjte ruce.
  • Před každým otevřením sáčku/krabičky s rouškami je nutná důkladná hygiena rukou. Po odebrání roušky obal neprodleně znovu uzavřete.
  • Rouška je určena k jednorázovému použití, nepoužívejte opakovaně.