Co dělat, když mi zjistí Covid?

14. 3. 2021 · Mgr. Radka Grec · 7 minut čtení

Máte pozitivní PCR test na přítomnost viru SARS-CoV-2? Možná u sebe zatím nepociťujete žádné příznaky a s trochou štěstí to tak i zůstane, možná se už necítíte dobře, bolí Vás hlava, máte horečku a cítíte obrovskou únavu. Jaké jsou tedy projevy onemocnění COVID-19 a jak si s nimi poradit? A co dalšího pro sebe a své blízké můžete udělat?

Co dělat, když  i zjistí COVID

Jak se chovat v karanténě?

V případě pozitivního testu (a i v případě, že na výsledek testu teprve čekáte) je nezbytné dodržovat domácí izolaci neboli karanténu. Pokud další členové, s nimiž sdílíte domácnost, jsou zdraví (negativní PCR test), co nejvíce se od nich separujte. Pobývejte v samostatné místnosti, ve společných prostorách používejte respirátor a v celém bytě či domě během dne opakovaně větrejte. Také častěji čistěte a dezinfikujte různé povrchy v domácnosti či například mobilní telefon. V případě, že Vás trápí rýma či kašel, smrkejte, kašlejte i kýchejte do jednorázových kapesníků, které okamžitě vyhoďte nebo uzavřete do igelitového sáčku. Ideální je, když můžete mít toaletu a koupelnu jen pro sebe, pokud to není možné, pak ji po každém použití důkladně vyčistěte. Nesdílejte s dalšími členy domácnosti předměty denní potřeby – mějte svůj vlastní ručník, nádobí, příbor a další. Celá domácnost ještě častěji a důkladněji myjte a dezinfikujte ruce a prádlo perte na vyšší teplotu, než běžně (ideálně nad 60 °C). Po celou dobu karantény byste neměli opustit domácnost, k nákupům proto využijte donáškových služeb či pomoci Vašich blízkých. Izolaci je možné ukončit nejdříve po 14 dnech (i u osob bez příznaků). Pokud i po této době máte některý z příznaků, pak je nutné karanténu prodloužit a ukončuje se nejdříve 3 dny od vymizení příznaků.

Jak ochránit své blízké?

Chcete-li ochránit své blízké, chovejte se především zodpovědně. Omezte jakékoliv návštěvy. Ke kontaktu s Vašimi blízkými využívejte telefon či sociální média. Při případném setkání na sobě mějte vždy respirátor, udržujte dostatečnou vzdálenost a zkraťte čas setkání na minimum. V případě společné domácnosti všechny povrchy pravidelně dezinfikujte, častěji větrejte, pobývejte v samostatné místnosti a mějte svůj vlastní ručník, nádobí a další. I ostatní členové společné domácnosti by měli podstoupit PCR test. V případě, že nemají příznaky, tak přibližně do týdne od vašeho pozitivního testu (5.-7. den kvůli inkubační době), a pokud se u nich objeví příznaky, ideálně ihned.

Jaké jsou příznaky nemoci COVID-19?

U 40–60 % osob může onemocnění COVID-19 probíhat bezpříznakově, nebo jen s mírnými příznaky, které nemusí být vždy snadné odlišit od příznaků jiných respiračních infekcí (chřipka, nachlazení). Mezi nejčastější příznaky onemocnění COVID-19 patří horečka, suchý dráždivý kašel, bolest hlavyúnava. Ztráta chuti a čichu je do jisté míry specifickým příznakem, ale nemusí se vyskytovat u všech nemocných nebo hned od počátku onemocnění.

K dalším častým příznakům patří bolest v krku, bolest kloubů, svalů a zad, nechutenství, průjem, či zánět spojivek. Mezi vážné příznaky pak patří bolest na hrudi a dušnost, tedy pocity nedostatku vzduchu a obtížného dýchání. První příznaky se objevují obvykle 5-6 dní od nákazy, přičemž inkubační doba se pohybuje od 2 do 14 dní. Již několik dní před výskytem prvních příznaků je však nakažený člověk infekční pro své okolí, proto je pravidelné testování jedním z hlavních pilířů boje proti koronaviru.

Většina hlavních příznaků (horečka a bolesti) obvykle do 10 až 14 dní vymizí. Závažný průběh nemoci a stavy vyžadující hospitalizaci však vyžadují delší léčbu, často i 6 týdnů či déle. I po prodělané nemoci přetrvávají u mnoha osob některé méně i více závažné příznaky (tzv. postcovidový syndrom, long-COVID). Mezi nejčastější příznaky postcovidového syndromu patří únava, bolesti hlavy, poruchy soustředění, kašel a bolesti na hrudi, nespavost či bolesti svalů a kloubů. Současně stále s jistotou nevíme, jaké mohou být dlouhodobé následky nemoci COVID-19.

Kdy k lékaři

Ve většině případů léčbu zvládnete sami doma, pomocí klidového režimu a léčbou případných příznaků. Myslete ale na to, že i mírný průběh může náhle přejít v závažný. Lékaře kontaktujte v případě, že máte horečku, která trvá déle než 2 dny, nereaguje na léčbu, nebo se k ní přidávají další příznaky, jako křeče, zmatenost či malátnost. Záchrannou službu zavolejte v případě zhoršeného dýchání (na 1 nádech neřeknete ani celou větu), schvácenosti, omdlívání, výskytu skvrn na těle či v případě prudkých bolestí hlavy zhoršujících se v předklonu.

Komentář odborníka:

Po potvrzení pozitivního testu informujte telefonicky co nejdříve svého praktického lékaře.

MUDr. Veronika Hajdová
Na dotaz odpovídáMUDr. Veronika Hajdová

Praktický lékař, Vsetín

Po potvrzení pozitivního testu informujte telefonicky co nejdříve svého praktického lékaře, který s vámi probere další postup. Je třeba podstoupit povinnou karanténu trvající 14 dní, nejlépe izolovaný od svého okolí a rodinných příslušníků. Lékař Vám v případě potřeby vystaví pracovní neschopnost. Důležité je dodržovat přísný hygienický režim a veškerá opatření. Odpočívejte, nevykonávejte těžkou fyzickou práci, nezapomínejte na pitný režim a doplňování vitamínů C, D, E a minerálů jako je hořčík a zinek se selenem. Pokud vaše strava neobsahuje ryby a ořechy, zakupte si produkty obsahující omega 3 mastné kyseliny. Při bolestech a horečce zvolte léky tlumící bolest a snižující horečku, například paracetamol nebo ibuprofen. Při kašli doporučuji léky na tlumení kašle. Pokud dojde ke zhoršení vašeho stavu ihned volejte svého lékaře, případně záchrannou službu. Podle závažnosti onemocnění se připravte i na delší rekonvalescenci, kterou nepodceňujte. Podstatný je neustálý příjem vitamínů a minerálů v pestré stravě, popřípadě doplňky z lékárny. Posílení imunity můžete podpořit užíváním zázvoru, echinacey, ženšenu, rakytníku, šípku, česneku a cibule. Stále platí pozvolný režim, odpočinek, pohyb na čerstvém vzduchu, sluníčko, otužování a samozřejmě omezit stres. A hlavně - myslete pozitivně!

 

Co pro sebe můžete udělat sami?

Průběh nemoci a závažnost příznaků nelze bohužel u nikoho předem předpovědět, a i zpočátku mírný průběh může náhle přejít v závažný. Průběžně proto sledujte svůj zdravotní stav a 2krát denně si měřte teplotu. Abyste předešli možným komplikacím nemoci COVID-19, omezte jakoukoliv zátěž (fyzickou i psychickou) na nejméně 10 dní. Po celou dobu izolace či léčby odpočívejte, dostatečně spěte, pravidelně větrejte a dodržujte také pitný režim. Velmi důležitá je i výživa. V průběhu nemoci i v rámci rekonvalescence je nezbytná pestrá strava, bohatá na vitaminy, minerály a stopové prvky (zejménazinek, železo, vitamin Ca E), tedy ideálně čerstvá zelenina a ovoce. Speciální pozornost věnujte příjmu vitaminu D a omega-3 nenasycených mastných kyselin (mořské ryby, ořechy). A v neposlední řadě myslete pozitivně. Obavy a stres oslabují náš imunitní systém, což teď není žádoucí.

Co Vás čeká v rámci rekonvalescence?

Až bude onemocnění COVID-19 za Vámi, nespěchejte příliš s návratem „do normálu“. Vše chce svůj čas, čemuž přizpůsobte denní režim a další aktivity, zejména v případě středně závažného a závažného průběhu nemoci. Důležitý je zejména pravidelný denní režim, dostatek spánku i odpočinku a vhodné je zařadit i fyzickou aktivitu. Nicméně s návratem k náročnějším pohybovým aktivitám příliš nespěchejte. Pro začátek jsou ideální procházky, protahování, jóga či pomalejší jízda na kole. I nadále nezapomínejte na pestrou a vyváženou stravu bohatou na čerstvé ovoce a zeleninu. Důležitý je zejména dostatečný denní příjem vitaminu C, zinku a vitaminu D. V souvislosti s onemocněním COVID-19 se mluví i o narušeném střevním mikrobiomu, proto si pravidelně dopřávejte i kysané mléčné výrobky a další zdroje probiotik. Pro rekonvalescenci je nezbytný také dostatečný denní příjem bílkovin, například ve formě netučných mléčných výrobků, libového masa (kuřecí, králičí), vejce či luštěnin.

Pozvolný návrat po nemoci je efektivnější a bezpečnější. Proto se nesnažte nic uspěchat a dopřejte Vašemu tělu dostatek času na regeneraci.

Zdroje:

https://koronavirus.mzcr.cz/izolace-a-karantena-kvuli-covid-19-se-prodlouzi-na-14-dni-vlada-se-zabyvala-take-pripravou-novych-krizovych-opatreni/

http://www.szu.cz/tema/prevence/rady-a-doporuceni-pro-domaci-karantenu

https://zachrannasluzba.cz/informace-o-infekci-koronavirem/

Články k tématu Co dělat, když mi zjistí Covid?

  • Nouzový stav, zavřené školy, obchody, nejistota – to je realita dnešních dní. Negativní informace, pokyny, příkazy, zákazy, omezení a doporučení se na nás hrnou ze všech stran. Právě proto jsme se rozhodli potěšit vás dnes pozitivním vzkazem – chceme vám, zákazníkům lékáren Dr. Max, poděkovat.
  • Únava po prodělaném onemocnění Covid-19

    Únava po prodělaném onemocnění Covid-19

    · 7 minut čtení
    Únava je jedním z nejčastěji popisovaných příznaků tzv. postcovidového syndromu, tedy syndromu, s nímž se setkává mnoho pacientů pro prodělaném onemocnění COVID-19. 
  • Bolesti kloubů a svalů patří k nejčastějším bolestem vůbec a nejméně jednou za život se s nimi setká asi každý z nás. Patří ale také mezi jedny z nejčastěji pociťovaných příznaků, které přetrvávají po prodělaném onemocnění COVID-19, tedy mezi časté příznaky tzv. postcovidového syndromu.
O autorovi
Mgr. Radka Grec
Mgr. Radka Grec
Od malička mi lékárna voněla. Často jsem do ní chodila pro letáčky, za kapesné jsem si kupovala hroznové cukry a vitaminy, později i kosmetiku. To, že bych v lékárně jednou ráda pracovala, jsem věděla již na základní škole a nikdy jsem této volby nelitovala. Jasně, že to není vždy snadné, některé dny jsou opravdu náročné. Přesto vidím v práci v lékárně smysl, my lékárníci jsme takoví snadno dostupní zdravotní rádci. A protože ne vždy můžete mít nějakého lékárníka po ruce, jsem moc ráda, že můžu tvořit texty do naší on-line poradny. Jsem maminkou dvou malých sportovců, a i já ve svém volném čase ráda sportuji. Proto jsou mi nejbližší témata dětských nemocí, úrazů, pohybové medicíny a jako ženě i péče o pleť a dermokosmetika.
Číst více od autora
O autorovi
Mgr. Radka Grec
Mgr. Radka Grec
Od malička mi lékárna voněla. Často jsem do ní chodila pro letáčky, za kapesné jsem si kupovala hroznové cukry a vitaminy, později i kosmetiku. To, že bych v lékárně jednou...
Číst více od autora