Endometrióza - příznaky, vyšetření a léčba
Endometrióza postihuje 5–15 % žen v plodném věku. Patří tak mezi poměrně častá, přesto málo známá chronická a bolestivá ženská onemocnění. Je způsobena přítomností endometria (tj. děložní sliznice neboli výstelky dělohy) mimo dělohu. Nejčastěji zasahuje další orgány v malé pánvi - pobřišnici, vaječníky, močový měchýř či střevo. Prakticky ale může zasáhnout jakoukoli tkáň v těle, kromě srdce a sleziny.
Pro děložní tkáň je typické, že reaguje na cyklické výkyvy v hladinách ženských pohlavních hormonů, což můžeme sledovat jako menstruační krvácení. Stejně je to i s těmito mimoděložními ložisky. Během menstruace dochází i v nich k odlupování sliznice a drobnému krvácení. To ale nemá kam odtéct, čímž dochází k městnání krve a vzniku místních zánětů, což se navenek projevuje nepříjemnými bolestmi.
Důležitou roli v rozvoji endometriózy hrají estrogeny, ženské pohlavní hormony. Endometriózou tak častěji trpí ženy, které mají kratší menstruační cyklus, delší menstruační krvácení nebo měly brzký nástup první periody. Mezi další rizikové faktory patří rodinná predispozice, kouření, nadměrná konzumace alkoholu a kávy, některá imunitní onemocnění či obezita. Naopak „ochranně“ působí dlouhodobé kojení.
Příznaky endometriózy
Hlavními projevy endometriózy jsou chronické pánevní bolesti (zejména v období menstruace) a neplodnost (až 50 % neplodných žen má endometriózu). Mezi další časté příznaky patří bolest při pohlavním styku, bolestivá ovulace, silné menstruační krvácení či příznaky podobné infekci močových cest, jako například krev v moči. Výjimečné nejsou ani různé cyklicky se vyskytující trávicí obtíže (křeče, zácpa, průjem), nevolnost či únava. Endometrióza je i častou příčinou mimoděložního těhotenství.
Vyšetření endometriózy
Bohužel neexistuje žádný specifický příznak, jak poznat endometriózu. K potvrzení diagnózy je často třeba několika speciálních vyšetření a tím nejprůkaznějším je invazivní vyšetření, laparoskopie.Léčba endometriózy
Léčba endometriózy
Ovlivňuje mnoho faktorů, zejména lokalizace a rozsah projevů, míra obtíží, plánovaná i proběhlá těhotenství a věk. Existují 2 hlavní způsoby, a to hormonální a chirurgická léčba, které se často kombinují.
Hormonální léčba endometriózy je velmi úspěšná (až 95 % žen). Po jejím vysazení se však u některých žen mohou projevy opět vrátit. Podávají se při ní nízké dávky ženských pohlavních hormonů (kombinovaná hormonální antikoncepce a jiné), které navodí stav připomínající těhotenství nebo klimakterium. Součástí léčby může být i podávání léků proti bolesti (nesteroidní antiflogistika), antidepresiv i léčba neplodnosti.
Omezené možnosti léčby a častý opětovný návrat obtíží jsou důvodem, proč mnoho žen zajímá alternativní léčba endometriózy. V oblasti přírodní léčby endometriózy je třeba ještě mnoha výzkumů a studií. Dle dosavadních výsledků se jako slibné jeví podávání přípravků s obsahem fytoestrogenů (sojové izoflavony, jetel). Dále jsou často zkoumány přírodní antioxidanty, jako resveratrol, zelený čaj a kurkumin. Mezi doporučované bylinky na endometriózu patří kontryhel (ten najdete např. v ženských čajových směsích), drmek obecný a heřmánek.
Režimová opatření
Podporou léčby je také úprava životního stylu. Zvyšte příjem tekutin a potravin bohatých na antioxidanty (zejména čerstvé ovoce a zelenina). Zvláštní pozornost věnujte také dostatečnému dennímu příjmu omega-3 mastných kyselin (mořské ryby, ořechy). Naopak omezte konzumaci alkoholu, kávy (zejména před a během menstruace), smažených a tučných jídel a červeného masa. Vhodná je také pravidelná pohybová aktivita a speciální masáže a cvičení, s nimiž vám poradí například fyzioterapeut.
Endometrióza výrazně ovlivňuje zdraví i celkovou psychickou pohodu. Proto pokud na ni máte podezření, obraťte se co nejdříve na vašeho gynekologa.
Zdroje:
Endometrióza: výrazný dopad na kvalitu života ženy. Interní medicína pro praxi 2011
Endometrióza. PharmaNEWS 2015
Endometrióza. Česká gynekologie 2012
Which herbs help endometriosis symptoms? Healthline 2019