Postcovidový syndrom: Jak Covid-19 ovlivňuje naše svaly a klouby?

19. 2. 2021 · Mgr. Radka Grec · 5 minut čtení
 • Bolest kloubů

Bolesti kloubů a svalů patří k nejčastějším bolestem vůbec a nejméně jednou za život se s nimi setká asi každý z nás. Patří ale také mezi jedny z nejčastěji pociťovaných příznaků, které přetrvávají po prodělaném onemocnění COVID-19, tedy mezi časté příznaky tzv. postcovidového syndromu.

Bolest svalů postcovidDůvodů, proč po prodělaném onemocnění COVID-19 můžete pociťovat bolesti svalů a kloubů, je hned několik. Naše svaly a klouby potřebují pravidelný pohyb. Výpadek v pravidelné fyzické aktivitě způsobený zejména vážnějším průběhem onemocnění COVID-19 či hospitalizací, vede ke svalové ztuhlosti a slabosti. To spolu s případnými dechovými obtížemi a únavou vede k nižší fyzické výkonnosti. Bolesti svalů a kloubů mohou být způsobené také přímým poškozením tkání (virus může proniknout i do svalové buňky) či jejich zvýšenou citlivostí. V některých případech může dojít i k narušení nervových vláken a vzniku tzv. neuropatických bolestí, které se mohou projevovat pocity pálení a brnění, či sníženou citlivostí.

Co nejčastěji bolí

Bolest svalů a kloubů se může objevit kdekoliv na těle, přičemž po prodělané nemoci COVID-19 se nejčastěji setkáváme s těmito příznaky:

 • Celková svalová slabost
 • Bolesti ramenou a jejich ztuhlost
 • Bolesti zad
 • Pocity necitlivosti v rukou či nohou
 • Mravenčení a slabost v rukou či nohou
Komentář odborníka:

Mezi nejčastěji pacienty zmiňované příznaky post-COVID syndromu patří mimo extrémní únavy také svalová slabost.

MUDr.Ivana Hanušová
Na dotaz odpovídáMUDr. Ivana Hanušová

praktický lékař pro dospělé Klatovy

Mezi nejčastěji pacienty zmiňované příznaky post-COVID syndromu patří mimo extrémní únavy také svalová slabost, bolesti svalů a kloubů, někdy provázené zvýšenou teplotou. Typické je kolísání jejich intenzity v čase: potíže ustupují, aby znovu udeřily v plné síle po zdánlivém období klidu. Naopak zvýšená teplota, přetrvává jen zřídka. Je nepochybné, že pro většinu pacientů po infekci SARS‑CoV-2 bude v závislosti na tíži jejich příznaků místem jejich prvního kontaktu se zdravotním systémem lékárna anebo praktický lékař. Základem pro jejich další návrat do normálního života však vždy zůstane doporučení postupně narůstající fyzické zátěže a dechové rehabilitace při současné doporučené symptomatické léčbě. Smysl má i informace o reálné naději na postupné vymizení potíží, ačkoliv v nezvykle delším časovém horizontu.

 

Kdy k lékaři

Bolesti kloubů a svalů, které se objevily po prodělaném onemocnění COVID-19 se obvykle poměrně rychle zlepšují. Pokud se ale nelepší, nebo pociťujete zhoršování obtíží, obraťte se na Vašeho lékaře. Vyhledejte jej také v případě vystřelujících bolestí, nepřiměřené únavy, obtíží s dechem či přetrvávající horečky. V mnoha případech je kromě péče lékaře vhodná i péče fyzioterapeuta.

Co pro sebe můžete udělat sami?

S návratem k náročnějším pohybovým aktivitám příliš nespěchejte, zejména v případě těžšího průběhu onemocnění COVID-19. Často může být nezbytné zvolna začínat i s běžnými denními aktivitami, jako je cesta do zaměstnání či domácí práce. Přesto postupně přidávejte na času stráveném pohybovými aktivitami i na jejich intenzitě. Vaše svaly i klouby se pozvolně stupňované námaze přizpůsobí. Jen nezapomínejte věnovat dostatek času také odpočinku a spánku.

Jaké pohybové aktivity jsou vhodné?

Ideální je kombinovat více rozdílných aktivit, to proto abyste jednostranně nezatěžovali Váš pohybový aparát. Posílit Vaše svaly můžete nejen s váhou vlastního těla či s činkami, ale také při různých pracích na zahradě či při chůzi do schodů. Pro zvýšení kondice je vhodná rychlá chůze, běh, tanec či cyklistika a dobré je věnovat se také aktivitám, které rozvíjejí pružnost svalů, jako je například jóga.

Jak pomůže lékárna

V případě silné bolesti kloubů a svalů můžete sáhnout po léčivých krémech a gelech proti bolesti, které pomohou rychle zmírnit bolest. Vhodné jsou i různé hřejivé či chladivé bylinné gely (na zatuhlé svaly spíše ty hřejivé, na klouby zase chladivé). V případě bolesti zad provázené zatuhnutím můžete sáhnout i po hřejivých náplastech či nahřívacích gelových polštářcích a výrazné úlevy můžete docílit i vhodnou aplikací kineziotejpů. Často doporučovaný je i hořčík, který přispívá k normální činnosti svalů a nervové soustavy a také ke snížení míry únavy a vyčerpání. Někdy rekonvalescence není bohužel tak rychlá, jak bychom si představovali. Přesto neztrácejte pozitivní náladu, onemocnění COVID-19 jste již překonali a stejně tak si poradíte i s bolavými klouby a svaly, které Vás v důsledku této nemoci trápí.

Post‑covidový syndrom – další záludnost COVID‑19. Medical Tribune 03/2021

Po prodělané infekci covid-19 může pacienty potrápit nejen kašel a bolesti, ale i zapomnětlivost. Potíže přetrvávají i více než 12 týdnů. Česká lékárnická komora.

https://www.yourcovidrecovery.nhs.uk/managing-the-effects/effects-on-your-body/musculoskeletal-shoulder-and-back-pain/

 

Články k tématu Postcovidový syndrom: Jak Covid-19 ovlivňuje naše svaly a klouby?

 • Covid 19: Ztráta čichu a chuti

  Covid 19: Ztráta čichu a chuti

  · 5 minut čtení
  • Koronavirus
  • Omega 3-6-9
  • Vitamíny a minerály

  Průběh nemoci COVID-19 je až v 80 % případů spojen s částečnou nebo celkovou ztrátou čichu (anosmie) a chuti (ageusie). Tyto potíže se ve většině případů objevují současně, ale mohou se vyskytovat i jednotlivě, častěji jen jako ztráta čichu. Mnohdy jsou i jediným příznakem probíhajícího onemocnění, zejména u mladších osob.

 • Únava po prodělaném onemocnění Covid-19

  Únava po prodělaném onemocnění Covid-19

  · 7 minut čtení
  • Únava a vyčerpání

  Únava je jedním z nejčastěji popisovaných příznaků tzv. postcovidového syndromu, tedy syndromu, s nímž se setkává mnoho pacientů pro prodělaném onemocnění COVID-19. 

 • V souvislosti s onemocněním COVID 19 se u mnoha lidí, kteří touto nemocí prošli, setkáváme i s tzv. postcovidovým syndromem. Jedná se o soubor rozličných příznaků, přičemž nejčastěji jsou postiženy dolní dýchací cesty a plíce.