
Compeed Náplast na puchýře sportovní – pata
5 ks
Zdravotnické prostředky
- Expres po Praze
Při cestování, na túrách, při koupání, táboření i sportu, ale také při běžném provozu domácnosti. Tam všude vás mohou potkat drobná poranění. Nejčastěji se jedná o odřeniny, puchýře, strženou kůži a drobné řezné ranky. Je nutné mít na paměti, že i když se tato poranění mohou jevit jako nevýznamná, neměla by se podceňovat a je nutné je bez prodlení ošetřit. V našem článku vám poradíme, jak na to.
Všechna poranění mají jedno společné, a tím je riziko infekce. I nenápadné drobné poranění může být vstupní bránou infekce, proto je nutné postižené místo ihned ošetřit. Naštěstí už není jediným možným řešením klasický peroxid vodíku, kus gázy a textilní polštářková náplast jako za našich dětských let. Jaké možnosti se při tedy ošetření malého úrazu svépomocí nabízí?
Začněme pěkně popořádku. Prvním krokem je vždy zástava krvácení, a to přitlačením obvazu, čistého kapesníku či ručníku. Poté je třeba ránu důkladně vyčistit, například pod tekoucí vodou, a případné pevné nečistoty jemně odstranit. Po osušení rány je nezbytné ránu i její okolí vydezinfikovat.
Pro dezinfekci kůže se nejčastěji používají přípravky s vázaným jódem (obsahující tzv. jodované povidony), které jsou šetrné k pokožce. Pro děti jsou vhodné dezinfekční přípravky, které neštípou. Oblíbené jsou také přípravky s kombinovaným účinkem. Povrchové kožní poranění dezinfikují a zároveň podporují regeneraci poškozeného místa pokožky.
Pro urychlení hojení ran se v dnešní době upřednostňuje tzv. mokré nebo-li vlhké hojení ran. Využívají se při něm speciální gely pro vlhké hojení ran (tzv. hydrogely), případně speciální náplasti a krycí materiály, jako jsou hydrokoloidy. Typickým příkladem jsou hydrokolidní náplasti na puchýře, které podporují a urychlují hojení rány a současně mírní tlak a bolestivost. V případě použití hydrogelu, nebo jiného hojivého přípravku, je vhodné na ránu přiložit i tzv. mastný tyl, který také udržuje ránu vlhkou a pomáhá předcházet přichycení krytí na ránu.
Posledním krokem je překrytí rány, aby se zabránilo jejímu znečištění a vstupu infekce. Na menší rány postačí náplasti, děti ocení zejména ty obrázkové. Na větší rány je vhodnější gázový čtverec v kombinaci s obvazem. I po zhojení a zacelení rány je vhodné pokračovat v péči o postižené místo. Novou jemnou kůži pravidelně promazávejte krémy s obsahem panthenolu, zinku či měsíčku lékařského. Nezbytné je také chránit kůži před působením slunečního záření opalovacími přípravky s vysokým SPF (nejlépe 50+).
Při drobných řezných ranách, jako je říznutí do prstu, je vhodné dát porušenou kůži co nejblíže zpátky k sobě pomocí lepících proužků (stripů) nebo vytvořením mašličky. Hojení takového říznutí do prstu urychlíte nanesením hydrogelu do ranky.
Pro překrytí jsou ideální elastické náplasti, které jsou pružné a přizpůsobí se každému pohybu. Běžně už lze pořídit náplasti na prsty, které výborně drží i na kloubech. Dostupné jsou i hydrokoloidní náplasti na prsty voděodolné při každodenním mytí.
I puchýře vyžaduji specifickou péči. Na malé neporušené puchýře stačí nanést hydrokoloidní náplast. Velký puchýř je vhodné nejprve sterilně propíchnout a po vysušení ho přelepit hydrokoloidní náplastí. Podobně se postupuje v případě strhlého puchýře, který je nezbytné nejprve vydezinfikovat. Na trhu jsou k dostání také speciální hydrokoloidní náplasti k ošetření puchýřů při sportování zaručující zvýšenou přilnavost i odolnost.
5 ks
Zdravotnické prostředky
náplasti 24 ks
Zdravotnické prostředky
hydrokoloidní náplast na prsty 8 ks
Zdravotnické prostředky
5 ks
Zdravotnické prostředky
Puchýře, otlaky či mozoly vznikají nejčastěji v důsledku nevhodné obuvi či kloubních deformit na chodidlech. Svou roli hraje důležitou i délka pobytu v dané obuvi, tření i nadměrné pocení. Nejčastěji vznikají puchýře na chodidlech, a to na patě a na prstech u nohou.