Rosacea - příčiny a léčba

16. 11. 2021 · PharmDr. Lucie Drábková · 5 minut čtení

Rosacea neboli růžovka je chronické zánětlivé kožní onemocnění, které se vyskytuje zejména na obličeji, projevit se však může ovšem například i skrze podráždění očí. Mezi typické příznaky rosacey, které ji od většiny kožních chorob odlišují, patří výskyt trvale rozšířených krevních cév. Tato nemoc postihuje až 20 % populace a nejčastěji propuká v dospělosti mezi 30. a 60. rokem života. Jak růžovku správně rozpoznat a zamezit jejímu postupu i zhoršení projevů, se dozvíte v následujícím článku.

Rosacea trápí tvář i duši

Každé kožní onemocnění je nepříjemné, o to více, projeví-li se v obličeji. Růžovka působí pacentům nejen nepříjemné svědění, pálení či bolestivé projevy na pokožce, ale také trápí pacienty po psychické stránce. Snížené sebevědomí může negativně ovlivňovat mezilidské vztahy a nezřídka postiženému působí i psychické problémy.

Růžovka ve tváři se nejčastěji projevuje zčervenáním nosu, brady, tváří či čela. Změny jsou zpočátku pouze přechodné, časem je ale zčervenání výraznější a trvalé, viditelné začínají být i krevní cévy. V případě, že se rosacea neléčí, často dochází ke vzniku pupínků a zanícených hrbolků. V závažných případech, především u mužů, může přebytečná tkáň způsobit i zbytnění kůže na nose, tzv. květákovitý nos. Až u 50 % pacientů jsou postiženy i oči, které jsou podrážděné a krvavě podlité. 

Přestože rosacea může postihnout kohokoliv, častěji se vyskytuje u lidí se světlejší pletí, modrýma očima a se světlými vlasy. Větší rozšíření má u lidí se severským nebo východoevropským původem. Na vzniku a rozvoji rosacey se podílí i genetická dispozice. Výskyt růžovky v rodině tak bohužel znamená i vyšší pravděpodobnost onemocnění. Přestože spíše postihuje ženy, závažnější průběh mívá u mužů.


Růžovka a její možné příčiny

Přestože příčina rosacey není přesně známa, existují různé teorie o jejím původu. Kromě již zmiňované genetické dispozice řadí vědci mezi možné důvody vzniku tohoto onemocnění poruchy imunitního systému, např. prodělaný zánět. Náchylnost ke vzniku růžovky mohou mít také lidé s poruchami nervového systému, který je úzce spojený s vaskulárním systémem. Výzkumy potvrdily, že během rosacey stoupá počet některých nervových zakončení v okolí cév. Za rosaceou mohou stát také poruchy krevních cév v obličeji. Ty často způsobuje nadměrný pobyt na slunci a vystavování pokožky ultrafialovému (UV) záření vedoucí k tvorbě růstového faktoru krevních cév. V neposlední řadě může růžovku způsobit přemnožení roztočů Demodex. Na lidské tváři se vyskytuje vícero parazitů, nadměrný počet roztočů tohoto rodu může u lidí s rosaceou vyvolat imunitní reakci v podobě kožního zánětu.

Nejčastější spouštěcí faktory

Mezi obvyklé a časté spouštěče rosacey patří zejména:

  • Sluneční záření. Řadí se mezi nejběžnější spouštěcí faktor. Pokud vás začervenání tváří trápí, omezte pobyt na přímém slunci a chraňte se před slunečním zářením používejte ochranné krémy, klobouky, kšiltovky a sluneční brýle. 
  • Počasí a extrémní teploty. Reakci na pokožce mohou vyvolat například silný vítr, ale také velmi vysoké či naopak nízké teploty. Pozor si proto dávejte na příliš horkou koupel, pobyt v sauně nebo v kryokomoře.
  • Stres. Na stavu vaší pleti se mohou podepsat také nadměrný stres či úzkost. Snažte se proto uvolnit a vnímat svět pozitivně. 
  • Intenzivní cvičení. Hlídejte si intenzitu cvičení či jiné pohybové aktivity. Nadměrné prokrvení a pocení projevy růžovky obvykle zhoršují. Ideální je zvolit sport, při němž si kontrolujete intenzitu a tempo.
  • Strava a nápoje. Vyvarujte se zejména horkých nápojů, kofeinu a alkoholu. Stavu pokožky nepřispívá ani přemíra kořeněných a pikantních jídel.
  • Zdravotní stav. V některých případech se může růžovka zhoršit kvůli vysokému krevnímu tlaku, chronickému kašli nebo návalům tepla v menopauze.
  • Kosmetika. Rosaceu může snadno vyprovokovat mechanické podráždění kůže, konkrétně škrábání, drhnutí nebo tření tváře a používání peelingu. Zarudnutí mohou zhoršovat i dráždivé kosmetické výrobky mýdlo, pleťové vody s obsahem alkoholu, lak na vlasy nebo příliš mastné krémy.

Diagnostika a léčba růžovky

Včasná diagnostika je pro toto onemocnění velmi důležitá, neléčená rosacea často přechází ke zhoršeným projevům ve formě zanícených a hnisavých puchýřků či pupínků. Výběr léčby patří výhradně do rukou dermatologa. Dobrá zpráva je, že v posledních letech byly vyvinuty nové druhy účinných léků. Jako podpornou léčbu lze využít laserovou terapii nebo léčbu intenzivním pulzním světlem, které lze využít pro odstranění viditelných, trvale rozšířených cévek.  

Každodenní péče o pleť s rosaceou

Důsledná a jemná péče o pleť je klíčem ke zlepšení vzhledu zarudnuté pokožky. Prvním krokem je vždy čistění. To by mělo být velmi šetrné, ideální jsou tak různá čistící mléka, fluidy či micelární vody určené speciálně pro pleť srosaceou. V druhém kroku je potřeba pleti dodat živiny a potřebnou hydrataci, nejlépe hydratačním krémem proti zarudnutí pleti. Na den jsou určeny i speciální tónovací krémy proti začervenání pleti, které zamaskují zarudnutí anahradí make-up. Nejen vlétě nezapomínejte chránit obličej opalovacími přípravky svysokou ochranou (SPF 50). 

Kokamžitému zklidnění pleti můžete sáhnout i po termální vodě ve spreji či po speciální pleťové masce na rosaceu, která rychle uleví od nepříjemného pálení i pnutí.


    Dejte růžovce červenou

    Ačkoliv je rosacea celkem rozšířeným onemocněním, povědomí o ní je velice nízké. Navíc mezi lidmi koluje poměrně rozšířený názor, že s rosaceou se, laicky řečeno, nedá nic dělat, ale není tomu tak. I když toto onemocnění vyžaduje důslednou a dlouhodobou léčbu, ve většině případů dokáže správně cílená terapie pacienta zhojit nebo jeho situaci velmi výrazně zlepšit.


    Články k tématu Rosacea - příčiny a léčba

    •  Koloidní stříbro

      Koloidní stříbro

      · 4 minuty čtení
      Koloidní stříbro je ceněnou součástí přírodní kosmetiky. V současnosti vzbuzuje opět zájem jeho schopnost ochránit pokožku proti nežádoucím mikroorganismům. Uplatnění nachází zejména v produktech na mastnou aknózní pleť či k ošetření a hojení ran.
    • Lupy – problém, který se dá řešit

      Lupy – problém, který se dá řešit

      · 6 minut čtení
      Lupy nejsou nakažlivé, ani nebezpečné, ale zato pořádně dovedou znepříjemňovat život. Každý, kdo se v životě s lupy potýkal, potvrdí, že mohou být pořádnou zátěží na psychiku. Zejména u teenagerů pak není výjimkou, když se postižený stává terčem posměchu. Při správné péči jsou ale lupy dobře zvládnutelné. Poradíme vám, jak na to.
    • Čištění pleti krok za krokem

      Čištění pleti krok za krokem

      · 2 minuty čtení
      Odlíčení by mělo by být součástí našeho každodenního ranního i večerního rituálu stejně jako třeba čištění zubů. Nejde zdaleka jen o estetiku, ale i o zdraví pleti.
    O autorovi
    PharmDr. Lucie Drábková
    PharmDr. Lucie Drábková
    Číst více od autora
    O autorovi
    PharmDr. Lucie Drábková
    PharmDr. Lucie Drábková
    Číst více od autora