Rosacea: příčiny, diagnostika a léčba

16. 11. 2021 · PharmDr. Lucie Drábková · 5 minut čtení
 • Kožní problémy
 • Krása a péče

Rosacea neboli růžovka je chronické zánětlivé kožní onemocnění, které se vyskytuje zejména na obličeji, projevit se však může ovšem například i skrze podráždění očí. Mezi typické příznaky rosacey, které ji od většiny kožních chorob odlišují, patří výskyt trvale rozšířených krevních cév. Tato nemoc postihuje až 20 % populace a nejčastěji propuká v dospělosti mezi 30. a 60. rokem života. Jak růžovku správně rozpoznat a zamezit jejímu postupu i zhoršení projevů, se dozvíte v následujícím článku.


Rosacea trápí tvář i duši

Každé kožní onemocnění je nepříjemné, o to více, projeví-li se v obličeji. Růžovka působí pacentům nejen nepříjemné svědění, pálení či bolestivé projevy na pokožce, ale také trápí pacienty po psychické stránce. Snížené sebevědomí může negativně ovlivňovat mezilidské vztahy a nezřídka postiženému působí i psychické problémy.

Růžovka ve tváři se nejčastěji projevuje zčervenáním nosu, brady, tváří či čela. Změny jsou zpočátku pouze přechodné, časem je ale zčervenání výraznější a trvalé, viditelné začínají být i krevní cévy. V případě, že se rosacea neléčí, často dochází ke vzniku pupínků a zanícených hrbolků. V závažných případech, především u mužů, může přebytečná tkáň způsobit i zbytnění kůže na nose, tzv. květákovitý nos. Až u 50 % pacientů jsou postiženy i oči, které jsou podrážděné a krvavě podlité. 

Přestože rosacea může postihnout kohokoliv, častěji se vyskytuje u lidí se světlejší pletí, modrýma očima a se světlými vlasy. Větší rozšíření má u lidí se severským nebo východoevropským původem. Na vzniku a rozvoji rosacey se podílí i genetická dispozice. Výskyt růžovky v rodině tak bohužel znamená i vyšší pravděpodobnost onemocnění. Přestože spíše postihuje ženy, závažnější průběh mívá u mužů.


Růžovka a její možné příčiny

Přestože příčina rosacey není přesně známa, existují různé teorie o jejím původu. Kromě již zmiňované genetické dispozice řadí vědci mezi možné důvody vzniku tohoto onemocnění poruchy imunitního systému, např. prodělaný zánět. Náchylnost ke vzniku růžovky mohou mít také lidé s poruchami nervového systému, který je úzce spojený s vaskulárním systémem. Výzkumy potvrdily, že během rosacey stoupá počet některých nervových zakončení v okolí cév. Za rosaceou mohou stát také poruchy krevních cév v obličeji. Ty často způsobuje nadměrný pobyt na slunci a vystavování pokožky ultrafialovému (UV) záření vedoucí k tvorbě růstového faktoru krevních cév. V neposlední řadě může růžovku způsobit přemnožení roztočů Demodex. Na lidské tváři se vyskytuje vícero parazitů, nadměrný počet roztočů tohoto rodu může u lidí s rosaceou vyvolat imunitní reakci v podobě kožního zánětu.

Nejčastější spouštěcí faktory

Mezi obvyklé a časté spouštěče rosacey patří zejména:

 • Sluneční záření. Řadí se mezi nejběžnější spouštěcí faktor. Pokud vás začervenání tváří trápí, omezte pobyt na přímém slunci a chraňte se před slunečním zářením – používejte ochranné krémy, klobouky, kšiltovky a sluneční brýle. 
 • Počasí a extrémní teploty. Reakci na pokožce mohou vyvolat například silný vítr, ale také velmi vysoké či naopak nízké teploty. Pozor si proto dávejte na příliš horkou koupel, pobyt v sauně nebo v kryokomoře.
 • Stres. Na stavu vaší pleti se mohou podepsat také nadměrný stres či úzkost. Snažte se proto uvolnit a vnímat svět pozitivně. 
 • Intenzivní cvičení. Hlídejte si intenzitu cvičení či jiné pohybové aktivity. Nadměrné prokrvení a pocení projevy růžovky obvykle zhoršují. Ideální je zvolit sport, při němž si kontrolujete intenzitu a tempo.
 • Strava a nápoje. Vyvarujte se zejména horkých nápojů, kofeinu a alkoholu. Stavu pokožky nepřispívá ani přemíra kořeněných a pikantních jídel.
 • Zdravotní stav. V některých případech se může růžovka zhoršit kvůli vysokému krevnímu tlaku, chronickému kašli nebo návalům tepla v menopauze.
 • Kosmetika. Rosaceu může snadno vyprovokovat mechanické podráždění kůže, konkrétně škrábání, drhnutí nebo tření tváře a používání peelingu. Zarudnutí mohou zhoršovat i dráždivé kosmetické výrobky – mýdlo, pleťové vody s obsahem alkoholu, lak na vlasy nebo příliš mastné krémy.

Diagnostika a léčba růžovky

Včasná diagnostika je pro toto onemocnění velmi důležitá, neléčená rosacea často přechází ke zhoršeným projevům ve formě zanícených a hnisavých puchýřků či pupínků. Výběr léčby patří výhradně do rukou dermatologa. Dobrá zpráva je, že v posledních letech byly vyvinuty nové druhy účinných léků. Jako podpornou léčbu lze využít laserovou terapii nebo léčbu intenzivním pulzním světlem, které lze využít pro odstranění viditelných, trvale rozšířených cévek.  

Každodenní péče o pleť s rosaceou

Důsledná a jemná péče o pleť je klíčem ke zlepšení vzhledu zarudnuté pokožky. Prvním krokem je vždy čistění. To by mělo být velmi šetrné, ideální jsou tak různá čistící mléka, fluidy či micelární vody určené speciálně pro pleť s rosaceou. V druhém kroku je potřeba pleti dodat živiny a potřebnou hydrataci, nejlépe hydratačním krémem proti zarudnutí pleti. Na den jsou určeny i speciální tónovací krémy proti začervenání pleti, které zamaskují zarudnutí a nahradí make-up. Nejen v létě nezapomínejte chránit obličej opalovacími přípravky s vysokou ochranou (SPF 50). 

K okamžitému zklidnění pleti můžete sáhnout i po termální vodě ve spreji či po speciální pleťové masce na rosaceu, která rychle uleví od nepříjemného pálení i pnutí.


50 ml
5.0
(1)
Okamžitě zklidňuje podráždění a skrývá viditelné zarudnutí.
50 ml
5.0
(1)
Účinné zmírňuje zarudnutí a podráždění, zatímco chrání pleť.
30 ml
4.0
(1)
Redukuje trvalé začervenání a viditelné červené žilky.
200 ml
4.0
(1)
Každodenní hygiena citlivé pleti se sklonem ke zčervenání.

Dejte růžovce červenou

Ačkoliv je rosacea celkem rozšířeným onemocněním, povědomí o ní je velice nízké. Navíc mezi lidmi koluje poměrně rozšířený názor, že s rosaceou se, laicky řečeno, nedá nic dělat, ale není tomu tak. I když toto onemocnění vyžaduje důslednou a dlouhodobou léčbu, ve většině případů dokáže správně cílená terapie pacienta zhojit nebo jeho situaci velmi výrazně zlepšit.


Články k tématu Rosacea: příčiny, diagnostika a léčba

 • Opruzeniny nejsou zdaleka jen problémem miminek

  Opruzeniny nejsou zdaleka jen problémem miminek

  · 4 minuty čtení
  • Kožní problémy
  • Krása a péče
  • Kožní, nehtové mykózy
  Opruzeniny, odborně intertrigo nebo lidově zkrátka „vlk“, označují nepříjemný a bolestivý zánět kůže, který vzniká v místech těla, kde je vlhko, teplo a kde o sebe kůže tře. Zejména v teplých měsících roku, kdy se přidá ještě zvýšené pocení, není vznik opruzenin ničím zvláštním. Jak se s nepříjemným problémem vypořádat?
 • Zarostlé chloupky – jak vznikají, kde se tvoří a jak jim předcházet

  Zarostlé chloupky – jak vznikají, kde se tvoří a jak jim předcházet

  · 5 minut čtení
  • Krása a péče
  • Kožní problémy
  Jako zarostlý chloupek označujeme stav, kdy vlasový stvol nevyroste nad kůži, ale zůstane pod jejím povrchem, kde vyvolá zánětlivou reakci. Většinou se problém vyřeší sám, někdy je však procesu hojení trochu pomoci. Jak se se zarostlými chloupky vypořádat?
 • Pigmentové skvrny v obličeji a jak na ně

  Pigmentové skvrny v obličeji a jak na ně

  · 5 minut čtení
  • Krása a péče
  • Kožní problémy
  Problémy s pigmentovými skvrnami v obličeji řeší mnoho žen, a to zejména v létě, kdy je pokožka častěji vystavena intenzivnímu slunečnímu záření. Odborně se pigmentové skvrny v obličeji označují termínem „melasma“. Pigmentové skvrny nejsou ze zdravotního hlediska nebezpečné, ale pro ženy, které se s nimi potýkají, jsou velmi nepříjemným kosmetickým problémem.