Jak skoncovat s kouřením?
V České republice pravidelně kouří přibližně 30 % dospělých. Kouření je příčinou mnoha nemocí a zdravotních komplikací, v jejichž důsledku kuřáci umírají předčasně. Až polovina kuřáků umírá o 15 let dříve, než kdyby nekouřili. Kouření způsobuje závislost a skoncovat s ním je mnohdy nesnadné. Přesto má zanechání kouření význam v každém věku!
Zdravotní rizika spojená s kouřením:
- Rakovina plic a další chronické plicní nemoci
- Nemoci srdce a cév (infarkt myokardu, vysoký krevní tlak, mozková mrtvice a další), diabetes
- Rakovina hrtanu, jícnu, slinivky, ledvin, močového měchýře a další
- Snížená potence a plodnost
- Častější infekční nemoci dýchacích cest (rýma, kašel)
Průběh odvykání kouření
Důležité je nejprve si stanovit den D – den, kdy přestanete kouřit. V případě silné závislosti budete kromě silné vůle a podpory okolí potřebovat i tzv. náhradní nikotinovou terapii či další léky, které jsou na lékařský předpis. Léčba obvykle trvá 12 týdnů. Odvykání kouření velmi často doprovází zvýšená chuť k jídlu a změny nálad, jako je deprese, neklid, podrážděnost a poruchy soustředění.
Léčivé přípravky na odvykání kouření
Kuřákům, kteří jsou rozhodnuti skoncovat se svým zlozvykem mohou pomoci s překonáním abstinenčních příznaků volně prodejná léčiva na odvykání kouření. Umožňují pozvolné snížení závislosti na nikotinu tím, že zmírňují abstinenční příznaky spojené s přerušením kouření.
Náhradní nikotinová léčba (NNT)
Náhradní nikotinová léčba zvyšuje úspěšnost při odvykání kouření až o 50 %. Díky přípravkům s obsahem nikotinu lépe zvládnete abstinenční příznaky a překonáte neodolatelnou chuť zapálit si cigaretu. Léčivé přípravky jsou dostupné v několika formách tak, aby vyhověly individuálním potřebám každého odvykajícího a umožnily postupné odvykání až do úplného odstranění potřeby nikotinu. K dispozici jsou léčivé žvýkací gumy dostupné v různých příchutích, dále diskrétní transdermální náplasti, mátové pastilky či stále oblíbenější sprej, který účinkuje rychle a potlačí touhu po cigaretě již za 60 sekund.
Kdy vyhledat lékařskou pomoc?
- Současně léčené vážné srdečně-cévní onemocnění či diabetes
- Dlouhodobé užívání léků – zanechání kouření může ovlivnit hladiny některých léků v těle
- Neustupující kašel a dušnost
- Vykašlávání krve
- Bolesti v zádech, na hrudi či v ramenou
Režimová a preventivní opatření
- Řekněte o své snaze rodině a přátelům, určitě vás rádi podpoří v náročných situacích, kdy to budete chtít vzdát.
- Abyste ve své snaze vytrvali, mějte stále na paměti, proč chcete přestat kouřit a co vám tato změna přinese.
- Vyhýbejte se situacím, které máte spjaty s kouřením.
- Při chuti na cigaretu vypijte sklenici vody, dejte si žvýkačku či pálivý bonbon nebo běžte například vyběhnout schody či umýt si ruce.
- Dodržujte pestrou a vyváženou stravu.
- Odpočívejte a relaxujte.
- Dostatečně spěte a vyvarujte se nadměrného stresu.
- Buďte aktivní – sportujte a otužujte se.
- Pravidelně se za svou snahu odměňujte – například knížkou, návštěvou kina či masáží.
- Nebojte se svěřit také lékárníkovi, který vám rád poskytne další tipy. Tím se ještě zvýší pravděpodobnost, že odvykání úspěšně zvládnete.
Články k tématu Jak skoncovat s kouřením?
Alergická rýma: Příznaky a léčba
· 4 minuty čteníAlergická rýma je zánětlivé onemocnění nosní sliznice. Poprvé se může objevit v kterémkoliv věku. Jejím nejčastějším spouštěčem jsou alergeny obsažené ve vzduchu, jako jsou různé pyly, zvířecí alergeny, roztoči či plísně.
Jak poznat zápal plic a jak dlouho se léčí?
· 7 minut čteníZápal plic (lat. pneumonie) je celosvětově čtvrtou nejčastější příčinou úmrtí a u dětí do 5 let dokonce smutnému žebříčku dominuje. V současné době se zápal plic dostal do popředí zájmu zejména v souvislosti s koronavirem – je jeho častou komplikací.
CHOPN: Chronická obstrukční plicní nemoc
· 2 minuty čteníJde o závažné chronické zánětlivé onemocnění dýchacích cest. V důsledku zánětu se zužují průdušky, tvoří se více hlenu, a nemocnému se tak obtížně dýchá.