Dýchací cesty

  (8)
 • Zápal plic - příznaky a léčba

  Zápal plic (lat. pneumonie) je celosvětově čtvrtou nejčastější příčinou úmrtí a u dětí do 5 let dokonce smutnému žebříčku dominuje. V současné době se zápal plic dostal do popředí zájmu zejména v souvislosti s koronavirem – je jeho častou komplikací.
  Zápal plic - příznaky a léčba
 • Spálová angína - příznaky, léčba a režimová opatření

  Spálová angína je akutní zánět krčních mandlí doprovázený kožními příznaky. Tento druh akutní tonzitidy postihuje nejčastěji děti ve věku 5 až 15 let. Co spálovou angínu vyvolává, jak se léčí a jak nemocnému dítěti ulevit od příznaků?
  Spálová angína - příznaky, léčba a režimová opatření
 • Alergická rýma – příznaky a léčba

  Alergická rýma je zánětlivé onemocnění nosní sliznice. Objevit se může v kterémkoliv věku a v populaci je čím dál častější. Mezi nejčastější spouštěče patří alergeny obsažené ve vzduchu, jako jsou různé pyly, zvířecí alergeny, roztoči či plísně. Jak ji nejlépe dostat pod kontrolu?
  Alergická rýma – příznaky a léčba
 • Angína – druhy a léčba

  Silná bolest v krku, obtížné polykání, horečka a schvácenost – to jsou typické příznaky angíny, tedy akutního zánětu krčních mandlí. Jedná se o onemocnění, které se vyskytuje spíše v dětském věku, onemocnět mohou ale i dospělí. Co angínu způsobuje, jak se léčí a proč je důležité pečlivě dodržovat léčebný režim, se dozvíte v následujícím článku.
  Angína – druhy a léčba
 • CHOPN: Chronická obstrukční plicní nemoc

  Chronická obstrukční plicní nemoc je velmi závažné onemocnění, při kterém dochází ke snížení plicních funkcí. Pacienti pak trpí dušností, kašlem a dalšími problémy spojenými s nedostatečným okysličováním organismu. Jak probíhá léčba CHOPN a jaké jsou rizikové faktory? Vše se dozvíte v následujícím článku.
  CHOPN: Chronická obstrukční plicní nemoc
 • Astma bronchiale – průduškové astma

  Astma je závažné chronické zánětlivé onemocnění dýchacích cest. Průdušky astmatika nadměrně reagují na některé podněty vnějšího prostředí (alergeny, prach a další), stáhnou se a výsledkem je obtížné dýchání, kašel a pískot.
  Astma bronchiale – průduškové astma
 • Jak skoncovat s kouřením?

  V  České republice pravidelně kouří přibližně 30  % dospělých. Kouření je příčinou mnoha nemocí a  zdravotních komplikací, v  jejichž důsledku kuřáci umírají předčasně.
  Jak skoncovat s kouřením?
 • Pro zdravou imunitu celé rodiny

  Nástup do školy či školky, sychravý podzim i dlouhé zimní měsíce jsou tradičně obdobími, kdy je třeba více dbát na ochranu před viry a nachlazením. Správně fungující imunitní systém je totiž klíčem k prevenci infekčních onemocnění nebo k jejich lehčímu průběhu. Jak nejlépe imunitu podpořit?
  Pro zdravou imunitu celé rodiny