Nepodceňujte sexuální zdraví

25. 2. 2021 · 11 minut čtení

O sexuálním životě našich předků jsme se v dějepise sice neučili, nicméně dochovaly se nám mnohé pozůstatky, díky nimž dnes například víme, že již před 30 tisíci lety používali lidé první erotické pomůcky. Dobou největšího rozmachu v jejich používání pak bylo antické Řecko a Řím, ovšem ani Orient nezůstával pozadu, o čemž svědčí proslulý starověký indický text Kámasútra.Od té doby se ještě mnohé změnilo, a i do erotických pomůcek se promítly nejmodernější technologie, materiály i důraz na design. Přes významný posun v našem vnímání sexuality, v nabídce erotických pomůcek či v množství léků na poruchy erekce ale přibývá lidí, kteří nejsou se svým sexuálním životem spokojeni. Co za tím stojí?

Sexuální zdraví a dnešní doba

Dnešní doba bohužel našemu zdravému intimnímu životu příliš nesvědčí. Mnoho párů spolu tráví stále méně času a v posteli pak často dávají přednost jiným aktivitám před sexem. Čím to je? Může za to především náš hektický životní styl, pracovní vypětí a následné vyčerpání, nedostatek spánku a všudypřítomný tlak na výkon. Není divu, že výsledkem je psychická nepohoda, kterou mnohdy narušují další starosti, jako je ekonomická nejistota. A právě ruku v ruce s naší psychickou pohodou jde často i sexuální touha a spokojenost. Akutní i dlouhodobý stres, úzkosti, poruchy spánku či deprese totiž ovlivňují hladiny mnoha hormonů v těle, což má za následek snížené libido či poruchy erekce. Přitom právě fungující intimní život je nástrojem, jak bojovat se špatnou náladou, nepohodou i nadměrným stresem. A jak si povíme dále, v mnoha dalších směrech utužuje naše zdraví.

Sexuální zdraví 5

Zdraví a sexuální život.. proč nepřehlížet možné obtíže?

Naše fyzické i psychické zdraví významně ovlivňuje náš sexuální život. Některé obtíže, jako jsou třeba poruchy erekce či snížení libida mohou být dokonce prvním varovným signálem ukazujícím na začínající chronické onemocnění, a to jak tělesné (diabetes, srdečně cévní onemocnění, hormonální poruchy a další), tak i psychické (úzkosti, deprese, nespavost). A platí to i naopak, nespokojenost se sexuálním životem může vézt k frustraci, depresi a celkové psychické nepohodě. Největší hrozbou pro spokojený sexuální život je zejména stres, deprese, únava a vyčerpání, nedostatek spánku, některé psychické nemoci či nedostatek sebevědomí. Zejména u žen hraje psychika velmi důležitou roli, na což by partner neměl zapomínat.

A jak naše fyzické zdraví a kondice ovlivňuje náš sexuální život? Je to především nezdravý životní styl, v čele s nadměrnou konzumací alkoholu a s kouřením, který může za případné obtíže v intimním životě. Zejména u mužů pak výkony v posteli souvisí s kondičkou a u obou pohlaví intimní život významně narušuje obezita. Ta ovlivňuje sexualitu i sebevědomí a je spjata s erektilní dysfunkcí, sníženou plodností či nepravidelnou menstruací. Mezi další časté chronické nemoci ovlivňující sexualitu mužů i žen patří diabetes a srdečně cévní onemocnění (hypertenze, ateroskleróza a následné užívání léků na tlak a dalších).

Co mohou muži udělat pro své zdraví

Nejprve se podíváme na muže. Mezi nejčastější trápení mužů v intimní oblasti patří již zmiňovaná erektilní dysfunkce, se kterou se někdy setkala přibližně čtvrtina mužů nad 40 let a více než polovina mužů nad 50 let. Erektilní dysfunkci můžeme definovat jako neschopnost dosáhnout a udržet erekci penisu v dostatečné tuhosti a po dostatečně dlouhou dobu nutnou pro kvalitní pohlavní styk. Potíže s erekcí se mohou dostavit náhle, ale mohou přicházet i pozvolna. V každém případě bychom je neměli přehlížet, protože mohou být prvním příznakem závažnějších onemocnění.

Možností, jak bojovat s nedostatečnou erekcí je v dnešní době hned několik. Na prvním místě je vždy změna životního stylu – tj. snížení nadváhy, omezení či zanechání kouření, zvýšení pohybové aktivity a omezení stresu. Volně dostupné doplňky stravy z lékárny pomohou s udržením libida. Léčivé přípravky na předpis pak působí na principu zvýšeného přívodu krve do topořivých těles, přičemž jejich účinek se nedostaví sám od sebe a vždy je třeba i erotická stimulace. Jednou z možností je také použití vakuové pumpy, která vytváří podtlak a rychle tak dochází k erekci.

Ženské zdraví ve vztahu k sexualitě

V ženské sexualitě hraje velmi důležitou roli psychika a sebevědomí ženy. Z fyzické stránky pak ženy významně ovlivňuje těhotenství, kojení a změny v hladinách pohlavních hormonů provázející menstruační cyklus i menopauzu. V důsledku těchto změn může ženy nejčastěji trápit oslabené pánevní dno a zvýšená vaginální suchost. Obojí je přitom velmi důležité pro intenzitu společného intimního prožitku.

Sexuální zdraví 3

Nejprve si trochu přibližme pánevní dno. Jedná se o skupinu svalů a šlach, které najdeme v malé pánvi a tvoří podpůrný aparát pro dělohu, močový měchýř, močovou trubici a konečník. Pevné pánevní dno je nezbytné především pro to, aby drželo ženské pohlavní orgány na místě, čímž pomáhá přecházet močové inkontinenci či zmírňovat menstruační bolesti. Je důležité i pro správné držení těla a v neposlední řadě ovlivňuje intenzitu sexuálního prožitku obou partnerů. Svaly pánevního dna ale mohou ochabovat, přičemž s některým z příznaků oslabeného pánevního dna se setkává přibližně třetina žen (nejčastěji se jedná o inkontinenci). Proto se všem ženám doporučuje svaly pánevního dna pravidelně posilovat, ať již vědomým zatínáním pomoci tzv. Kegelových cviků, nebo pomocí Venušiných kuliček. Ty již dávno nejsou považovány jen za sexuální hračku, dle názoru mnoha lékařů, gynekologů či fyzioterapeutů se jedná spíše o zdravotnickou pomůcku. 

 

     

    Druhým častým trápením žen nejen v menopauze je zvýšená vaginální suchost. Protože se vlhkost vaginální sliznice během menstruačního cyklu přirozeně mění, setkávají se s ní ženy pravidelně i před menstruací a často provází také těhotenství a období kojení. Kromě pocitu suchosti, pálení či bolesti při pohlavním styku mohou v důsledku suchosti vznikat uvnitř pochvy i drobné praskliny a následně častější infekce. I zde existuje hned několik řešení. Jednoduchou a rychlou pomocí je použití lubrikačního gelu. Komplexnější přístup pak zahrnuje péči o intimní partie vhodným mycím přípravkem a vaginálním přípravkem s obsahem probiotik, kyseliny hyaluronové a dalších vyživujících a zvlhčujících složek. U žen v menopauze lze doporučit i užívání přípravků s fytoestrogeny (rostlinné látky podobné ženským pohlavním hormonům). 

    Co dělat, když chybí zájem o sex?

    Zdravou sexualitu významně ovlivňuje i naše psychika. Za sníženou sexuální touhou u mužů i žen nemusí být jen ochladnutí vztahu, ale velmi často i stres a deprese. V případě akutního stresu můžete ke zmírnění napětí sáhnout po bylinných přípravcích s obsahem kozlíku, meduňky, chmele, levandule či třezalky. Při stresových situacích má naše tělo zvýšenou potřebu hořčíku, proto i jej je dobré pravidelně doplňovat. Navíc přispívá ke snížení únavy a vyčerpání. A osvědčeným, i když ne vždy oblíbeným způsobem, jak zmírnit stres, je také pravidelná fyzická aktivita.

    Za poklesem sexuální touhy u žen může stát i neschopnost dosáhnout orgasmu během pohlavního styku. Nejen pro tyto situace jsou určeny vibrátory a další erotické pomůcky. A k udržení libida můžete sáhnout i po některých bylinných přípravcích. Pro muže i pro ženy jsou vhodné přípravky obsahující korejský ženšen a tzv. peruánský ženšen neboli macu. Speciálně u mužů je pak velmi oblíbenou bylinou i kotvičník zemní (Tribulus terrestris). Nezapomínejte, že snížení sexuální touhy může souviset i s některými nemocemi (diabetes, snížené hladiny testosteronu u mužů,..) a s užíváním některých léčiv (antihypertenziva, antidepresiva, psychofarmaka, sedativa). Nebojte se proto i o tomto problému mluvit s Vaším ošetřujícím lékařem.

    Jak sex ovlivňuje naše zdraví a psychiku

    Spokojenost v sexuálním životě se odráží na našem tělesném i duševním zdraví. Mezi benefity sexu pro naše tělo patří zmírnění bolesti, zvýšení kondice, posílení svalů, rychlejší hubnutí a údajně i prodloužení života. Podstatným benefitem je také posílení imunity. Důležitost sexu pro naši psychiku dokládají zase jeho účinky na posílení paměti, zmírnění stresu a napětí a zlepšení spánku. A v neposlední řadě pomáhá také upevňovat vztah. Problémy v sexuálním životě mohou být častou příčinou znepokojení a frustrací obou partnerů. Proto je nikdy nepřehlížejte a zavčas je řešte. Možností je v dnešní době celá řada. Odměnou Vám bude nejen pevný a harmonický vztah, ale i lepší zdraví.

    Zdroj:

    Sexuální dysfunkce u obézních diabetiků, Urologie pro praxi  06.pdf (solen.cz)

    Stárnutí mužů a jeho komplikace – erektilní dysfunkce a deficit testosteronu, Medicína pro praxi Aging male and its complications - erectile dysfunction and testosterone deficiency syndrome (solen.cz) 

    Články k tématu Nepodceňujte sexuální zdraví

    • Diabetes a erektilní dysfunkce

      Diabetes a erektilní dysfunkce

      · 2 minuty čtení
      Erektilní dysfunkce zahrnuje poruchy, kdy muž není schopen dosáhnout erekce dostatečné k uspokojivé sexuální aktivitě. U diabetiků je dysfunkce erekce 3–5x vyšší než u ostatních mužů a objevuje zhruba o 10–15 let dříve než u ostatní populace.
    • Kapavka – příznaky, přenos a léčba

      Kapavka – příznaky, přenos a léčba

      · 8 minut čtení
      Kapavka spolu se syfilidou, chlamydiemi a trichomoniázou patří mezi čtyři nejčastěji se vyskytující pohlavně přenosné choroby na světě. Každý rok se kapavkou nakazí asi 80-90 milionů lidí, v České republice přes 1 400 lidí za rok, což je dvojnásobný počet než v roce 2008. Léčbu kapavky komplikuje stále narůstající rezistence vůči antibiotikům. Jak kapavku poznat a jaká je základní...
    • Chlamydie – příznaky a léčba

      Chlamydie – příznaky a léčba

      · 5 minut čtení
      S chlamydiovými infekcemi se setkáváme stále častěji jak v ordinacích ambulantních lékařů, tak i v nemocnicích. Pacienti je někdy podceňují, ale je třeba mít na mysli, že v některých případech mohou mít celoživotní následky. Proto je dobré vědět o těchto záludných bakteriích co nejvíce.