Očkování proti nemoci Covid-19: Řešení nežádoucích účinků

10. 3. 2021 · Mgr. Radka Grec · 5 minut čtení
 • Koronavirus

Očkování proti nemoci Covid-19, stejně jako jiná očkování, mohou provázet některé doprovodné příznaky a nežádoucí reakce. Většinou se jedná o mírné příznaky, které do několika dní samy odezní.

Očkování Covid- nežádoucí účinky

Jaké jsou nejčastější reakce na očkování proti nemoci COVID-19?

 • Bolest, otok a začervenání v místě očkování
 • Únava a slabost, závratě
 • Bolesti hlavy
 • Bolesti zad, svalů a kloubů
 • Zvýšená teplota, horečka (teplota nad 38 °C), zimnice
 • Nevolnost, průjem, zvracení
 • Zvětšení a bolest mízních uzlin
 • Vyrážka a svědění kůže

Tyto očekávané reakce se nemusí objevit u každého. Někteří pacienti mají silnější reakci po první dávce, zatímco jiní až po dávce druhé. Dle mnoha odborníků se jedná o jasný důkaz, že vakcína funguje. V ojedinělých případech se může bezprostředně po vakcinaci rozvinout závažná alergická reakce, tzv. anafylaktický šok. Právě proto je třeba neodcházet hned po očkování od lékaře, ale počkat nejméně 15 (lépe 30) minut v jeho blízkosti, protože v případě anafylaktické reakce je nutná okamžitá lékařská pomoc.

Kdy se obrátit na lékaře?

Výše zmíněné reakce na očkování nemusíte Vašemu lékaři hlásit, jsou běžné a očekávané a nemají vliv na účinnost očkování. Pokud ovšem tyto příznaky přetrvávají déle než 3 dny, horší se, nebo když se u Vás po očkování objeví jiné závažné příznaky, obraťte se na svého praktického lékaře. Závažné nežádoucí reakce na očkování jsou lékaři a všichni zdravotničtí pracovníci povinni hlásit na SÚKL, případně to můžete udělat i vy sami.

Jak řešit nejčastější reakce na očkování

V případě všech reakcí na očkování je jedním z hlavních opatření klidový režim, odpočinek či spánek a zdravá, snadno stravitelná strava spolu s dostatečným pitným režimem.

Bolest hlavy, zad, svalů či kloubů

Při bolestech hlavy, zad či kloubů sáhněte pro přípravcích s obsahem ibuprofenu, nejlépe ve formě s rychlým nástupem účinku (tzv. rapid formy). V některých situacích (vysoký krevní tlak, onemocnění žaludku aj.) je vhodnější variantou paracetamol, který lze pro zesílení účinku kombinovat s kofeinem. Léčbu vhodně doplní hořčík, který pomáhá snížit míru únavy a vyčerpání a přispívá k normální činnosti nervové soustavy. Hodí se také v případě bolesti zad spojené se zatuhnutím svalstva. V tomto případě můžete sáhnout i po prohřívacím bylinném gelu, hřejivých náplastech, či nahřívacích gelových polštářcích.

Horečka

O horečce mluvíme v případě, že tělesná teplota přesáhne 38 °C. Zvýšení tělesné teploty je obranným nástrojem našeho těla a dochází při ní k aktivaci imunitního systému. Proto není žádoucí mírně zvýšenou teplotu (do 38 °C) snižovat pomocí léků. Již při mírně zvýšené teplotě je ale třeba navýšit příjem tekutin a vhodné je myslet i na dostatečný příjem vitaminu C, vitaminu D a zinkuLéky na snížení teploty nasazujte tedy až při teplotě nad 38 °C. Obsahují nejčastěji paracetamol. Jeho potřebná dávka závisí na Vaší tělesné hmotnosti, při váze nad 65 kg je vhodné užívat 2 tablety (tj. 1000 mg paracetamolu) po 6 hodinách. Horečku provází zvýšené ztráty tekutin, proto nezapomeňte dostatečně pít. Ztracenou vodu i minerály můžete doplnit pomocí rehydratačního roztoku.

Únava a slabost

Nejlepším lékem na únavu a slabost je dostatek spánku a odpočinku. U některých lidí jsou tyto příznaky provázeny také malátností a závratěmi, proto se opravdu šetřete a pokud je to možné, vezměte si volno. Pomůže také strava bohatá na ovoce a zeleninu, tedy na přírodní zdroje vitaminu. Doporučovanými vitaminy jsou zejména vitaminy skupiny B a vitamin C, které přispívají ke snížení míry únavy a vyčerpání. Dalšími prospěšnými látkami jsou antioxidanty, jako je vitamin E, selen, zinekkoenzym Q10. Z minerálů je nezbytný i příjem hořčíku, který také přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání.

Bolest, otok a začervenání v místě očkování

Jedním z nejrychleji pociťovaných příznaků po očkování je právě bolest a začervenání v místě aplikace očkovací látky. Někteří lidé popisují i slabost v celé ruce a otok, jak v místě očkování, tak i na celé paži. Bolest a otok pomůže zmírnit chladivý gelový obklad, případně mokrý obklad, například z kapesníku. Přikládejte jej na cca 20 minut, několikrát během dne. S postiženou rukou se také doporučuje co nejvíce pohybovat. V případě přetrvávajícího otoku můžete sáhnout i po tzv. venofarmacích (léky posilující žilní i lymfatický systém), např. s obsahem aescinu, případě po octanovém krému.

Vyrážka a svědění kůže

Zejména u alergiků a u osob se zvýšenou citlivostí se může objevit vyrážka a svědění kůže, případně i dutiny ústní. Zmírnit alergickou reakci a svědění pomohou tzv. antihistaminika, tj. léky na alergii. Moderní antihistaminika ve formě tablet se užívají jen jednou denně a nemají tlumivý účinek. Dají se zakoupit i bez lékařského předpisu. V případě svědivé vyrážky na kůži můžete sáhnout i po antihistaminicích ve formě gelu, který pomůže rychle zmírnit nepříjemné svědění. Do kombinace je možné použít i tekutý pudr, nebo chladivý octanový krém.

Zajímá Vás více o očkování?

Máme pro Vás další informace o tom, jaké jsou typy vakcín a jak se připravit na očkováníOčkování je v současnosti tím nejlepším způsobem, jak se chránit před závažným průběhem nemoci Covid-19 i před jeho pozdními komplikacemi, jako je tzv. postcovidový syndrom. Nezapomínejte stále i na další způsoby ochrany – tedy na nošení respirátoru, dezinfekci rukou i na rozestupy.

Nejnovější aktuality týkající se očkování proti onemocnění COVID-19 naleznete zde.

Zdroje:

https://www.mediciproockovani.cz/po-ockovani-covid19/

https://www.sukl.cz/tydenni-zpravy-o-prijatych-hlasenich-podezreni-na-nezadouci

https://www.who.int/news-room/feature-stories/detail/side-effects-of-covid-19-vaccines

Články k tématu Očkování proti nemoci Covid-19: Řešení nežádoucích účinků

 • Očkování proti nemoci Covid-19: Jak se připravit a co očekávat?

  Očkování proti nemoci Covid-19: Jak se připravit a co očekávat?

  · 4 minuty čtení
  • Koronavirus
  • Zdraví a prevence

  Máte před sebou očkování proti koronaviru? Už znáte termín očkování a říkáte si, co Vás asi čeká, jak se co nejlépe připravit a co mít v domácí lékárničce pro případ možné reakce na očkování? Připravili jsme pro Vás pár tipů pro co nejhladší průběh očkování.

 • Testování na koronavirus – typy testů a jak fungují

  Testování na koronavirus – typy testů a jak fungují

  · 6 minut čtení
  • Koronavirus

  Testování je jedním ze základních pilířů v boji s onemocněním COVID-19. Pomáhá totiž včas odhalit infekční osobu a předejít tak dalšímu šíření viru v populaci. Dnes jsou kromě testů na zjištění přítomnosti viru SARS-CoV-2 v těle k dispozici i tzv. protilátkové testy, kterými lze zjistit, zda máte v těle hladinu „ochranných“ protilátek, tedy zda jste již onemocnění...

 • Očkování proti Covid-19: Typy vakcín a čím se liší?

  Očkování proti Covid-19: Typy vakcín a čím se liší?

  · 5 minut čtení
  • Koronavirus

  Očkování je v současnosti tím nejlepším způsobem, jak se chránit před závažným průběhem nemoci COVID-19 i před jeho pozdními komplikacemi, jako je tzv. postcovidový syndrom. Současně se dá očekávat, že čím více osob bude naočkovaných, tím méně se bude vir v populaci šířit. Očkování probíhá s využitím schválených a registrovaných vakcín, a to ve speciálně zřízených očkovacích...