Opruzeniny nejsou zdaleka jen problémem miminek

1. 8. 2019 | 0x
 • Kožní problémy
Opruzeniny, odborně intertrigo nebo lidově zkrátka „vlk“, označují nepříjemný a bolestivý zánět kůže, který vzniká v místech těla, kde je vlhko, teplo a kde o sebe kůže tře. Zejména v teplých měsících roku, kdy se přidá ještě zvýšené pocení, není vznik opruzenin ničím zvláštním. Jak se s nepříjemným problémem vypořádat?

Jak opruzeniny vypadají?

Při opruzení kůže zarudne, svědí a pálí až bolí. V závažnějších případech kůže může začít mokvat a krvácet. Ve většině případů však při rázném zásahu opruzeniny vymizí do několika dnů.

Třísla, podpaží, faldíky…

Opruzeniny vznikají nejčastěji v kožních záhybech, kde o sebe kůže tře nebo kde se pokožka setkává s oblečením. Jsou to hlavně třísla, vnitřní strany stehen, podpaží, v oblasti pod prsy, mezi prsty u nohou nebo v oblasti konečníku a intimních partií. Osoby trpící nadváhou nebo obezitou jsou přirozeně opruzeninami ohroženy více. Je doloženo, že muži trpí častěji opruzeninami než ženy. Vznik opruzenin může ovlivnit třeba i typ zaměstnání, dost často trápí řidiče z povolání, nebo vyznavače některých sportů, např. cyklisty. Také nevhodně zvolené oblečení může ke vzniku opruzenin silně přispět (punčocháče, legíny, tanga, slimky apod. – obzvláště za horkého počasí). Opruzeniny častěji trápí diabetiky nebo lidi se poruchami imunity.

Opruzeniny

Jak se zbavit opruzenin?

Obtíže obvykle rychle vymizí, pokud se vám podaří udržovat postižená místa suchá, čistá a dobře větraná – proto zvolte volné oblečení, nejlépe bavlněné. Po koupeli (ve vlažné vodě, za použití antibakteriálního mýdla) postižená místa jemně osušte a ošetřete pomocí zásypu nebo speciálních mastí či krémů na opruzeniny, který podráženou pokožku zklidní a přispějí k její rychlejší regeneraci. Vhodná je například kalciová (calcium pantothenicum) nebozinková mast či masti s dexpanthenolem. V přírodním léčitelství se k ošetřování opruzenin používala lopuchová mast nebo obklady z měsíčku lékařského, který je součástí i některých komerčně vyráběných přípravků proti opruzeninám.

Kvasinky a bakterie při opruzeninách

V případě, že opruzeniny při těchto základních opatřeních neustupují, je možné, že se přidala i kvasinková či bakteriální infekce. V tom případě je pak vhodná lokální aplikace některého z volně prodejných lékůs antimykotickým účinkem (ty obvykle účinkují i proti některým typů bakterií). Pokud se po několika dnech léčby tímto přípravkem stav nelepší, zarudlá místa se nezmenšují či naopak začínají mokvat nebo se objevují puchýřky, pak je čas navštívit lékaře, který vám poradí s další léčbou.

Jaká je prevence opruzenin?

Prevence opruzenin spočívá v eliminaci faktorů, které jejich vznik vyvolávají. Zde jsou naše tipy proti opruzeninám:

 • Snažte se zabránit nadměrnému pocení. Proti nadměrnému pocení pomáhá dle tradiční medicíny např. pití šalvějového čaje.
 • Noste vzdušné oblečení a bavlněné prádlo.
 • Podržujte správnou hygienu – běžně stačí koupel/sprcha jedenkrát denně, event. poté, co jste se silně zapotili. Ani přehnaná hygiena kůži nesvědčí.
 • Po koupeli pokožku jemně, ale pečlivě osušte a ošetřete vhodnými přípravky (zásyp, mast proti opruzeninám).
 • Noste pohodlnou prodyšnou obuv, bavlněné ponožky, v létě sandály.
 • Vyhýbejte se dlouhému sezení na sedadlech z neprodyšných umělých materiálů.
 • Na cesty se vybavte vlhčenými antibakteriálními ubrouskya těmi otírejte rizikové partie.
 • Pokud trpíte nadváhou, pokuste se o její snížení.

Zdroje:

https://www.mojezdravi.cz/nemoci/opruzeniny-2314.html

https://www.zbynekmlcoch.cz/medicina/fotografie-a-obrazky-anatomie-a-nemoci/jak-vypada-opruzenina-opruzeniny-obrazek-fotografie

https://www.mayoclinic.org/skin-rash/sls-20077087?s=6

Články k tématu Opruzeniny nejsou zdaleka jen problémem miminek

 • Jak ošetřit drobná poranění kůže?

  Jak ošetřit drobná poranění kůže?

  • Kožní problémy

  Při cestování, na túrách, při koupání, táboření i sportu, ale také při běžném provozu domácnosti. Tam všude Vás mohou potkat drobná poranění. Nejčastěji se jedná o odřeniny, puchýře, strženou kůži a drobná řezná poranění.

 • Jak ošetřit popáleniny?

  Jak ošetřit popáleniny?

  • Kožní problémy

  Popáleniny vznikají působením vysokých teplot na povrch těla. Nejčastějšími příčinami jejich vzniku jsou oheň, horké tekutiny, sluneční záření, chemikálie nebo elektrický proud.

 • Jak ošetřit puchýře?

  Jak ošetřit puchýře?

  • Kožní problémy

  Puchýře, otlaky či mozoly vznikají nejčastěji v důsledku nevhodné obuvi či kloubních deformit na chodidlech. Často hraje důležitou roli i délka pobytu v dané obuvi, tření, či nadměrné