Opruzeniny nejsou zdaleka jen problémem miminek

1. 8. 2022 · PharmDr. Hana Vondrušková · 4 minuty čtení
 • Kožní problémy
 • Krása a péče
 • Kožní, nehtové mykózy

Opruzeniny, odborně intertrigo nebo lidově zkratka „vlk“, označují nepříjemný a bolestivý zánět kůže, který vzniká v místech těla, kde je vlhko, teplo a kde se o sebe kůže tře. Zejména v teplých měsících roku, kdy se přidá ještě zvýšené pocení, není vznik opruzenin ničím zvláštním. Jak se s nepříjemným problémem vypořádat vám poradíme v našem článku.


Opruzeniny nejsou jenom plenková vyrážka, umí často potrápit i dospělé.
Opruzeniny se vyskytují mezi kožními záhyby v důsledku tření, vlhkosti a nedostatku proudění vzduchu.

Jak opruzeniny vypadají?

Při opruzení kůže zarudne, svědí a pálí až bolí. V závažnějších případech kůže může začít mokvat a krvácet. Ve většině případů však při rázném zásahu opruzeniny vymizí do několika dnů.

Opruzeniny u dospělých - koho trápí nejčastěji?

Opruzeniny vznikají nejčastěji v kožních záhybech, kde o sebe kůže tře nebo kde se pokožka setkává s oblečením. Jsou to hlavně třísla, vnitřní strany stehen, podpaží, v oblasti pod prsy, mezi prsty u nohou nebo v oblasti konečníku a intimních partií. Osoby trpící nadváhou nebo obezitou jsou přirozeně opruzeninami ohroženy více. Je doloženo, že muži trpí častěji opruzeninami než ženy.

Vznik opruzenin může ovlivnit třeba i typ zaměstnání, dost často trápí řidiče z povolání, nebo vyznavače některých sportů, např. cyklisty. Také nevhodně zvolené oblečení může ke vzniku opruzenin silně přispět (punčocháče, legíny, tanga, slimky apod. – obzvláště za horkého počasí). Opruzeniny častěji trápí diabetiky nebo lidi se poruchami imunity.


Jak se zbavit opruzenin?

Obtíže obvykle rychle vymizí, pokud se vám podaří udržovat postižená místa suchá, čistá a dobře větraná – proto zvolte volné oblečení, nejlépe bavlněné. Po koupeli (ve vlažné vodě, za použití jemného mýdla) postižená místa jemně osušte a ošetřete pomocí zásypu nebo speciálních mastí či krémů na opruzeniny, který podráženou pokožku zklidní a přispějí k její rychlejší regeneraci. Vhodná je například kalciová (calcium pantothenicum) nebo zinková mast či masti s dexpanthenolem. V přírodním léčitelství se k ošetřování opruzenin používala lopuchová mast nebo obklady z měsíčku lékařského, který je součástí měsíčkových krémů proti opruzeninám.

Kvasinky a bakterie při opruzeninách

V případě, že opruzeniny při těchto základních opatřeních neustupují, je možné, že se přidala i kvasinková či bakteriální infekce. V tom případě je pak vhodná lokální aplikace některého z volně prodejných léků s antimykotickým účinkem (ty obvykle účinkují i proti některým typů bakterií). Pokud se po několika dnech léčby tímto přípravkem stav nelepší, zarudlá místa se nezmenšují či naopak začínají mokvat nebo se objevují puchýřky, pak je čas navštívit lékaře, který vám poradí s další léčbou.

Jaká je prevence opruzenin?

Prevence opruzenin spočívá v eliminaci faktorů, které jejich vznik vyvolávají. Zde jsou naše tipy proti opruzeninám:

 • Snažte se zabránit nadměrnému pocení. Proti nadměrnému pocení pomáhá dle tradiční medicíny např. pití šalvějového čaje.
 • Noste vzdušné oblečení a bavlněné prádlo.
 • Podržujte správnou hygienu – běžně stačí koupel/sprcha jedenkrát denně, event. poté, co jste se silně zapotili. Ani přehnaná hygiena kůži nesvědčí.
 • Po koupeli pokožku jemně, ale pečlivě osušte a ošetřete vhodnými přípravky (zásyp, mast proti opruzeninám).
 • Noste pohodlnou prodyšnou obuv, bavlněné ponožky, v létě sandály.
 • Vyhýbejte se dlouhému sezení na sedadlech z neprodyšných umělých materiálů.
 • Na cesty se vybavte vlhčenými antibakteriálními ubrousky a těmi otírejte rizikové partie.
 • Pokud trpíte nadváhou, pokuste se o její snížení.

100 ml
Vysušuje mokvající místa na pokožce a kožní záhyby. Zklidňuje pokožku.
krémpasta 30 g
Krémpasta pro citlivou kůži pomáhá předcházet vzniku opruzenin.
mast 30 ml
5.0
(3)
Mast pečuje o popraskanou, suchou a podrážděnou pokožku dětí i dospělých.
spray 100 ml
4.5
(2)
Ochraňuje před opruzeninami a zklidňuje podrážděnou pokožku.


Články k tématu Opruzeniny nejsou zdaleka jen problémem miminek

 • Rosacea: příčiny, diagnostika a léčba

  Rosacea: příčiny, diagnostika a léčba

  · 5 minut čtení
  • Kožní problémy
  • Krása a péče
  Rosacea neboli růžovka je chronické zánětlivé kožní onemocnění, které se projevuje zejména zarudnutím v obličeji. Mezi typické příznaky rosacey, patří výskyt trvale rozšířených krevních cév. Nejčastěji propuká v dospělosti mezi 30. a 60. rokem života.
 • Zarostlé chloupky – jak vznikají, kde se tvoří a jak jim předcházet

  Zarostlé chloupky – jak vznikají, kde se tvoří a jak jim předcházet

  · 5 minut čtení
  • Krása a péče
  • Kožní problémy
  Jako zarostlý chloupek označujeme stav, kdy vlasový stvol nevyroste nad kůži, ale zůstane pod jejím povrchem, kde vyvolá zánětlivou reakci. Většinou se problém vyřeší sám, někdy je však procesu hojení trochu pomoci. Jak se se zarostlými chloupky vypořádat?
 • Pigmentové skvrny v obličeji a jak na ně

  Pigmentové skvrny v obličeji a jak na ně

  · 5 minut čtení
  • Krása a péče
  • Kožní problémy
  Problémy s pigmentovými skvrnami v obličeji řeší mnoho žen, a to zejména v létě, kdy je pokožka častěji vystavena intenzivnímu slunečnímu záření. Odborně se pigmentové skvrny v obličeji označují termínem „melasma“. Pigmentové skvrny nejsou ze zdravotního hlediska nebezpečné, ale pro ženy, které se s nimi potýkají, jsou velmi nepříjemným kosmetickým problémem.