Osteoporóza - příznaky a léčba

1. 6. 2023 · 4 minuty čtení

Slabé porézní kosti, které jsou náchylné ke zlomeninám – tak by se dala zjednodušeně dala charakterizovat osteoporóza. Možná si říkáte, že takový problém se vás netýká. Osteoporóza však umí být zákeřná a před samotnou zlomeninou může působit tichými, nenápadnými symptomy.  Co na řídnutí kostí upozorní a jaká je nejlepší prevence osteoporózy? Detaily prozradíme v našem článku.

PharmDr. Jan Bureš Ph.D.
PharmDr. Jan Bureš Ph.D.
Osteoporóza - příznaky a léčba

Co je to osteoporóza?

Výraz "osteoporóza" vznikl spojením řeckých slov "osteo" – kost a "porosis" – děravost. Tato kombinace označuje stav, kdy kosti ztrácejí svoji hustotu a pevnost, což vede ke zvýšené křehkosti a zvýšenému riziku zlomenin

Související kategorie produktů:

Ve valné většině případů postihuje řídnutí kostí ženy po menopauze, tedy obvykle po 50. roku věku. Nepříjemnou stránkou osteoporózy může být kromě kromě bolesti a omezení pohyblivosti také nepohodlí spojené se závislostí postiženého člověka na druhé osobě, resp. neschopnost postarat se sám o sebe. Fyzická nepohoda následně ovlivňuje psychický stav a celkovou kvalitu života. Řídnutí kostí navíc není jen solitérní problém, jak by se na první pohled mohlo zdát. Naše kosti jsou nejen opěrným systémem našeho těla, ale i bohatou zásobárnou mnoha důležitých minerálů a kostní dřeně, která je nezbytná pro krvetvorbu.

Co způsobuje osteoporózu?

Osteoporóza snastupuje s přibývajícím věkem, kdy naše kosti ztrácejí rovnováhu mezi obnovou a ubýváním kostní hmoty. Dokud jsou oba tyto procesy v rovnováze, jsou kosti pevné. Pro vznik pevné kostní hmoty je důležité přiměřené zatížení – tj. pravidelný pohyb a strava bohatá na vápník. S věkem, a to již od 35. roku života, začíná převažovat odbourávání kostí nad jejich novotvorbou. U žen po menopauze se tento proces značně urychlí.

 

Řídnutí kostí – kdo je nejvíce ohrožen?

  • Ženy po menopauze
  • Osoby s nedostatkem pohybové aktivity
  • Osoby s nízkou tělesnou hmotností či s nedostatečnou výživou
  • Chronicky nemocní (diabetici, pacienti s onemocněním jater a ledvin...)
  • Pacienti dlouhodobě užívající některé léky (např. glukokortikoidy)
  • Kuřáci a osoby s nadměrným příjmem alkoholu

Osteoporózou neboli řídnutím kostí trpí v České republice 8 % procent dospělé populace, zhruba 750 000 lidí. Pouze jedna pětina z takto postižených se léčí. Že pacient trpí osteoporózou, se často dozví až s první zlomeninou.

Kdy vyhledat lékaře?

  • Po 50. roce života u žen (po 65. roce u mužů)
  • Při poklesu tělesné výšky o více než 3 cm
  • Při zlomenině kosti i kvůli nepatrné příčin
Žena po menopauze a prevence osteoporózy pravidelným pohybem.
Jedním ze způsobů, jak minimalizovat riziko osteoporózy, je pravidelný pohyb, který podporuje zdraví kostí.

Režimová a preventivní opatření

  • Dbejte na dostatečný příjem potravin bohatých na vápník a vitamin D, a to i v případě, že je užíváte formou léku či doplňku stravy.
  • Pravidelně a přiměřeně se hýbejte. Střídejte různé pohybové aktivity, důležité je i posilování svalů, koordinace a  rovnováha. Pohyb na čerstvém vzduchu vám pomůže zajistit i dostatečnou tvorbu vitaminu D.
  • Vyhněte se pádům. Pozor na kluzké povrchy, používejte opěrné pomůcky.
  • Myslete na své kosti již v  mládí – dopřejte jim dostatečnou výživu i pravidelný pohyb. Ze zásob z mládí budete čerpat po zbytek života.
  • V případě nadváhy snižte tělesnou hmotnost.
  • Omezte kouření.


Články k tématu Osteoporóza - příznaky a léčba

O autorovi
PharmDr. Jan Bureš Ph.D.
PharmDr. Jan Bureš Ph.D.
V roce 2012 jsem dokončil studium Farmaceutické fakulty v Hradci Králové. Zde jsem následně absolvoval doktorské studium, při němž jsem se věnoval výzkumu nových léčiv a jejich analýze v biologickém materiálu. V rámci úspěšného týmu jsem se zúčastnil řady mezinárodních projektů včetně publikací v odborných zahraničních časopisech. Po obhájení disertační práce vedla má cesta do lékárny. V roce 2016 jsem nastoupil na pozici lékárníka v liberecké pobočce Dr. Max. Moje zaujetí a záliba v číslech, moderních trendech a technologiích mě v rámci společnosti postupně dovedly k novým projektům – aktuálně zajišťuji odborné a provozní vedení několika e-shopových poboček. Současně se jako autor podílím na publikování článků se zdravotní tematikou, což mi pomáhá sledovat aktuální dění v oboru. Ve volném čase se věnuji cestování a počítačovým hrám. V pracovním i osobním životě zastávám přístup „Když už něco děláš, dělej to pořádně!“.
Číst více od autora
O autorovi
PharmDr. Jan Bureš Ph.D.
PharmDr. Jan Bureš Ph.D.
V roce 2012 jsem dokončil studium Farmaceutické fakulty v Hradci Králové. Zde jsem následně absolvoval doktorské studium, při němž jsem se věnoval výzkumu nových léčiv a jejich analýze v biologickém...
Číst více od autora