Osteoporóza
Osteoporóza znamená řídnutí kostí. Kostní hmota ubývá, kosti ztrácí svou pevnost, začnou být křehké a při úrazu se mohou snáze zlomit. Přitom kosti nejsou jen opěrným systémem našeho těla, jsou i bohatou zásobárnou mnoha důležitých minerálů a kostní dřeně, která je nezbytná pro krvetvorbu.
Kdo je více ohrožen?
- Ženy po menopauze
- Osoby s nedostatkem pohybové aktivity
- Osoby s nízkou tělesnou hmotností či s nedostatečnou výživou
- Chronicky nemocní (diabetici, pacienti s onemocněním jater a ledvin...)
- Pacienti dlouhodobě užívající některé léky (např. glukokortikoidy)
- Kuřáci a osoby s nadměrným příjmem alkoholu
Projevy osteoporózy
- V počátku obvykle minimální nebo dokonce žádné
- Neurčité bolesti zad, „kulacení“ zad
- Častější zlomeniny (obratle, zápěstí, paže, krček stehenní kosti...)
Průběh
Kostní hmota se každý den formuje i odbourává. Dokud jsou oba tyto procesy v rovnováze, jsou kosti pevné. Pro vznik pevné kostní hmoty je důležité přiměřené zatížení – tj. pravidelný pohyb a strava bohatá na vápník. S věkem, a to již od 35. roku života, začíná převažovat odbourávání kostí nad jejich novotvorbou. U žen po menopauze se tento proces ještě urychlí. Osteoporózu lze odhalit díky bezbolestnému vyšetření, tzv. denzitometrii, která stanoví hustotu kostní hmoty.
Kdy vyhledat lékaře?
- Po 50. roce života u žen (po 65. roce u mužů)
- Při poklesu tělesné výšky o více než 3 cm
- Při zlomenině kosti i kvůli nepatrné příčin
Režimová a preventivní opatření
- Dbejte na dostatečný příjem potravin bohatých na vápník a vitamin D, a to i v případě, že je užíváte formou léku či doplňku stravy.
- Pravidelně a přiměřeně se hýbejte. Střídejte různé pohybové aktivity, důležité je i posilování svalů, koordinace a rovnováha. Pohyb na čerstvém vzduchu vám pomůže zajistit i dostatečnou tvorbu vitaminu D.
- Vyhněte se pádům. Pozor na kluzké povrchy, používejte opěrné pomůcky.
- Myslete na své kosti již v mládí – dopřejte jim dostatečnou výživu i pravidelný pohyb. Ze zásob z mládí budete čerpat po zbytek života.
- V případě nadváhy snižte tělesnou hmotnost.
- Omezte kouření.
Pomoc z lékárny
Články k tématu Osteoporóza
Křeče a bolesti svalů
· 4 minuty čteníKřeče a bolesti svalů vznikají nejčastěji v důsledku jejich přetížení při náročné práci a sportovní aktivitě či vlivem nedostatku minerálů. Minerály, především hořčík, sodík a draslík, mohou v těle chybět při jejich nedostatečném příjmu stravou, či díky jejich zvýšenému vylučování při pocení, průjmu, horečce a při užívání některých léků.
Jak zůstat ve formě v období menopauzy?
· 2 minuty čteníI když se to tak možná nezdá, menopauza je začátkem krásné životní etapy. Lze ji přijmout s optimismem a nadhledem. V tom vám pomůže pravidelný pohyb, čerstvý vzduch a vyvážený jídelníček. Přečtěte si jaký druh sportu a stravy je pro toto období nejvhodnější.Máte dostatek vitamínu D?
· 5 minut čteníVitamin D je mezi vitaminy unikátní. Vzhledem k naší zeměpisné poloze, životnímu stylu a stravovacím návykům jej však více než 95 % populace v České republice nemá dostatek. Jak do těla vitamin D nejlépe doplnit, vám prozradíme na následujících řádcích.