Plíce a postcovidový syndrom: Jak se dostat zpět do formy?

11. 4. 2021 · Mgr. Radka Grec · 6 minut čtení

V souvislosti s onemocněním COVID 19 se u mnoha lidí, kteří touto nemocí prošli, setkáváme i s tzv. postcovidovým syndromem. Jedná se o soubor rozličných příznaků, přičemž nejčastěji jsou postiženy dolní dýchací cesty a plíce. Až 20 procent pacientů tak může pociťovat příznaky jako je kašel a zvýšená dráždivost dýchacích cest, dušnost, bolesti na hrudi a časté zadýchávání. Hojně se setkáváme také se zhoršením chronických nemocí dýchacích cest, jako je astma a chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN).

 

Plíce a postcovidový syndrom

Kdo je více ohrožen?

Postcovidovým postižením plic jsou více ohroženi starší pacienti a pacienti, kteří měli závažnější průběh či museli být hospitalizováni. Z hospitalizovaných pacientů pak častěji ti, kteří podstoupili terapii kyslíkem či mechanickou ventilaci.

Jaké změny zanechává onemocnění COVID-19 na plicích

Onemocnění COVID-19 či na něj nasedající zápal plic mohou u některých pacientů zanechat na plicích zánětlivé změny až přestavbu plicní tkáně (plicní fibróza). Dýchací cesty jsou po prodělaném onemocnění také více citlivé k vnějším vlivům. To může pacient pociťovat jako jejich zvýšenou dráždivost (a náchylnost ke kašli) či zvýšenou stažlivost a následně pocity nedostatku dechu, tedy dušnost.  

Co si představit pod pojmem dušnost a co je její příčinou?

Dušnost je subjektivní pocit nedostatku dechu či nemožnosti se nadechnout. Ač se jedná o velmi nepříjemný pocit, není třeba se vždy obávat závažnějšího postižení plic. A to proto, že příčina dušnosti nemusí být vždy v dýchacím ústrojí. Často za ni mohou jiné stavy provázející onemocnění COVID-19, jako je nedostatečnost srdečně cévního systému, postižení nervů, ledvin, chudokrevnost či například ochabnutí svalů po dlouhotrvajícím pobytu na lůžku.

Kdy k lékaři?

Dušnost či bolest na hrudi jsou závažné příznaky a mohou vznikat z mnoha příčin. Proto při jejich výskytu vždy vyhledejte Vašeho lékaře. Návštěvu neodkládejte také v případě přetrvávajícího kašle, zvýšené teploty, horečky či nadměrného pocení.

 

Komentář odborníka:

Obecně platí, že pokud se po samoléčbě trvající do 7-10 dní stav nezlepší, vždy je lépe kontaktovat lékaře.

MUDr. Ivana Čierná – Peterová
Na dotaz odpovídá MUDr. Ivana Čierná – Peterová

Odborný plicní lékař, Brandýs nad Labem

Obecně platí, že pokud se po samoléčbě trvající do 7-10 dní stav nezlepší, vždy je lépe kontaktovat lékaře.

Lékaře doporučuji kontaktovat v následujících případech:
  • u chronických pacientů se základním plicním onemocněním - s asthmatem či CHOPN,
  • v případě kašle, který se dostavuje v průběhu dne a pak především v noci a trvá déle než 7 dní, přichází v záchvatech,
  • pokud je kašel provázený pískoty, sípáním, které jsou slyšitelné druhou osobou,
  • pokud pacient odkašlává „zbarvené sputum“ (nejčastěji zeleně) může se jednat o příznak bakteriální superinfekce a je třeba nasadit antibiotickou léčbu, stejně tak, pokud pacient odkašlává narůžovělé spůtum. Přítomnost krve může signalizovat velmi závažný stav,
  • při bolesti nebo tlaku na hrudi, zvýšené dechové či tepové frekvenci kontaktovat lékaře ihned,
  • pokud má pacient příznaky dušnosti (není schopen říci bez přestávek mezi slovy větu), v případě návratu zvýšených teplot kolem 38-39 st.C nebo při změnách v chování pacienta, poruchách paměti či změn v mluvení, nemožnosti něco říci, vždy ihned kontaktovat lékaře,
  • Pokud pacient pozoruje otoky DK, ale i rukou, obličeje,
  • Jde o symptomy, které jsou typické pro postižení dolních dýchacích cest a je třeba vyšetření lékaře. Je vždy nutné vyloučit i postižení jiného systému než jsou plíce (je nutné vyloučit plicní embolizaci, IM nebo jiné kardiovaskulární komplikace).Zdůraznila bych komunikaci s lékařem. Lékaři jsou na osobní i online komunikaci připraveni.

     

    Jak se postcovidové postižení plic léčí?

    V případě kašle se postupuje stejně jako při běžném kašli provázejícím nachlazení. Při výskytu hlenu v dýchacích cestách jsou lékem volby tzv. mukoaktivní látky, tedy přípravky ztekucující hlen a usnadňující jeho vykašlávání. V případě suchého a dráždivého kašle se nasazují antitusika, tj. léky zklidňující dráždění ke kašli. V obou případech je nezbytný dostatečný pitný režim, ideálně formou průduškového čaje. Léčbu vhodně doplní i bylinné pastilky  (islandský lišejník, jitrocel a mateřídouška), které zklidňují podrážděnou sliznici.

    Lékař může předepsat i další léčbu. Zvýšenou dráždivost a stažlivost dýchacích cest lze mírnit inhalačními léky, které se běžně užívají v léčbě průduškového astmatu. Často se užívají i léky tlumící alergie (tzv. antihistaminika), léky mírnící zánět (tzv. kortikoidy) a v některých případech i antibiotika. S dechovou rehabilitací a s nácvikem správného zapojení svalů Vám pomůže i fyzioterapeut.

    Co pro sebe můžete udělat sami

    Kromě již zmíněného pitného režimu nezapomínejte také na pestrou a vyváženou stravu bohatou na čerstvé ovoce a zeleninu. Důležitý je zejména dostatečný denní příjem vitaminu C, zinku a vitaminu D. Pro rekonvalescenci je nezbytný také dostatečný denní příjem bílkovin, nejlépe ve formě netučných mléčných výrobků, libového masa (kuřecí, králičí), vejce či luštěnin. Důležitá je také pravidelná a přiměřená pohybová aktivita (nejméně 30 minut denně), vzpřímené držení těla při běžných denních aktivitách a v mnoha případech i nácvik správného zapojení dýchacích svalů. A v neposlední řádě je nezbytná i psychická pohoda, omezení stresu, a především dostatek spánku.

    Zdroj:

    Post‑covidový syndrom – další záludnost COVID‑19. Medical Tribune 03/2021

    Možnosti rehabilitace u pacientů po prodělaném onemocnění covid-19. Edukační materiál pro pacienty

    Články k tématu Plíce a postcovidový syndrom: Jak se dostat zpět do formy?

    • Astma bronchiale – průduškové astma

      Astma bronchiale – průduškové astma

      · 5 minut čtení
      Astma je závažné chronické zánětlivé onemocnění dýchacích cest. Průdušky astmatika nadměrně reagují na některé podněty vnějšího prostředí (alergeny, prach a další), stáhnou se a výsledkem je obtížné dýchání, kašel a pískot.
    • CHOPN: Chronická obstrukční plicní nemoc

      CHOPN: Chronická obstrukční plicní nemoc

      · 4 minuty čtení
      Chronická obstrukční plicní nemoc je velmi závažné onemocnění, při kterém dochází ke snížení plicních funkcí. Pacienti pak trpí dušností, kašlem a dalšími problémy spojenými s nedostatečným okysličováním organismu. Jak probíhá léčba CHOPN a jaké jsou rizikové faktory? Vše se dozvíte v následujícím článku.
    • Zánět hrtanu neboli laryngitida bývá u dětí častou komplikací virových infekcí horních cest dýchacích, zejména v jarním a podzimním období. U kojenců a batolat může být tento stav vážnější a vyžaduje včasnou lékařskou pomoc.
    O autorovi
    Mgr. Radka Grec
    Mgr. Radka Grec
    Od malička mi lékárna voněla. Často jsem do ní chodila pro letáčky, za kapesné jsem si kupovala hroznové cukry a vitaminy, později i kosmetiku. To, že bych v lékárně jednou ráda pracovala, jsem věděla již na základní škole a nikdy jsem této volby nelitovala. Jasně, že to není vždy snadné, některé dny jsou opravdu náročné. Přesto vidím v práci v lékárně smysl, my lékárníci jsme takoví snadno dostupní zdravotní rádci. A protože ne vždy můžete mít nějakého lékárníka po ruce, jsem moc ráda, že můžu tvořit texty do naší on-line poradny. Jsem maminkou dvou malých sportovců, a i já ve svém volném čase ráda sportuji. Proto jsou mi nejbližší témata dětských nemocí, úrazů, pohybové medicíny a jako ženě i péče o pleť a dermokosmetika.
    Číst více od autora
    O autorovi
    Mgr. Radka Grec
    Mgr. Radka Grec
    Od malička mi lékárna voněla. Často jsem do ní chodila pro letáčky, za kapesné jsem si kupovala hroznové cukry a vitaminy, později i kosmetiku. To, že bych v lékárně jednou...
    Číst více od autora