Vaginální suchost

1. 10. 2020 · 3 minuty čtení
 • Ženy
 • Intimní hygiena

Vaginální suchost trápí čas od času v produktivním věku minimálně každou druhou ženu. Navině jsou především výkyvy v hladinách ženských pohlavních hormonů, estrogenů. Proto se s přechodnými pocity suchosti poševní sliznice mohou ženy v produktivním setkávat např.  i před menstruací, v těhotenství, po porodu či během období kojení.  

Vaginální suchost

Nejvíce se ovšem svysycháním poševní sliznice setkávají ženy po  menopauze, a to díky úbytku ženských pohlavní hormonů, které doposud zajišťovaly účinné zvlhčení a regeneraci poševní sliznice. V pochvě se vytváří méně vaginální tekutiny, postupně dochází k atrofii poševní sliznice, tedy ke ztenčení a sklonu k poranění. Proto sedíky nedostatečnému zvlhčení poševní sliznice,kromě pocitu suchosti a pálení, objevuje i bolestpři pohlavním styku a uvnitř pochvy mohou vznikat i drobné oděrky a praskliny a častější infekce 

Ačkoli jsou projevy související s vaginální suchostí v období menopauzy přirozeným jevem, neměly by výrazně omezovat ženu v každodenních činnostech a sexuálním životě.Navštivte proto lékaře, pokud je svědění a pálení obtěžující či v případě výskytu vaginálního výtoku čikrvácení mimo menstruační cyklus 

Jak zmírnit vaginální suchost? 

V případě, že vaginální suchost způsobuje nepříjemné pocity svědění až pálení, je vhodné použít některý z dostupných přípravků ve formě mastí či krémů na vaginální suchost. Obsahujínejčastěji probiotika, fytoestrogeny (přírodní forma ženských pohlavních hormonů), kyselinu hyaluronovoua dalších látky se zvlhčujícím a vyživujícím účinkem.  

Speciální přípravky pro intimní hygienu

Mnohdy souvisí vaginální suchost i s používáním klasického mýdla v péči o intimní partie. Běžné mýdlo či sprchový gel mají zásadité pH, tím může docházet k podráždění a vysušení citlivé sliznice. Proto v péči o intimní partie používejte pouze intimní mycí gely a vždy jen k oplachům zvenku. V případě vaginální suchosti jsou ideální volbou přípravky, které obsahují hydratační složky (kys. hyaluronová). 

Pro zmírnění nepříjemných až pocitů při milování je řešením použití lubrikačního gelu, přičemž existují základní 2 druhy lubrikačních gelů, a to na vodní a na silikonové bázi. Další možnostíjsoui volně prodejné léky a doplňky stravy pro obdobímenopauzy, které obsahují přírodní fytoestrogeny ze sóji a červeného jetele, a pomáhají zmírnit i další doprovodné příznaky menopauzy (návaly horka, pocení, nervozita apod.). 

Režimová a preventivní opatření 

Noste prodyšné, nejlépe bavlněné spodní prádlo, které zajišťuje dostatečný komfort a chrání intimní oblast před zapařením. Omezte nošení těsného oblečení (např. upnutých kalhot). Mezi významné a často opomíjené faktory patří i obecné zásady zdravého životního stylu: pestrá a vyvážená strava s dostatkem zdraví prospěšných látek, dostatečný pitný režim a pravidelnápohybová aktivita. Důležitá je i psychická pohoda, omezení stresu, dostatečný odpočinek a kvalitní spánek. 

Články k tématu Vaginální suchost

 • Co pomůže při vaginální mykóze?

  Co pomůže při vaginální mykóze?

  · 2 minuty čtení
  • Ženy
  • Vaginální infekce
  • Intimní hygiena
  Vaginální mykóza je nepříjemné onemocnění vaginy a jejím nejčastějším původcem je kvasinka Candida albicans. Kvasinky jsou součástí běžné mikroflóry a neškodí, dokud se nepřemnoží. Až 75 % žen onemocní alespoň jednou za život vaginální mykózou. U mnoha z nich dochází k tomuto onemocnění opakovaně.
 • Endometrióza trápí až 10 % žen v plodném věku. Jaké má příznaky?

  Endometrióza trápí až 10 % žen v plodném věku. Jaké má příznaky?

  · 3 minuty čtení
  • Ženy
  • Hormonální systém
  • Bylinky

  Endometrióza postihuje 5–15 % žen v plodném věku. Patří tak mezi poměrně častá, přesto málo známá chronická a bolestivá ženská onemocnění. Je způsobena přítomností endometria (tj. děložní sliznice neboli výstelky dělohy) mimo dělohu. Nejčastěji zasahuje další orgány v malé pánvi - pobřišnici, vaječníky, močový měchýř či střevo. Prakticky ale může zasáhnout jakoukoli tkáň v těle, kromě srdce...

 • Menopauza – mýty a fakta

  Menopauza – mýty a fakta

  · 4 minuty čtení
  • Menopauza
  • Ženy
  Menopauza nemá obecně moc dobrou reputaci. Přitom se jedná o zcela přirozený proces, kterým kolem padesátého roku života prochází každá žena. Přesto o menopauze stále koluje spousta mýtů a ne vždy zcela správných informací.