Zvýšená kazivost zubů

Zubní kazje infekční onemocnění poškozující tkáň zubu. Vzniká v důsledku nedostatečné zubní hygieny, kdy se v ústech hromadí zubní plak, jehož bakterie tvoří v ústech kyselinynarušují zubní sklovinu. Kromě nesprávné a nepravidelné zubní hygieny souvisí zvýšenákazivost zubů i s nevhodnou výživou (častá konzumace sladkostí, pití kyselých a sladkých nápojů), sníženou tvorbou slin nebo s refluxní chorobou jícnu. Přesto základní vyvolávající příčinou zubního kazu je vždy zubní plak, apředevším bakterie v něm obsažené. Ten může být i podkladem pro pozdější rozvoj zánětu dásní, parodontózy nebo nepříjemného zápachu z úst. 

 

Zvýšená kazivost zubů

Jak poznat zubní kaz ?

Počínající zubní kaz křídově bílou barvu a v tomto stádiu lze jeho rozvoj správnou péčí ještě plně zvrátit. Později jsou již v postiženém zubu patrné viditelné otvory a prohlubně a kaz postupně zasahuje hlouběji do zubní skloviny do zuboviny. Při jejím postižení se již objevuje bolestivost a zvýšená citlivost  zubu, například při konzumací horkých, studených či kyselých potravin.  

Neléčený zubní kaz se může rozšířit do zubní dřeně a vyvolat její zánět, případně vézt až k rozpadu zubu. Závažnou komplikací je i průnik infekce do krevního oběhu a její následné rozšíření do celého organismu, kde může ohrozit i jiné orgány v těle (např. srdce). Proto při jakémkoliv podezření na zubní kaz vždy co nejdříve vyhledejte vašeho zubního lékaře. Velmi ošemetná může býti zvýšená kazivost zubů u dětí. Obzvláště kazivost mléčných zoubků má velmi rychlý průběh a může narušit i vývoj trvalého chrupu.  

Jak na zubní kaz ?

Léčba zubního kazu spočívá vždy v odborném ošetření zubním lékařem, který kaz odvrtá anásledně zub vyplní vhodnou zubní výplní nebo plombou. Počínající zubní kaz je možné ošetřit gely sfluoridy  (Elmex zubní gel), které obnovují zubní sklovinu, čímž zpomalují či úplně zastavují rozvoj zubního kazu. 

Zubní kartáček i ústní sprcha 

Hlavní prevencí zubního kazu je vždy důsledná každodenní ústní hygiena. Zubní kartáček  by měl mít malou hlavičku, aby se dostal i k obtížně dostupným místům a k zadním zubům. Zubní pasta proti zubnímu kazu by měla vždy obsahovat fluoridy, které pomáhají posilovat zubní sklovinu. Protože mnoho zubního kazu vzniká v mezizubních prostorech, je třeba nezapomínat i na ně aalespoň jedenkrát denně je vyčistit mezizubním kartáčkem  nebo zubní nití Další možností je čištění pomocí ústní sprchy, která čistí mezizubní prostory tenkým pulzujícím proudem vody. Masáž ústní sprchou  i pečuje o dásně. Na závěr je vhodné ústa vypláchnout ústní vodou, v případě hrozícího zubního kazu se zvýšeným obsahem fluoridů. 

Režimová a preventivní opatření 

Pokud toužíte po zdravém chrupu  je kromě důsledné každodenní péče o zuby důležitá i úprava jídelníčku. Vyhýbejte se zejména sladkým a lepivým jídlům a nápojům, omezte konzumaci alkoholu a kouření. Z nápojů volte nejlépe čistou vodu, nebo neslazený černý či zelený čaj, protože čajové lístky jsou přirozeným zdrojem fluoru. Dopřávejte si také dostatek mléčných výrobků, bohatých na vápník a další minerály.  Mezi vitaminy proti kazivosti zubů lze zařadit vitamin D, který přispívá k udržení normálního stavu zubů. Důležité jsou bezpochyby ipravidelné kontroly u vašeho zubního lékaře, a to každých šest měsíců.  

Články k tématu Zvýšená kazivost zubů