Pocení (ne)musí patřit k životu

Pocení je přirozený a pro organismus velmi důležitý proces. Hraje klíčovou roli např. při termoregulaci a vylučování toxických látek z těla.

Asi každý někdy zažil nepříjemný pocit spojený se zvýšeným pocením, ať už při stresu nebo třeba při sportu.

Nadměrné pocení se odborně nazývá hyperhidróza a to je patologický stav, kdy potní žlázy produkují více potu, než je fyziologicky potřeba k dostatečné termoregulaci.

Nadměrné pocení a jak jej rozpoznat

Nadměrné pocení negativně ovlivňuje zdraví a kvalitu života. Macerace kůže může vést k bakteriálním a plísňovým onemocněním. Pocení má negativní vliv i na lidskou psychiku, může být příčinou deprese a nedostatku sebedůvěry. Lidé, kteří trpí nadměrným pocením se často vyhýbají kolektivu a některým volnočasovým aktivitám a jsou nuceni si častěji měnit oblečení během dne.

Obecně se rozlišují 2 druhy hyperhidrózy – primární, která nemá zjevnou příčinu a je lokalizovaná v podpaží, na dlaních, ploskách a v obličeji. Postihuje přibližně 1- 3 % populace a výskyt je mezi muži a ženami stejný. Nejčastějším místem výskytu je podpaží (51 %), dále potom nohy (29 %), ruce (25 %) a 20 % pacientů trpí zvýšeným pocením v oblasti obličeje.  

Druhým typem hyperhidrózy, je tzv. sekundární, která bývá často přidružena k některým onemocněním nebo je spojena s užíváním některých léků.

Jak rozpoznat, že se jedná o primární hyperhidrózu? Mezi její příznaky patří: oboustranné a symetrické pocení, výskyt alespoň 1x týdně, postižený/á má problém zvládat běžní denní činnosti, první obtíže se objevily před 25. rokem života a podobné potíže se vyskytly i v rámci rodiny, během spánku se potíže neprojevují.

I když většina lidí má pocení spojené převážně s negativními pocity, je potřeba si uvědomit, že je nedílnou součástí života a existuje celá řada možností, jak se s ním vypořádat.

Jednou z možností řešení jsou také dlouhodobě účinné antiperspiranty dostupné v lékárně.