
Co pomůže při průjmu?
Takzvaný cestovatelský průjem patří mezi nejčastější nemoci, které nás na dovolené mohou potkat. Může totiž postihnout až polovinu lidí, kteří každý rok vyrazí na cesty.
Příčiny průjmu
Není pravda, že jsou tímto typem průjmu ohroženi jen cestovatelé do exotických míst. Onemocnění může propuknout nejen v prvních dnech pobytu na dovolené, ale někdy až po návratu domů. Projevuje se častým vyprazdňováním řídké stolice, které může být doprovázeno zvracením a křečemi v břiše. Cestovatelské průjmy jsou většinou vyvolány bakteriemi a viry, méně často parazity. Někdy může být příčina i neinfekčního původu. To může být dietní chyba nebo otrava (například houbami). Průběh cestovatelského průjmu je většinou lehký, méně často středně těžký a potíže obvykle netrvají déle než jeden až pět dní.
Jak lze zabránit vzniku cestovatelského průjmu?
- Pijte zásadně balenou vodu, případně vodu převařte nebo dezinfikujte speciálním přípravkem. Různé typy přípravků na dezinfekci vody lze zakoupit v lékárně.
- Pijte pouze pasterizované mléko.
- Vyhněte se ledu v nápojích, i ten může být zdrojem infekce. Většinou totiž není připravován z balené vody.
- Vyhýbejte se potravinám obsahujícím syrová vejce (majonézy, zmrzliny, dezerty s krémem).
- Nepožívejte syrové potraviny s výjimkou loupaného ovoce a zeleniny.
- Vždy si ověřte, zda je maso dostatečně tepelně upravené.
- Umyjte si ruce po každém použití WC a minimálně před každým jídlem. Pokud nemáte k dispozici vodu, můžete použít dezinfekční gel.

Jaká je první pomoc při cestovatelském průjmu?
1) Tekutiny
- Dodržujte pitný režim! Pokud nebudete dostatečně doplňovat ztrátu tekutin, hrozí dehydratace. Obzvláště nebezpečná je dehydratace u malých dětí a starších lidí!
- Vhodné jsou neperlivé minerální vody, rýžový odvar, mrkvový odvar nebo čaj. Ten je obzvláště u malých dětí dobré přisladit hroznovým cukrem pro rychlé doplnění energie.
- Mezi nevhodné nápoje patří zejména káva, alkohol, mléko, neředěné džusy a nápoje sycené oxidem uhličitým.
- V lékárně můžete zakoupit přípravek, který nahrazuje ztrátu potřebných minerálů při průjmu. V případě potřeby jej rozpustíte v předepsaném množství převařené vody. K dostání jsou různé druhy těchto nápojů pro kojence, děti i dospělé.
- Pokud nemáte instantní přípravek pro doplnění minerálů po ruce, lze si jej také připravit z domácích surovin. Na jeho přípravu potřebujete: 1 litr vody (nejlépe převařené), 8 čajových lžiček cukru, 1 lžičku soli, 1 šálek neslazeného ovocného džusu (nebo lze vymačkat dva pomeranče). Nápoj pijte vychlazený, nejlépe po malých částech. Dětem dávkujte po lžičkách.
2) Dieta
- Na začátku vzniku potíží můžete k tekutinám přidat bílé pečivo, suchary, piškoty, vařenou rýži, banán, strouhané jablko bez slupky, dušenou mrkev, nemastné polévky nebo vařené brambory. Poté podle zdravotního stavu pozvolna přecházejte na normální stravu.
- Vyvarujte se smažených, pečených, tučných, těžkých a kořeněných jídel.
3) Léky
- V cestovní lékárničce je vhodné mít léky proti průjmu. Ohledně jejich výběru se poraďte ve Vaší lékárně.
Kdy vyhledat lékaře?
- Při dehydrataci organizmu.
- Při opakovaném zvracení.
- Při bolesti břicha.
- Při horečce.
- Při výskytu hlenu nebo krve ve stolici.
- Pokud průjem trvá déle než 24 hodin u dítěte do tří let nebo u osoby nad 70 let.
- Pokud průjem trvá déle než 48 hodin u dospělého člověka.

Také by vás mohlo zajímat

Jaký je správný pitný režim?
Voda je životně důležitou tekutinou v našem těle. Člověk dokáže přežít týdny bez jídla, ale pouze 2–3 dny bez vody. Množství tekutin v lidském těle se v průběhu života mění. Nejvíce vody má v těle novorozenec, u kterého voda tvoří asi 75 % tělesné hmotnosti. U dospělého je to přibližně 53 % u mužů a 46 % u žen.
Zařazeno: | Čaje a výživa Zdraví a prevence |
---|

Co pomůže na úžeh a úpal?
Dostat úžeh není v horkých a slunečných letních dnech vůbec těžké. Úpal nás však může potkat nejen v létě, ale také při dlouhé cestě v dusném autobuse nebo při pobytu v místnosti, kde je horko.
Zařazeno: | Zdraví a prevence |
---|

Jaká je správná ochrana před sluncem?
Mnoho lidí touží v letních měsících po krásném opálení. A právě dovolená a cestování je nejčastější možností, jak „chytnout bronz“. Je však třeba mít na paměti, že ne každé opálení je zdravé. Při pobytu na slunci je důležité chránit kůži před účinkem ultrafialového záření a současně dodržovat základní pravidla správného slunění.
Zařazeno: | Zdraví a prevence |
---|