Diabetes mellitus (cukrovka) a jeho příznaky

K hyperglykémii dochází nedostatečným působením inzulínu. Inzulín se buď v nedostatečném množství uvolňuje do krve, nebo na něj buňky těla nedostatečně reagují. Příčiny vzniku hyperglykémie jsou tedy různé a podle toho se diabetes rozděluje na jednotlivé typy.

Diabetes je chronické onemocnění, které není doposud vyléčitelné.Jeho důsledkem jsou akutní a chronické komplikace, které významně zhoršují kvalitu života a zvyšují úmrtnost diabetiků. Mezi nejzávažnější komplikace diabetu patří postižení očí, ledvin, nervů a cév.

Smyslem léčby diabetu je zabránit vzniku komplikací. A jestliže již vznikly, zpomalit jejich další vývoj. Cílem léčby diabetu je prodloužení života nemocných při zachování jeho kvality.

Počet nemocných s diabetem roste nejen v České republice, ale také na celém světě. A to ohromnou rychlostí. V roce 2011 se v České republice s diabetem léčilo přes 825 000 lidí. To je oproti roku předchozímu nárůst téměř o 19 000 osob. Odborníci varují, že zhruba 200 000 lidí o svém onemocnění neví, tudíž se ani neléčí. Celkově tedy může být v České republice až milion diabetiků. V Evropě žije s diabetem přibližně 35 milionů lidí.

Příznaky diabetu

Příznaky diabetu mohou mít různý charakter a někdy mohou také zcela chybět. U diabetiků 1. typu se příznaky projevují většinou náhle a výrazně. Diabetes 2. typu, prediabetes a gestační diabetes přicházejí zpravidla pozvolna a někdy mohou být úplně bez příznaků.

Typickými příznaky diabetu jsou:

  • žízeň, respektive zvýšený příjem tekutin

  • časté a vydatné močení ve dne i v noci

  • hubnutí při normální chuti k jídlu

  • únava, malátnost

  • poruchy vidění

Při jakémkoliv podezření, že něco není v pořádku, je vhodné vyhledat lékaře a nechat si hladinu cukru v krvi změřit. Pozornější by měli být také lidé, kteří mají vysoký krevní tlak, jsou obézní a v jejich rodině se diabetes u někoho vyskytl. Čím dříve je toto onemocnění zjištěno, tím dříve může být zahájena léčba a snižuje se riziko rozvoje pozdních komplikací.

Co je příčinou příznaků?

Inzulín umožňuje vstup glukózy do buněk. Pokud není přítomen nebo na něj buňky nereagují, stoupá množství glukózy v krvi, ale samotné buňky jí mají nedostatek. Protože se glukóza nedostává z krve do buněk, trpí tělo neléčeného diabetika nedostatkem energie. Buňky „hladoví“, a proto se snaží potřebnou energii získat štěpením zásobních tuků. Při štěpení tuků dochází ke vzniku látek kyselé povahy (takzvaných ketolátek), které se v těle hromadí a okyselují jej. To se projeví jako acetonový zápach z úst a moči.

Ledviny nedokážou zvýšené množství glukózy zadržet v těle a propouštějí ji do moči. Glukóza na sebe váže vodu, takže z těla odchází velké množství tekutin. Zvýšené močení, takzvaná polyurie, je jedním z typických příznaků diabetu. V těžkých případech může dojít až ke ztrátě vědomí, k takzvanému diabetickému kómatu.

V moči neléčeného diabetika je tedy přítomno zvýšené množství glukózy a ketolátek. Glukózu a ketolátky v moči lze zjistit také doma pomocí speciálních testovacích proužků, které jsou dostupné v lékárnách.