Zubaře se ve 21. století bát nemusíte

Pacienti se bojí zubaře zejména proto, že se domnívají, že výkony v dutině ústní jsou bolestivé. Nutno podotknout, že v dřívějších dobách, kdy nebyla dobrá anestetika, výkonné a kvalitní přístroje a zejména citlivý přístup lékařů a sester, tomu tak bylo.

Na počátku 20. století se výkony prováděly buď bez lokální anestezie, nebo v anestezii pomocí prokainu, jehož anestetické účinky byly poměrně malé. Pro hlubší anestezii se používal kokain. Nevýhodou kokainu však byla toxicita. K tlumení pooperačních bolestí se běžně používala kyselina acetylsalicilová s nevýrazným analgetickým účinkem, nebo opiové preparáty, jejichž užívání mohlo vést k získání návyku.

S rozvojem farmakologie byla postupně zavedena anestetika k infiltrační anestezii, což znamená, že anestetika se aplikovala injekčně a měla dostatečnou hloubku a délku znecitlivujícího působení, stejně tak došlo k pokroku ve výrobě analgetik. Mimo to pro bázlivé pacienty přišly ke slovu preparáty ovlivňující psychiku – anxiolytika, čili léky proti úzkosti a podobně. Vývoj pokračuje dál a volně navazuje na předchozí farmakologické výzkumy, nedá se však mluvit o skokovém posunu.

Bázlivé lze mírně uspat

Mezi nejnáročnější výkony pro pacienty patří chirurgické výkony, jako třeba extrakce zubů moudrosti, zubní implantace a úprava čelistí před protetickým ošetřením. Nejen tyto, ale i běžné stomatologické zákroky lze v dnešní době podstoupit také v přispání (analgosedace), rovněž se dá použít směs rajského plynu s kyslíkem, a nebo u handicapovaných pacientů celková anestezie (narkóza).

Minulostí jsou doby, kdy vrtání zubu bolelo tak, že by pacient nejraději z ordinace utekl. Pro bezbolestné vrtání lze použít lokální anestezii a ve vývoji jsou přístroje, které ošetřují na jiném principu, než klasické vrtačky - konkrétně za pomoci laserového paprsku – a preparace je údajně bezbolestná. Trhání neboli extrakce zubů, včetně zubů moudrosti, se běžně provádí v infiltrační nebo svodné anestezii, lze však, jak již bylo výše uvedeno, využít analgosedace nebo narkózy.

Nemalou roli hraje také prostředí, v němž stomatologické ošetření probíhá. Celkové prostředí počínaje recepcí a čekárnou až po ordinaci má být přívětivé. Vhodné jsou pastelové barvy, květiny, obrázky, pro děti to může být i dětský koutek s hračkami, omalovánkami a podobně. Klíčové je i přívětivé chování veškerého personálu a schopnost empatie u lékařů.

Odstranění zubního kamene nebolí

Klienti naší kliniky snášejí odstraňování zubního kamene většinou velice dobře, protože používáme nejnovější technologii ultrazvukového čištění - piezo, výrobci výstižně nazvanou NO-PAIN. Přístroj byl speciálně vyvinut pro bezbolestné ošetření. I tak však může být u pacientů se zánětem dásní přítomna citlivost během odstraňování zubního kamene, proto jim nabízíme možnost povrchové anestezie ve spreji.

Pokud klient přichází s potřebou léčby periodontitis (lidově parodontózy), provádíme hluboké čištění pod anestezí. Tím zaručíme, že i při odstraňování zubního kamene, který leží hluboko pod dásní, člověk nic necítí.

Zvláštní skupinu pacientů ve stomatologické ordinaci tvoří děti. V první řadě je důležitá role rodičů, správná výchova dítěte a jeho příprava na návštěvu ordinace. Zásadně se nedoporučuje před dětmi popisovat své, někdy negativní, zážitky se zubařem, už vůbec ne děti zubním lékařem strašit či mu s ním vyhrožovat, když zlobí. Bohužel, je to stále běžná praxe. Samozřejmě je stejně důležitý citlivý přístup ošetřujícího personálu. Důležité je začít s návštěvami včas, první návštěva dítěte u zubaře by neměla být až v případě bolesti. Doporučujeme první návštěvu absolvovat už kolem prvního roku věku. Úzkostlivé děti lze medikamentózně před výkonem připravit.