516 770 100 | info@drmax.cz | O nás

Nadýmání


Nadýmání nebo plynatost je zvýšené množství plynu ve střevech, které je provázené pocitem tlaku nebo bolestí v břiše. Vzduch se do těla dostává polykáním se stravou a také rozkladem potravy bakteriemi, které jsou přirozeně ve střevech. K nahromadění střevních plynů dochází při konzumaci nevhodných potravin, pospícháním u jídla, stresem, nedostatkem pohybu nebo změnou střevní mikroflóry, např. po užívání antibiotik. Může být příznakem jiného onemocnění střev (průjem) anebo doprovází choroby žaludku, žlučníku, jater, slinivky a štítné žlázy.

Jaké jsou příznaky?

 • nadměrný odchod plynů

 • kručení ve střevech

 • bolest, napětí a nafouknutí břicha (hromadění plynů)

 • méně často až bušení srdce a zvýšený krevní tlak (tlakem na bránici)

Co pro sebe můžete udělat sami?

 • jíst menší sousta, stravu pečlivě rozkousat, u jídla nemluvit a nespěchat

 • omezit nadýmavé potraviny: luštěniny (fazole, hrách, čočka), zelí, kapusta, květák, brokolice, česnek, cibule, mrkev, celer, hrušky, švestky, hroznové víno, meruňky, mléčné výrobky, bílé a kynuté pečivo, cukrovinky, med, žvýkačky

 • omezit nadýmavé nápoje: sycené nápoje, mléko, alkohol

 • zvýšit pohyb

 • omezit kouření

Kdy navštívit lékaře?

 • při bolesti břicha, při zvracení, horečce, průjmu

 • když je bolest břicha doprovázená ztíženým dýcháním

 • když bolest vystřeluje ze zad

 • když se potíže zhoršují nebo nezabírají běžně dostupná léčiva

Jak pomůže lékárna?

Při plynatosti (kolikách) u kojenců jsou vhodné:

Pro dospělé:Užívejte léčivé přípravky pouze tehdy, pokud pociťujete příznaky, pro které jsou určené, a po konzultaci s lékařem nebo lékárníkem. Léčivé přípravky omezené při výdeji na lékařský předpis (recept) užívejte výhradně podle doporučení lékaře. Účelem tohoto materiálu není zvýšení spotřeby, výdeje ani předepisování léčivých přípravků. Nenabádáme vás k nevhodnému, nepřiměřenému ani neopodstatněnému užívání léků. Vždy si pečlivě prostudujte příbalový leták, účinky a použití léků konzultujte s lékařem nebo lékárníkem, dávkování dle příbalového letáku.

Také by vás mohlo zajímat

Jak se žije s dráždivým tračníkem? Projevy, prognóza a pomoc.

Chystáte se odejít z domu, když v tom vás náhle zastaví akutní potřeba navštívit toaletu? Stolice má neobvyklý vzhled a nutkání na stolici je častější než je zdrávo? Nebo naopak méně častá? Příčin takovýchto stavů jistě může být více a ne vždy se je podaří objasnit. Mimo jiné by se však mohlo jednat o tzv. syndrom dráždivého tračníku (angl. irritable bowel syndrome, IBS), který v průběhu života postihne 10 až 20 % z nás. Přesnou příčinu tohoto onemocnění bohužel stále nejsme schopni objasnit. Předpokládá se však, že nezanedbatelný vliv na jeho vzniku mohou mít prodělané infekce, některé složky potravy či psychosociální faktory (stres…). Z uvedeného je tedy zřejmé, že IBS může postihnout prakticky kohokoliv z nás, sportovce i businessmana…

Vydáno: 31.3.2016
Zařazeno: Průjem Zažívání

Probiotika, prebiotika a symbiotika.

Základní funkcí trávicího traktu je trávení a vstřebávání živin z potravy v souladu s potřebami našeho těla a současně vylučování nestravitelného odpadu ve formě stolice. Trávicí procesy se přitom neobejdou bez podpory přátelské střevní mikroflóry (tzv. střevní mikrobiom), jejíž složení může být ovlivněno řadou faktorů ‒ bakteriální infekce, užívání antibiotik, cestování, stres aj. V přímém důsledku narušení střevní biocenózy se pak objevují průjmy, zácpa, nadýmání či syndrom dráždivého tračníku apod.

Vydáno: 3.10.2016
Zařazeno: Průjem Zácpa Nadýmání Zažívání Imunita

Zácpa

Každý z nás má poněkud odlišnou představu o tom, co je to zácpa. Pro někoho jsou to málo početné stolice, někdo zneklidní, nemá-li stolici každý den, pro jiného představuje zácpu bobkovitá nebo obtížně vyprazdňovaná stolice. Jsou i lidé, kteří si myslí, že objem stolice se musí rovnat objemu požité stravě, nebo že vyprázdnění by se mělo dostavit po každém jídle. V pojmu zácpa je vždy ukryt i subjektivní pocit nemocného. Proto neexistuje jednotná definice zácpy. Nejčastěji je chronická zácpa (lat. obstipace) obvykle definována jako dlouhodobě obtížné vyprazdňování stolice v intervalu delším nežli 3 dny a o objemu menším než 80 g. Chronická zácpa v naší populaci tak postihuje přibližně každého pátého z nás.

Vydáno: 3.10.2016
Zařazeno: Zácpa Zažívání

Tento produkt momentálně nelze objednat.

Z důvodu inventury bude možné objednávku vytvořit příští týden.

Omlouváme se za dočasnou nedostupnost. Omezení se týká jen vybraných produktů.