516 770 100 | info@drmax.cz | O nás

Jak se žije s dráždivým tračníkem? Projevy, prognóza a pomoc.


Chystáte se odejít z domu, když v tom vás náhle zastaví akutní potřeba navštívit toaletu? Stolice má neobvyklý vzhled a nutkání na stolici je častější než je zdrávo? Nebo naopak méně častá? Příčin takovýchto stavů jistě může být více a ne vždy se je podaří objasnit. Mimo jiné by se však mohlo jednat o tzv. syndrom dráždivého tračníku (angl. irritable bowel syndrome, IBS), který v průběhu života postihne 10 až 20 % z nás. Přesnou příčinu tohoto onemocnění bohužel stále nejsme schopni objasnit. Předpokládá se však, že nezanedbatelný vliv na jeho vzniku mohou mít prodělané infekce, některé složky potravy či psychosociální faktory (stres…). Z uvedeného je tedy zřejmé, že IBS může postihnout prakticky kohokoliv z nás, sportovce i businessmana…

Jaké jsou projevy?

Obtíže ve smyslu diskomfortu či bolesti břicha musí pro stanovení této diagnózy splňovat následující podmínky (tzv. Římská kritéria III):

ustupují nebo zcela vymizí při vyprazdňování a/nebo

jejich přítomnost je spojena se změnou četností stolic a/nebo

jejich přítomnost je provázena změnou vzhledu stolic (tj. konzistence ‒ tuhá či vodnatá), přítomnost hlenu apod.

To vše musí trvat nejméně po dobu třech dnů v měsíci v posledních třech měsících. Diagnózu IBS navíc podporuje přítomnost pocitu nutkání na stolici, pocit neúplného vyprázdnění, nadýmání a pocit rozpětí břicha. Bolest v břiše se může objevit v souvislosti s požitím potravy, nezřídka je špatně ohraničená a situována do podbříšku ‒ to však nemusí platit pro každého. Spektrum projevů však navíc může být mnohem širší ‒ u žen byla dokonce pozorována závislost na fázi menstruačního cyklu, popisován je sezónní výskyt, souvislost s některými činnostmi, se stresem apod.

 

Příznaky nepřeceňovat ani nepodceňovat.

Pro stanovení diagnózy IBS je podstatné, že se žádným vyšetřením nepodaří zjistit tzv. organický původ potíží, tj. žádný zánět, nádor apod. Jelikož však příznaky těchto stavů jsou velmi podobné, je třeba dílčí potíže nepodceňovat a snažit se jednoznačně vyloučit možné závažnější stavy. Podezřelý je nástup obtíží ve věku nad 50 let, postupné pozvolné zhoršování, zvýšení tělesné teploty, váhový úbytek, příměs krve či hnisu na stolici, dehydratace apod. Nemocní s dráždivým tračníkem zpravidla nejsou svými obtížemi buzeni ze spánku. Jestliže se jakýkoliv z těchto příznaků objeví, je třeba co nejdříve vyhledat lékaře s cílem jejich objasnění, rozhodně tedy takové příznaky nepodceňovat!

 

Co může pomoci?

Jak bylo uvedeno, projevy se mohou mezi nemocnými významně lišit a příčina potíží je povětšinou neznámá. Tedy neexistuje jednoznačná a spolehlivá léčba, která by vyhovovala každému nemocnému. Rozhodně nic nepokazíme úpravou našeho životního stylu ‒ je třeba se pokusit vypátrat souvislost potíží s našimi aktivitami/složením jídelníčku apod. Snažíme se vyhnout se negativnímu stresu (meditace, jóga…) a vnést pravidelnost do vyprazdňování (tzv. vyprazdňovací rituál ‒ tj. snaha o vyprazdňování každodenně pravidelně v určitou hodinu). Jídelníček by měl obsahovat dostatek rozpustné vlákniny.

Převažuje-li zácpa, je základem dbát na dostatečný pohyb (přibližně 3x častější výskyt zácpy u osob se sedavým zaměstnáním), příjem tekutin a zvýšený příjem zeleniny/ovoce a obilovin ‒ k snídani kvalitní bílý jogurt (obsah probiotických bakterií) s čerstvě nakrájeným ovocem a vločkami/otrubami a ovocný džus/sklenka mléka. Aktuálně velké oblibě se nyní těší tzv. superpotraviny (semínka chia aj.)… Třeba je však někdy přistoupit i k podávání látek s projímavým účinkem ‒ laxativ.

V opačném případě, převažuje-li průjem, opět mohou vedle úpravy jídelníčku pomoci probiotika s prebiotiky, synbiotika nebo obstipancia. Váš lékař Vám může předepsat též některou z látek řazených mezi spazmolytika, účinná mohou být též některá antidepresiva. Pomoci mohou též některé rostlinné přípravky (např. s obsahem mentolu…), účinky akupunktury či hypnózy nejsou potvrzeny kvalitními klinickými studiemi.

 

Prognóza, aneb jak se žije s dráždivým tračníkem?

Dráždivý tračník je povětšinou chronická porucha zažívání, která se v různé podobě vrací, stěžuje nám žití, ale jeho délku nikterak neovlivňuje. Není ani prokázán vztah s vyšším rizikem rakoviny střeva nebo tzv. nespecifickými střevními záněty (Crohnova nemoc a ulcerózní kolitida).

 

Další čtení

1. http://www.romecriteria.org/assets/pdf/19_RomeIII_apA_885-898.pdf

2. Spiegel BM, Farid M, Esrailian E, Talley J, Chang L. Is irritable bowel syndrome a diagnosis of exclusion?: a survey of primary care providers, gastroenterologists, and IBS experts. Am J Gastroenterol. 2010 Apr. 105(4):848-58.

3. http://www.nhs.uk/conditions/irritable-bowel-syndrome/Pages/Introduction.aspx

4. http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/irritable-bowel-syndrome/basics/definition/con-20024578

 


 

Tento produkt momentálně nelze objednat.

Z důvodu inventury bude možné objednávku vytvořit příští týden.

Omlouváme se za dočasnou nedostupnost. Omezení se týká jen vybraných produktů.