516 770 100 | info@drmax.cz | O nás

Rady pro cestovatele o cestovním průjmu


Cestovní průjem může být vyvolán rozličnými vlivy, nejčastěji však bývá způsoben kontaminovanými potravinami, vodou nebo vystavením působení nových druhů bakterií. Jaké zásady dodržovat, abychom minimalizovali riziko vzniku cestovního průjmu? A jak postupovat, pokud onemocníte?

Co se týče problematiky cestovního průjmu, je užitečné osvojit si několik zásadních informací.

Do oblastí se zvýšeným rizikem průjmů by měl být cestovatel vybaven antimotilitikem (s obsahem léčivé látky loperamid nebo difenoxylát), střevním desinficienciem (nifuroxazid) a práškem k přípravě rehydratačního roztoku.1

 

Při cestování je vhodné dodržování těchto zásad a osobní hygieny:1

 • pít pouze nápoje (včetně mléka) v originálním balení, nejlépe dovezené z vyspělých zemí,
 • jinak jen nápoje z převařené vody (voda z vodovodu nemusí být nezávadná),
 • nepoužívat led do nápojů,
 • ovoce jíst pouze to, které lze oloupat, nebo je nutno je omýt nezávadnou vodou,
 • nejíst syrovou zeleninu,
 • nejíst zmrzlinu a tepelně nezpracovaná jídla,
 • nepožívat v syrovém stavu masa, ryby, mořské živočichy,
 • nekupovat potraviny od pouličních prodavačů,
 • vyhýbat se neznámým povrchovým vodám (mytí, koupání, čištění zubů, ale i jen omývání končetin), nekoupat se v moři poblíž vyústění kanalizace,
 • vyvarovat se kontaktu s volně se pohybujícími zvířaty.

Zásady lze shrnout do „šesti O“ (obchod, originál, otevřít, oloupat, omýt, ovařit).

 

Doporučení při nekomplikovaném akutním průjmu1

 • Nahraďte chybějící tekutiny pitím dostatečného množství balené nebo převařené vody.
 • Omezte pití a jídlo na čaje, nesycené nebo bublinek zbavené nápoje a neslané netučné sušenky nebo suché bílé pečivo. Jakmile začnete mít opět chuť na jídlo, doporučuje se nejdříve začít s obyčejným pečivem.
 • Pro zmírnění subjektivních obtíží, kdy jsou průjmy z praktických důvodů nežádoucí (neodkladná pracovní záležitost, cestování), můžete užívat volně prodejné přípravky
 • Navštivte lékaře, pokud Vaše příznaky trvají déle než 24 hodin:
  máte teplotu vyšší než 38°C; krev nebo hlen ve stolici; silné zvracení, které by mohlo vést k dehydrataci; nebo průjem trvající déle než 48 hodin.
Zdroj: Akutní průjem u dospělých Doporučený postup, Aktualizovaná verze 2013, Gastroent Hepatol 2013;XX–XX (Guidelines)

 

Až budete kontrolovat svou lékárničku před výpravou na dovolenou, ověřte si, zda jste řádně vybaveni pro případ cestovatelského průjmu. 

Také by vás mohlo zajímat

Jak se žije s dráždivým tračníkem? Projevy, prognóza a pomoc.

Chystáte se odejít z domu, když v tom vás náhle zastaví akutní potřeba navštívit toaletu? Stolice má neobvyklý vzhled a nutkání na stolici je častější než je zdrávo? Nebo naopak méně častá? Příčin takovýchto stavů jistě může být více a ne vždy se je podaří objasnit. Mimo jiné by se však mohlo jednat o tzv. syndrom dráždivého tračníku (angl. irritable bowel syndrome, IBS), který v průběhu života postihne 10 až 20 % z nás. Přesnou příčinu tohoto onemocnění bohužel stále nejsme schopni objasnit. Předpokládá se však, že nezanedbatelný vliv na jeho vzniku mohou mít prodělané infekce, některé složky potravy či psychosociální faktory (stres…). Z uvedeného je tedy zřejmé, že IBS může postihnout prakticky kohokoliv z nás, sportovce i businessmana…

Vydáno: 31.3.2016
Zařazeno: Průjem Zažívání

Probiotika, prebiotika a symbiotika.

Základní funkcí trávicího traktu je trávení a vstřebávání živin z potravy v souladu s potřebami našeho těla a současně vylučování nestravitelného odpadu ve formě stolice. Trávicí procesy se přitom neobejdou bez podpory přátelské střevní mikroflóry (tzv. střevní mikrobiom), jejíž složení může být ovlivněno řadou faktorů ‒ bakteriální infekce, užívání antibiotik, cestování, stres aj. V přímém důsledku narušení střevní biocenózy se pak objevují průjmy, zácpa, nadýmání či syndrom dráždivého tračníku apod.

Vydáno: 3.10.2016
Zařazeno: Průjem Zácpa Nadýmání Zažívání Imunita

Zácpa

Každý z nás má poněkud odlišnou představu o tom, co je to zácpa. Pro někoho jsou to málo početné stolice, někdo zneklidní, nemá-li stolici každý den, pro jiného představuje zácpu bobkovitá nebo obtížně vyprazdňovaná stolice. Jsou i lidé, kteří si myslí, že objem stolice se musí rovnat objemu požité stravě, nebo že vyprázdnění by se mělo dostavit po každém jídle. V pojmu zácpa je vždy ukryt i subjektivní pocit nemocného. Proto neexistuje jednotná definice zácpy. Nejčastěji je chronická zácpa (lat. obstipace) obvykle definována jako dlouhodobě obtížné vyprazdňování stolice v intervalu delším nežli 3 dny a o objemu menším než 80 g. Chronická zácpa v naší populaci tak postihuje přibližně každého pátého z nás.

Vydáno: 3.10.2016
Zařazeno: Zácpa Zažívání

Tento produkt momentálně nelze objednat.

Z důvodu inventury bude možné objednávku vytvořit příští týden.

Omlouváme se za dočasnou nedostupnost. Omezení se týká jen vybraných produktů.