Toužíte po miminku?

Touha po miminku patří mezi nejmotivovanější a nejsilnější přání v životě ženy. Netýká se však pouze žen, ale po potomstvu touží stejně tak i muži. V mnoha případech se však společné přání partnerů nedaří naplnit. V současné době existuje v ČR asi 15 % párů, kterým se nedaří miminko počít 1 a na svého potomka marně čekají. Tyto páry hledají různá řešení z různých zdrojů.

Funkce menstruačního a ovulačního cyklu

Početí je děj, při kterém dochází ke splynutí ženské a mužské pohlavní buňky, tedy vajíčka a spermie. Pro ženu je především klíčové dozrání plnohodnotného vajíčka, které se uvolní z vaječníku a ve vejcovodu čeká na oplodnění. Aby k tomuto došlo, je důležité, aby správně probíhal menstruační a ovulační cyklus. Jejich správný průběh podléhá účinku mnoha hormonů, které jsou tvořeny v těle ženy. Pro tyto děje je rovněž důležité, aby v těle ženy, byl správně zpracováván cukr a nedocházelo ke zvýšení jeho hladiny. Inositol je látka, která dokáže upravit hladinu cukru v krvi. Jedná se přitom o vitamín patřící do skupiny vitamínu B – konkrétně vitamín B8. Inositol je látka přirozeně se vyskytující v lidském organismu.

Inositol - látka, která může hodně znamenat

Lékaři si už na začátku 90. let všimli, že podávání inositolu ženám, kterým se nedařilo otěhotnět, dokázalo upravit hladinu cukrů a tuků v krvi a upravilo i hladinu důležitých ženských hormonů ovlivňujících průběh menstruačního cyklu 2. Ženy, které touží po miminku a doposud se jím nedaří tuto touhu naplnit, mohou přijímat inositol, který je bezpečný, prakticky bez vedlejších účinků 3. Obecně dobře přijímanou formou jsou tablety.

Příprava k těhotenství může představovat zvýšené nároky na některé další důležité vitamíny a živiny

Kyselina listová představuje jednu z nejdůležitějších látek, kterou by maminky měly přijímat ve zvýšené míře už v období plánování těhotenství. Nedostatečná hladina kyseliny listové představuje během těhotenství rizikový faktor pro rozvoj defektu neurální trubice u rostoucího plodu. Kyselina listová rovněž podporuje růst zárodečných tkání během těhotenství. Svou významnou roli má i zinek, který je důležitý pro udržení plodnosti a reprodukčních schopností. Hořčík přispívá ke snížení pocitu únavy a vyčerpání.

 

Reference:

  1. T. Mardešič. Když se nedaří otěhotnět. Mladá fronta, 2010. ISBN 8020421742.
  2. V. Unfer, G. Carlomagno, G. Dante, F. Facchinetti. Effects of myo-inositol in women with PCOS: a systematic review of randomized controlled trials. Gynecological Endocrinology, 2012; 1–7.
  3. Carlomagno G. Inositol Safety. Eur Rev Med Pharmacol Sci 2011.